Iskierki
Drukuj

SPRAWY POLSKIE

W Warszawie w kamienicy Baryczków otwarto wystawę książki polskiej zagranicą, zainicjonowaną i zorganizowaną przez p. ministrową Beckową. Zgromadzono przeszło 2.000 tomów, zawierających wydane w ostatnich 33 latach dzieła autorów Polaków w 27 obcych językach. Na czoło wysuwa się Sienkiewicz z 564 dziełami w 27 językach.

Pomiędzy Gdynią a Yokohamą w Japonji otwarto nową linję okrętową. Z Gdyni statki będą wyjeżdżać 3 razy w miesiącu.

Podczas ostatniego ataku gazowego na Warszawę, okazała się konieczność natychmiastowej operacji pewnej pacjentki. Ponieważ w tym czasie światła elektryczne pogasły, lekarze podjęli operację przy świetle kieszonkowych lampek elektrycznych i, mimo, że operacja trwała przeszło godzinę, udała się bardzo dobrze.

Za dwa okręty zamówione przez Polskę w Stoczni pod Trjestem mamy zapłacić węglem.

We wsi Łochów pow. biłgorajskiego olbrzymi pożar zniszczył 50 budynków gospodarczych i mieszkalnych z częścią inwentarza żywego i martwego. Zaś we wsi Krasne koło Zamościa spaliło się aż 130 domostw, też z inwentarzem, a nawet ze zbiorami.

Podczas kontroli pociągu w Siemianowicach wydobyto z pod jednego z wozów strasznie wynędzniałego i obdartego chłopca, który, jak stwierdzono odbył podróż pod wagonami z Samary w Rosji Sowieckiej na Śląsk.

Straszny wypadek zdarzył się w Sikorzu pod Płockiem. Pracownik w majątku ziemskim, inwalida wojenny 47-letni Józef Dybicz podpalił dom, w którym mieszkał, wszedł na strych i tam poniósł śmierć. Dybicz począł zdradzać objawy obłędu, odkąd dostał do rąk pisma sekciarzy, tak zwanych "badaczy Pisma św." To czytanie tak na niego działało, jak niegdyś osławiona sekciarska zapowiedź "końca świata".

Wskutek mgły wieczornej, lotnicy: ppor. Edward Papis i kapral Edward Durniewicz nie zauważyli radjostacji Raszyńskiej. Aparat zawadził o liny od anteny, wskutek czego oderwało się skrzydło. Samolot spadł na ziemię i spłonął. Lotnicy ponieśli śmierć na miejscu.

Dnia 29 listopada ub. r. w diecezjach obrządku greko-katolickiego w Małopolsce Wschodniej odbył się "Dzień żałoby i protestu" przeciwko zbrodniom władzy bolszewickiej na Ukrainie. W dniu tym poraz wtóry Księża Biskupi obrządku greko-katolickiego wydali wspólny list pasterski, w którym wzywają wiernych do wspólnej modlitwy. Z racji tej od maja odbywają się uroczystości, na których młodzież przyrzeka wierność Chrystusowi.

ZE ŚWIATA

katastrofa pociągu w Ewreux

W Paryżu na skrzyżowaniach większych ulic pełnią służbę policjanci znający obce języki.

W hucie żelaza w Besancon we Francji przewróciła się w czasie przesuwania kadź z roztopionym metalem skutkiem czego 4 polskich robotników zostało dotkliwie poparzonych. Dwaj z nich ponieśli śmierć na miejscu.

Pod miejscowością Ewreux we Francji wykoleił się pociąg pośpieszny. Lokomotywa i trzy wagony osobowe spadły z 10 metrowego nasypu do rzeki, (fot. obok). 35 osób zostało zabitych, 17 ciężko rannych, a 32 lżej.

Włoski kapitan Skaronell osiągnął rekordową szybkość samolotu, bo 619 km. na godzinę.

Włoski major de Bernardi wynalazł mechanizm umożliwiający kierowanie samolotem z ziemi za pomocą fal elektrycznych. W czasie mgły oraz lotów nocnych oddadzą te aparaty znaczne usługi pilotom. Otrzymały one nazwę servopilot.

W laboratorjum chemicznem zakładów Lenna w Halle, udało się skroplić specjalny rodzaj gazu świetlnego, który zachowany w butlach będzie dostarczany do domów, gdzie niema Instalacji gazowej.

W Sawonie (Włochy) pewnemu obywatelowi ktoś ukradł 16.000 lirów. Policja szukała złodzieja przez kilka miesięcy, lecz na próżno. Aż niedawno właściciel zguby znalazł przy drzwiach pakunek, z w nim wszystkie skradzione pieniądze i mały obrazek. Widocznie sumienie dręczyło złodzieja, aż ten poszedł do Spowiedzi św., i spowiednik nakazał mu zwrócić pieniądze.

drapacz chmur w Nowym Jorku

Siostra Vincet, za zasługi położone w zakresie opieki nad dziećmi, została odznaczona najwyższym orderem Republiki francuskiej. Ofiarną 44-letnią pracę S. Vincet podkreśla przy tej sposobności cała prasa francuska.

U stóp Pirenejów w Hiszpanji wznosi się potężna góra soli zawierająca, według obliczeń uczonych, 500 miljonów ton soli kuchennej. Wykorzystanie tych skarbów jest trudne, bo góra leży w niedostępnej miejscowości.

W Afryce buduje się most długości 4 km. Konstrukcja mostu nad rzeką Zambezi wymaga użycia 15.000 ton stali i 16,000, kilogramów innych materjałów budowlanych. Będzie to więc jeden z największych mostów na świecie.

W Stanach Zjednoczonych Am. Półn. w dwóch szybach naftowych powstał ogień, który zniszczył wielkie ilości nafty i całe urządzenia szybów. Straty materjalne przekraczają setki tysięcy dolarów.

Posiadaczem najdroższego auta na świecie jest Mirjam Burden z Los Angeles (Ameryka). Samochód jego kosztował 35.000 dolarów. Według zapewnień może on rozwijać szybkość do 285 km. na godzinę.

Światową wystawę w Chicago zwiedziło ponad 2 miliony osób. Wystawa została zamknięta na zimę, w czerwcu przyszłego roku zostanie ponownie otwarta.

Jeden z licznych "drapaczy chmur" (fot. obok) - gmach mieszkalny w Nowym Jorku w Ameryce.

Uczony brazylijski inżynier, Antonio Duarte Pinto Filho, zdołał przypadkowo wytworzyć promienie, które powodują wybuch nabojów (n. p. karabinowych) na odległość.

W stanie Oaxaca i Chiapas wybuchła straszliwa epidemia, wskutek której oślepło nagle 45.000 Indjan, w Oaxaca, a 5.000 w Chiapas. Masową tę ślepotę spowodowały ukłócia małej czerwonej muchy.

Wielkim sukcesem wychodztwa polskiego w Ameryce jest uchwała sejmiku stanu New Jersey, by największy wiadukt łączący New Jersey z Nowym Jorkiem nazwano imieniem generała Pułaskiego. Wiadukt ten długości około 5 kilometrów, kosztował 19 miljonów dolarów; przejeżdża przezeń na rok 11 miljonów samochodów.

Pewien młody lotnik amerykański, rozpocząwszy lot spostrzegł w kabinie swego samolotu kilka węży. jeden z nich rzucił się w stroną lotnika, który czemprędzej wylądował. Lotnika wyniesiono ponieważ dostał szału i w takim stanie odwieziono go do szpitala.

W okolicy Pittsburga (Ameryka Półn.) rozpoczęto budować most z aluminjum.

W Peterskirchen w Austrji niejaka Bidermannowa spała bez przerwy przez 3 lata. Przez ten czas musiano ją odżywiać pokarmem płynnnym. Ponieważ ostatniemi czasy stan się pogorszył, na żądanie męża, opatrzono ją św. Sakramentami. W krótkim jednak czasie nastąpił nagły zwrot w chorobie. Chora się przebudziła i prócz ogólnego osłabienia, czuje się dobrze.

W Aucland (Nowa Zelandja) buduje się bardzo charakterystyczny statek. Na każdej belce, użytej do budowy statku, wycięty jest w drzewie tekst z Ewangelji, a na rufie znajduje się postać anioła trzymającego w ręku Biblję.

W Japonji wyszedł dekret, zakazujący dokonywania, rozpowszechniających się ostatnio, operacyj oczu, celem usunięcia charakterystycznego dla rasy mongolskiej zeza.

Japoński fizyk Hideo Sakurai wynalazł płytę, której czułość pozwala na zdjęcia przedmiotów wśród mgły i gęstego dymu.

harpun z połączeniem elektrycznym

Orkan na Jamajce zniszczył południowo-zachodnią część wyspy, pozbawiając 7 tysięcy osób dachu nad głową.

Nad brzegami Kalifornji w morzu żyją wielkie gatunki ryb, które trudno jest złowić, choćby na najsilniejszą wędkę. Używają do połowu tych olbrzymów małych armatek, które wyrzucają ze siebie harpuny, podobnie jak przy połowie wielorybów. Woda morska jest tak przeźroczysta, że nawet na kilkanaście metrów w głąb wszystko widać. Strzela się za pomocą połączenia elektrycznego (fot. obok).

Na wyspie Jawie od kilku miesięcy sroży się dżuma. 4 tysiące osób zmarło, kilkanaście tysięcy leży po szpitalach.

Pod Charkowem w Sowietach wydarzyła się wielka katastrofa lotnicza. W czasie próbnego lotu rozbił się samolot 125-osobowy. 14 osób poniosło śmierć.

Nagrodę Nobla w dziale literatury otrzymał pisarz rosyjski, emigrant Iwan Bunin.

W Ameryce lekarze walczą z epidemją śpiączki; przeciwdziałanie tej chorobie jest trudne, ponieważ dotąd nie wykryto jej przyczyn. W celu umożliwienia naukowego zbadania śpiączki trzej lekarze pozwolili pokąsać się komarom, które przedtem ukąsiły chorych na śpiączkę. Lekarze ci także zapadli na tę chorobę.