Iskierki

Z POLSKI

Ks. prob. Rogaczewski z Gdańska uzyskał w Rzymie relikwie św. Andrzeja Boboli, przeznaczone dla przyszłego kościoła w Sopotach. Relikwie Świętego złożone zostaną w mającym się budować kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli.

Celem podniesienia kultury wsi polskiej przez Uniwersytety Ludowe grundtwigoskie oparte na zasadach katolickich byli wychowankowie i wychowanki pioniera idei Uniwersytetów Ludowych w Polsce - ks. Antoniego Ludwiczaka zawiązali Towarzystwo Pomocy Naukowej dla Młodzieży Wiejskiej, na czele którego stanął Sam ks. Ludwiczak. Towarzystwo to rozpoczęło swą działalność na terenie Wielkopolski i Pomorza.

Marszałkiem Sejmu na miejsce zmarłego śp. Cara został wybrany płk. Walery Sławek.

Spółdzielnie Rolniczo-Handlowe są dla rolników niezmiernie pożyteczne: chronią zwłaszcza przed wyzyskiem żydowskich pośredników. Rolnicy we wsi Dobrzejowie, położonej pod Toruniem, zarabiali dzięki założonej przez siebie spółdzielni 12.000 zł. Półroczny obrót spółdzielni wyniósł 313 tys. zł. Przykład naprawdę godny naśladowania!

W [1938] r. Polski Zw. Zach. urządza kolonie letnie dla dzieci polskich z Niemiec. Przewidziane jest ogółem 10 kolonii, w których znajdą pomieszczenie 600 dzieci. Kolonie urządzone będą w Koronowie, Inowrocławiu, Otłoczynie, Swarożynie, Wejherowie, Jabłonowie i Starogardzie.

Według spisu kościołów i duchowieństwa diecezji pińskiej w dn. 1 marca [1938] r. diecezja ta liczyła 18 dekanatów, kościołów 165, kaplic 134, parafii łaciń. 131, obrz. słow. bizan. 12, rektoratów 25, kościołów w budowie 8, kaplic w budowie 5. Wiernych obrz. łac. 305.094, obrz. słow. bizan. 5.791, Biskupów 2, kapłanów świeckich obrz. łac. 225, obrz. słow. bizan. 12, kapłanów zakonników obrz. łac. 24, obrz. słow. 9.

Władze wojskowe postanowiły zapraszać na uroczystość młodych żołnierzy ich najbliższe rodziny. W ten sposób owe masy ludzi jako goście pułków naszego wojska zobaczą na własne oczy, w jakich warunkach żyją i pracują ich bracia i synowie. W wielu wypadkach przełamie się fałszywe pojęcie o wojsku, pokutujące w tych i owych dzielnicach.

Ze świata

Jeden z bogatych właścicieli ziemskich w Anglii dokonał największej na świecie transakcji, sprzedając pół miasta Cardiff tj. przeszło 20.000 domów, 1000 sklepów i kilkaset lokali rozrywkowych za ogólną sumę 20.000.000 funtów szterlingów.

Kościół Katolicki w Japonii wykazuje słabe postępy. Liczba katolików w metropolii wynosiła w 1928 r. - 87.500, obecnie zaś wzrosła do 111.800. Szczególniejszy rozwój katolicyzmu wykazuje Korea, gdzie ludność katolicka wzrosła w ciągu kilku ostatnich lat z 97.000 do 143.000. Również na wyspie Formozie postępy są znaczne. Ogółem istnieje w chwili obecnej na obszarze państwa japońskiego 264.000 chrześcijan i 16.500 katechumenów.

W pewnym okresie wojny domowej w Hiszpanii rząd czerwony zesłał 12.000 dzieci baskijskich na obczyznę, częściowo do Rosji lub Meksyku, gdzie są wychowywane w duchu socjalistycznym i komunistycznym. Obecnie, gdy poczyniono starania o powrót ich do ojczyzny, okazało się, że połowa dzieci straciła łączność ze swymi rodzicami. Są to dzieci głównie komunistów, którzy nie pragną wcale ich powrotu do Hiszpanii.

W dawnym kościele w Charkowie zostanie otwarte muzeum antyreligijne. Będzie ono drugim z rzędu na terenie Ukrainy. Pierwsze jest w Kijowie.

Jak donosi "Deutsche Aligemeine Ztg" z Wiednia, na podstawie rozporządzenia gauleitera Buerckla przestał obowiązywać w Austrii szereg świąt katolickich, obchodzonych dotychczas Jako święta oficjalne. Do świąt tych należą przede wszystkim Boże Ciało i święto Piotra i Pawła. Rozporządzenie tłumaczy, iż "hamowały tempo życia gospodarczego" i nie leżały w interesie "ludzi pracujących"...

W Wilkes Barre, (St. Zjednoczone), stolicy zagłębia twardego węgla odbyło się uroczyste poświęcenie nowego wspaniałego gmachu Unii Polskiej w Stanach Zjednoczonych.

Kosztem 750 milionów marek Niemcy budują kanał Dunaj - Ren. Ta arteria będzie dostępna dla statków o pojemności do 1.500 ton.

Szanghaju wybuchła epidemia cholery, zataczając coraz szersze kręgi. Liczba chorych wynosi kilka tysięcy. Sale szpitali przepełnione są chorymi, a władze sanitarne stwierdzają, że w ciągu najbliższych dni nie będą mogły pomieścić ani jednego chorego więcej. Epidemia jest groźna, bo ludność, nie doceniając dodatnich skutków szczepienia przeciwcholerycznego, uchyla się od tego obowiązku.

W ostatnich dniach czerwca i pierwszych lipca Rumunię ogarnęła fala letnich upałów. Temperatura dochodziła włącznie do 60 stopni C w słońcu.

Sekcja ateistyczna Buriatów w Mongolii wysłała niedawno do Stalina pismo, w którym prosi o pomoc finansową na budowę domu bezbożników w Wierchnie-Udinsku, stolicy republiki buriackiej. Stalin przychylił się do prośby i przeznaczył na ten cel 5000 rubl. Za jego przykładem poszli: Woroszyłow - 4000 rb, Kalinin - 3000 rb i Litwinow - 2000 rb oraz wiele pomniejszych czerwonych "rybek" zadeklarowało różne sumy. Razem zebrano w Moskwie 35.000 rubli. Dom będzie nosił "dumne" miano "Stalin" i otwarty zostanie 7 listopada 1938 w ramach uroczystości wielkiego zjazdu bezbożniczego.

Iskierki 8/1938, s. 247-249
  1. [z lewej i na środku] 54 lata płonie bez przerwy kopalnia węgla w New Straitsville (w Ameryce). Robotnicy podczas strajku w r. 1884 wpuścili do szybu kopalni płonącą windę. Mimo tyloletniej akcji ratowniczej pożaru nie zdołano ugasić. Kopalnia znajduje się na górze, u podnórza której rozłożyło się miasto. Z popękanej powłoki ziemi wydobywa się bez przerwy dym. Obecnie prowadzone są prace odcięcia terenów objętych pożarem. Tunele do kopalni zasypywane są kamieniami a po tym uszczelniane ogromnymi masami mokrej ziemi. Przy zlokalizowaniu pożaru pod ziemią górnicy zaopatrzeni są w maski przeciwgazowe i zbiorniki powietrza umieszczone na plecach oraz lampę ałunową, ostrzegającą przed gazami wybuchowymi, które przede wszystkim podsycają groźny żywioł./li>
  2. [w środku od góry] W Anglii szeroko rozpowszechniony jest wśród amatorów sportów wodnych mały motorek. Można go zainstalować do różnych rodzajów łodzi, a nawet kajaków. Waga maszynki nie przekracza 5 kg, co umożliwia zabieranie jej z sobą w dalszą nawet podróż.
  3. [z prawej o góry] Gwałtowna burza, jaka przeszła nad Anglią, zniszczyła m.in. model pałacu króla Henryka VIII, zbudowany specjalnie na rewię wojskową w Aldershot. Również wielkie szkody poczyniła na jednym z największych terenów wyścigów konnych w Epsom. Oto plony szalejącej burzy.
  4. [z prawej na dole] Na wodach Alantyku zatonął niewielki parowiec "Mandalay", na którym znajdowało się 365 ludzi. Statek najechał na skałę podwodną i został przedziurawiony. Dzięki specjalnym balonom powietrznym, statek nie poszedł na dno lecz został zalany równo z pokładem. Znajdujące się na statku osoby szczęśliwie wyratowano.
Iskierki 8/1938, s. 247-249
  1. [z lewej u góry] W drugi dzień Zielonych Świąt odbyło się pod protektoratem i z osobistym udziałem gen. Hallera (x) poświęcenie Sztandaru Halerczyków ziemi przemyskiej.
  2. [w środku u góry] W Anglii powstał klub hodowców i opiekunów mysz, liczący 700 osób. Założona została specjalna farma, w której hoduje się przeszło 30.000 myszy. Na ilustracji gosposia ze swym dochówkiem.
  3. [w środku i z lewej u dołu] Cały świat czuje grozę burzy, jaka wisi w powietrzu i stara się być dobrze przygotowany na wszelkie ewentualności. Państwa, nie tylko się zbroją z szaloną szybkością, ale także ćwiczą swe wojsko na modelach. Ilustracja z prawej strony przedstawia ćwiczenie się uczni szkoły lotniczej w rzucaniu bomb z samolotów; na dole ruchomy (wg szybkości samolotu) pas papieru ilustruje tereny atakowane. Obok - wynalazek do mierzenia przestrzeni wysokości, objętości i kątu lotu w płaszczyźnie. Wynalazek ten jest również stosowany przez wojska gen. Franco w Hiszpanii.
  4. [z prawej] W ostatnich dniach kwietnia [1938] r. wyruszyła piąta z rzędu wyprawa na najwyższy szczyt świata Mont Everest. Angielska ekspedycja pod kierownictwem mr. H. W. Tilmana przekroczyła już 21.000 stóp wysokości nad poziom morza. Warunki atmosferyczne b[ardzo] przyjazne w pierwszych tygodniach wyprawy, obecnie stają się fatalne. Wiatr i obniżona temperatura oraz powłoka lodowa, jaką okryte są szczyty Himalajów, uniemożliwiają śmiałkom angielskim dalsze pięcie się na szczyty. Rozrzedzone na wielkiej wysokości powietrze utrudnia pracę organizmu. Lecz i na to jest sposób... Umocowane na plecach zbiorniki ze sprężonym powietrzem, połączone za pomocą specjalnej maski z twarzą, dają możność normalnego oddychania tam, gdzie zamiera życie. Natomiast ciemne okulary chronią wzrok przed olśniewającą białością lodowców pokrytych śniegiem, w którym odbijające się słońce rozrzuca wokoło tysiące jaskrawych promieni.