Iskierki
Drukuj

SPRAWY POLSKIE

W dniu 14 września b. r. przybył ze stoczni włoskiej do Gdyni polski okręt transatlantycki "Piłsudski". Liczy on 160 m długości, 23 m szerokości, 7 i pół m. zanurzenia. Posiada wyporność 15.000 ton. Rozwija szybkość do 20 węzłów na godzinę. Niedawno odbył swą pierwszą podroż do Stanów Zjednoczonych.

W Międzynarodowych zawodach balonowych o puchar "Gordon-Bennetta", które odbyły się w Warszawie dnia 15 września b. r., zwyciężyli polscy lotnicy: kpt. Burzyński na balonie "Polonia II" - przebył odległość 1.650 km w ciągu 57 godz. 54 min., 2) kpt. Janusz na balonie "Warszawa II" - 1.567 km w ciągu 46 godz. 32 min. Zwycięstwo Polaków jest trzecim z rzędu, wobec tego nagroda przeszła na własność państwa polskiego. Na fot. niżej "Polonia" i zwycięska załoga kpt. Burzyński por. Wysocki.

Balon Polonia oraz kpt. Burzyński i pr. Wysocki

Obecnie budujemy kilka nowych linii kolejowych: Toruń-Sierpc, Zegrze-Tłuszcz-Wyszków, Sierpc-Brodnica, Rybnik-żory-Pszczyna, Zebrzydowice-Moszczenica, Szczakowa-Bukuwo, Zawiercie-Siewierz.

Polskie Linie Lotnicze zamówiły dwa samoloty osobowe w Stanach Zjedn. Obecnie kursują one już w Polsce. "Douglas" - tak brzmi nazwa samolotu, - jest zbudowany z metalu, wyposażony w 2 silniki o mocy 750 K.M. i może osiągnąć 300 km na godz. Posiada kabinę pasażerską na 14 osób. Fot. niżej przedstawia samolot w locie i wnętrze kabiny.

samolot Douglas i wnętrze samolotu

W Poznaniu pod żninem odkryto prasłowiańską osadę z czasów około 700 lat przed Chrystusem. Odkopana osada jest bardzo dobrze zachowana, co zainteresowało uczonych całej Europy.

W okręgu częstochowsko-radomsko-piotrkowskim przeprowadzona będzie sieć przewodów transformatorów elektrycznych. Prąd będzie dostarczany przez elektrownie w Częstochowie i Piotrkowie. Podobnie rozpoczęto starania o pozwolenie na budowę sieci w okręgu lwowskim i krakowskim.

Gdynia liczy obecnie 75 tysięcy mieszkańców, w tem 68 tys. stałych. Wzrost ludności w Gdyni w latach ubiegłych przedstawia się następująco: w 1931 r. - 33.500, w 1932 r. - 39.000, w 1933-49.000, w 1934 r. - 55.000. Liczby te wskazują na rekordowe tempo rozwoju Gdyni.

ZE ŚWIATA

Dnia 29 sierpnia b. r. lotnik niemiecki Dunnbel na lotnisku Robskok pod Frankfurtem. dokona. pierwszego próbnego lotu na samolocie poruszanym siłą mięśni. Przeleciał w ten sposób 255 metrów na wysokości 1 metra.

Lekarz niemiecki w Jokohamie, prof. dr Grauert, zdołał podobno po długoletnich badaniach odkrył zarazek epidemiczny śpiączki, na którą corocznie umiera w Japonii wielu ludzi. W stolicy Niemiec, Berlinie, mieszka 23,111 Polaków.

W Kownie na Litwie ma być zbudowana fabryka posągów bożka pogańskiego Buddy. które stąd będą odsyłane do Indii. Jako materiał na to najlepszy nadaje się dąb litewski.

W Czechosłowacji żyje obecnie 160 tys. inwalidów wojennych.

Włoski minister wychowania narodowego mianował słynnego pisarza katolickiego Giovanniego Papiniego profesorem języka i literatury na uniwersytecie w Bolonii.

Między Włochami a Abisynią wybuchła wojna. Wojska włoskie zaatakowały Abisynię od strony północnej i południowej, zdobywając już kilka miast. Po obu stronach giną żołnierze - wojska abisyńskie poniosły znaczniejsze szkody. Komu potrzebny i na co ten rozlew krwi? Jeszcze nadal życiem narodów kierują namiętności, a nie prawa Chrystusowe.

piła do ścinania drzew

Na targach w Lipsku (Niemcy) wrzesień b. r. - można było widzieć piłę do ścinania drzew (fot. obok); jeden człowiek za pomocą tego przyrządu może z łatwością ścinać drzewa tuż przy ziemi.

Nowy pałac Ligi narodów powstaje w Genewie. Posiadać będzie 440 sal na biura, 12 na zebrania i obrady komisyjne i jedną największą na 2.200 osób. Na co zdobędzie się pomysł ludzki, to ma być tu zastosowane. Ale czy te bajeczne koszty budowy gmachu dla konającej Ligi narodów przysłużą się pokojowi?

Przyrodnik angielski W. F. Denming jest zdania, że osy są pożytecznymi stworzeniami. Oddają one znaczne usługi, niszcząc tysiące komarów, których potrzebują na wyżywienie swych poczwarek.

Pierwszy znaczek pocztowy ukazał się w Anglii w 1835 r. W roku bieżącym przypada stulecie używania znaczków na listach.

Słynny automobilista, Campbell, ustanowił nowy rekord jazdy samochodowej, osiągając szybkość 482 km i 498 m na godzinę.

Szwecja posiada około 10.000 głuchoniemych ludzi. "Towarzystwo głuchoniemych" w Sztokholmie przedłożyło tamtejszemu ministerstwu opieki społecznej projekt założenia osobnego miasta dla Tych nieszczęśliwców, gdzie mogliby znaleźć stosowne warunki bytu.

W Blida w Algierze w czasie wyświetlania filmu p. t. "Lourdes" pewna sparaliżowana kobieta została cudownie uzdrowiona. Powróciła do domu już o własnych sitach.

Miasteczko Jerycho w Palestynie według prof. Garstanga, który przeprowadza tam prace wykopaliskowe, jest najstarszym miastem Palestyny. Powstało 2,000-3,000 lat przed Chrystusem.

Londyńska centrala telefoniczna wprowadza obecnie nowy aparat, uniemożliwiający pożary i włamywania. Jeśli do pokoju zjawi się niepotrzebny gość, aparat łączy się przez centralę z policją, a zainstalowany mały gramofon podaje jej adres mieszkania. Naturalnie, jest to niewidoczne dla włamywacza. Podobnie działa aparat w razie nadmiernego ciepła.

Bolszewicy w ciągu swoich rządów w Rosji zamordowali 67 biskupów i 1.850 kapłanów. W tem czasie uwięzili 200 biskupów i 27.000 kapłanów a znieśli 29.000 świątyń i klasztorów. Oszczędzali tylko żydów, tak, że ani jednego rabina nie zamordowano, jak o tem świadczą sami rabini z Mińska. To dużo mówi...

T Amerykański prof. Goddart wynalazł rakietę stratosferyczną, na której ma się odbyć podroż na księżyc . Zbudowana jest ona w kształcie cygara długości 75 m, o wadze 247 kg Według obliczeń rakieta powinna przebyć przestrzeń na księżyc w ciągu 10 godzin, bowiem szybkość jej ma wynosić 40.000 km na godzinę.

Amerykański chemik wyprodukował środek pędny dla motorów spalinowych w formie ciała stałego, nie ulegającego eksplozji.

Niedawno nad całym Meksykiem przeszedł potężny cyklon, wyrządzając duże szkody w wielu miejscowościach. W czasie cyklonu na wyspach Floryda Keys zginęło 75 osób, a 47 odniosło rany.

Na całą Abisynię wychodzi w jej stolicy jedna jedyna gazeta p. t. "Etjopi Meleketenia" w języku francuskim. Pismo to istnieje od 1913 r.

Mahatma Ghandhi, przywódca 350 milionowego kraju Indii, wydał apel do swego narodu w sprawie obrony Abisynii, napadniętej przez Włochy.

Japonię nawiedził straszliwy tajfun, który pociągnął za sobą 190 ofiar. Straty materialne bardzo wielkie.