Iskierki
Drukuj
powódź na Pomorzu
Obrazek z powodzi na Pomorzu.

Z Polski

Uprzemysłowienie okręgu sandomierskiego rozpocznie się od Sandomierza. Na konferencji przedstawicieli życia gospodarczego i instytucyj samorządowych z całego pow. postanowiono utworzyć biur inform. do sprzedaży i kupna gruntów, wybudować w mieście rzeźnię, duży młyn, przetwórnię owoców, mleczarnię i piekarnię oraz elewatory zbożowe, celem zaopatrywania przyszłych robotników w tanie produkty spożywcze.

W Dębicy ma powstać fabryka opon samochodowych "Stomil", która zatrudnić ma kilkaset robotników.

W Lozannie zmarł wybitny kompozytor polski - Karol Szymanowski. Prochy jego spoczęły w Krakowie na Skałce. Po śmierci udekorowany został wielką wstęgą orderu "Polonia Restituta".

Według nowego regulaminu do I klasy gimnazjum mogą być przyjmowani kandydaci tylko na podstawie egzaminu wstępnego. Wymagane jest przy tym zdrowie, ukończone 12 lat, a nie przekroczone 16. Wymagania egzaminacyjne oparte są na programie VI klasy szkoły pow. Podania należy składać w pierwszej połowie czerwca wraz z metryką urodzenia, oraz świadectwem szkolnym.

W tym roku największa powódź nawiedziła Kujawy zachodnie i okolice żnina w Wielkopolsce. Setki morgów obsianej roli zalane zostały wodą. Szkody są bardzo znaczne.

spotkanie Marsz. Śmigłego-Rydza z posłem Nito

Marsz. Śmigły-Rydz przyjął ministra pełnomocnego Japonii posła Nito, który wręczył mu w imieniu cesarza Japonii wielką wstęgę Orderu "Wschodzącego Słońca". (fot. obok).

Duchowieństwo diecezji siedleckiej zgłosiło Zarządowi Głównemu LOPP gotowość ufundowania samolotu sanitarnego, wpłacając na ten cel zł. 25.380.

W Kielcach utworzono chrześcijański Uniwersytet Robotniczy.

Do Liceum przechodzić będą uczniowie z gimnazjum i bez egzaminów, jeżeli otrzymają świadectwo z wynikiem dobrym. Ministerstwo orzekło, że zakończenie nauki w gimnazjum nowego typu nie będzie połączone z maturą, ani z żadnym specjalnym egzaminem.

Podobno decyzją Kominternu - w Mińsku Litewskim powołana została specjalna ekspozytura p. n. "Awangarda (Straż Przednia) Kominternu w Polsce" celem rozszerzenia rozkładowej roboty komunistycznej w Polsce, prowadzonej przez tajnych agentów.

zapora wodna na Columbii

Ze świata

Wyniki badań poczynionych przez japońskie ministerstwa zdrowia wykazują, że Japończycy mają najlepszą budowę serca

Na rzece Columbia budują obecnie zaporę wodną stanowiącą rekord współczesnej techniki, (fot. wyżej).

W Stanach Zjednoczonych wychodzi dziennie z fabryk 10 już gotowych do startu samolotów.

Według ostatnich danych Włochy liczyły na dzień 31 grudnia 1936 roku 43.286.000 ludności.

Pewien młody, angielski statystyk obliczył, że w roku 1859 na każdych 525 ludzi normalnych wypadał przeciętnie jeden chory umysłowo. Liczba ta w roku 1897 zmniejszyła się do 312, a w roku 1926 do 150. Jeśli procentowy przyrost umysłowo chorych, postępować będzie nadal w tym samym stosunku, to, jak mówią cyfry, w roku 2139 nie będzie na całym świecie ani jednego człowieka normalnego. Ale rokowania oparte na statystyce często zawodzą.

Według obliczeń w ciągu 1936 roku wyrobiono na całym świecie 5.220.000 samochodów. Średnio przypada co 6 sekund 1 samochód.

Jeden z lekarzy holenderskich skonstruował poduszkę napełnioną powietrzem, w której znajduje się spirala sprężynowa, niwelująca ruchy kołysania okrętu. Aparat ten ma zabezpieczać podróżnych od wymiotów, które towarzyszą chorobie morskiej.

Według obliczeń znajduje się obecnie na całym świecie 300 milionów zegarów i zegarków w ruchu.

W Chinach, w prowincji Seczuan z powodu nieurodzaju panuje okropny głód. Włościanie jedzą chleb z kory drzewnej i trawy. Tysiące ludzi umarło śmiercią głodową. Tym więcej jest to straszniejsze, że grasują tam bandy komunistyczne. Rząd przesiedla ludność do innych okolic.

Włochy w porozumieniu z Niemcami wybudować mają autostradę Rzym - Berlin, długości 1.440 km. Droga umożliwi przejazd z Berlina do Rzymu w ciągu 14 godzin. Otwarcie projektowane jest na czas otwarcia międzynarodowej wystawy w Rzymie w r. 1941.

W miasteczku amerykańskim New London w stanie Texas wydarzyła się olbrzymia eksplozja w gmachu tamtejszej szkoły powszechnej, przy czym przeszło 400 osób straciło życie. Katastrofa spowodowana była wybuchem gazu ziemnego, którym opalano gmach.

Według danych angielskiego towarzystwa "Foreign Policy Association" w roku 1936 wydano na zbrojenia w dolarach: ZSRR - 2.963 miliony, Niemcy - 2.600 milionów, St. Zjednoczone - 964 miliony, Włochy - 870 milionów, Anglia - 846 milionów, Francja - 716 milionów, Japonia - 307 milionów.

Anglia przystępuje do budowy 148 nowych okrętów wojennych.

Na całej kuli ziemskiej w ciągu 1 godziny zachodzi mnóstwo ciekawych wypadków. Rodzi się przeciętnie 5.440 dzieci, umiera 4.360 ludzi. Zawiera się ślubów 1.200, fabryki produkują 700 nowych samochodów, a - będące w ruchu zabijają 17 osób, urzędy pocztowo-telegraficzne rozsyłają 114.000 depesz i 1.141 milionów listów, zaś kula ziemska, obracająca się dokoła swej osi, przebywa długość 1.776 kilometrów.

W miejscowości Bethel na Alasce istnieje kino, które nie ma równego sobie na świecie. Widzami są Eskimosi, którzy uczęszczają na obrazy nie za pieniądze, lecz opłacają wstęp w towarze. Eskimosi przynoszą ze sobą ryby i nimi opłacają bilet do kina. Prasa kanadyjska opisuje charakterystyczną scenę jaka codziennie rozgrywa się przed kinem. W ogonku przed kasą stoi rząd Eskimosów, dźwigając łosie i inne ryby. Za okienkiem kasjera znajduje się magazyn, w którym składa się należność za bilety kinowe. Ryby po rozsegregowaniu wędrują na targ do najbliższego miasta.

Włosi odkryli bogate złoża węglowe w Abisynii.

Obliczono, że z końcem 1936 r. Europa posiadała 7.271.203 samochodów, Ameryka 28.284.309, Afryka 471.767, Azja 534.715, Australia, Nowa Zelandia i Oceania 889.804. Łącznie 37.451.798 samochodów.

Organizacje kobiece na Litwie wniosły prośbę do ministerstwa spraw wewnętrznych o wydanie zakazu sprzedaży i wyszynku alkoholu w dniach wypłaty celem uniemożliwienia przepijania zarobków.

nowy typ samochodowy

W jednej z amerykańskich hut szklanych wyprodukowano liny i powrozy ze szkła. Liny posiadają całkowitą elastyczność i mogą być zastosowane do związania i normalnych połączeń. Tymczasem dyrekcja huty szklanej postanowiła wyprodukowane liny szklane przesłać jako jeden z eksponatów na wystawę do Paryża.

Nowy typ samochodów, (fot. obok) które mogą być zamieniane w czasie biegu na samoloty.

Pewien chemik chiński wynalazł sposób zaprawiania skorup jaj, przeznaczonych na wywóz, pewnego rodzaju cementem, który wzmacnia skorupę do tego stopnia, że pęknięcie w drodze jest wykluczone.

Urzędnicy w służbie wywiadowczej w Szkocji używają kieszonkowych radioodbiorników do odbierania dyrektyw i rozkazów z centrali londyńskiej. Cały aparat waży 1½ funta.

W Paryżu zniesiono ostatnią linię tramwajową. Kursują tylko autobusy.


Do naszych Czytelników

Na odezwę skierowaną w grudniu do naszych Czytelników, z którymi od dłuższego czasu nie mieliśmy kontaktu, wielu z nich z wielką serdecznością zawiadomiło nas, że z "Rycerza" korzystają.

Od wielu jeszcze Czytelników oczekujemy podobnej wiadomości. Nie mając pewności czy "Rycerz" jest przez nich duchowo wykorzystany, zamierzamy tym Czytelnikom wstrzymać przesyłkę pisma, by wysłać |e innym, którzy zechcą się nim zainteresować.

Prosimy przeto o łaskawą wiadomość, byśmy pewnym krokiem mogli iść wspólnie do celu.