Iskierki
Drukuj

SPRAWY POLSKIE

W dniu 20 stycznia b. r. została uchwalona przez sejm Nowa Ustawa Konstytucyjna według tez p. wiceministra Cara. Posłowie opozycyjni opuścili salę posiedzeń, wobec czego nowa Konstytucja została uchwalona większością sejmową, złożoną z członków Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem.

Dnia 16 stycznia b. r. zmarła w Riond Bosson w Szwajcarji Helena z baronów Rosenów Paderewska, żona słynnego muzyka Paderewskiego.

Bank Polski przystąpił z dniem 2-go stycznia b. r. do wycofania z obiegu biletów bankowych 20-złotowych 2-giej emisji z datą 1 marca 1926 r. i 1-go września 1929 r. Bilety te będą prawnym środkiem płatniczym tylko do dnia 30 czerwca 1934 r.

W Anglii spuszczony został na wodę statek polski "Lech", o pojemności 2.000 tonn. Jest on wyposażony w urządzenia chłodnicze; kursować będzie na linji Gdynia-Londyn.

Z okazji rocznicy Powstania Styczniowego wypuścił Bank Polski do obiegu pieniężnego pamiątkowe monety 10 złotowe srebrne z wizerunkiem Romualda Traugutta. Monety te znajdą się w obiegu w ilości pół miljona sztuk.

Od 1 stycznia weszła w życie nowa zniżona taryfa kolejowa (na większych odległościach dochodzi do 25%). Jednocześnie skasowano lub ograniczono większość dotychczasowych zniżek.

W Warszawie powstało Muzeum tramwajów i autobusów stolicy.

Prezydent Czechosłowacji, Masaryk, odznaczył trzech profesorów uniwersytetu w Krakowie orderem Białego Lwa: prof. dr. K. Kostaneckiego, prof. dr. Zdz. Jachimiaka oraz prof. dr. T. Spławińskiego.

karty pocztowe-patriotyczne

Obniżono taryfę lotniczą w Polsce. Bilet lotniczy z Warszawy do Krakowa lub Poznania kosztuje od dn. 1-go stycznia 30 zł., do Gdyni 35 zł., do Lwowa 45 zł., z Krakowa do Wiednia 55 zł. A oszczędność czasu ogromna!

Ładne, dość oryginalne, a zarazem w duchu patrjotycznym karty pocztowe z mapką Polski wydał p. Kraszewski Franciszek, p. Błudeń, Pl. (fot. obok).

Listy żołnierskie w Polsce są opłacane po niższej taryfie od stycznia 1934 r. Listy te jednak muszą być nadane przez kompanję, a nie wprost na pocztę.

W Warszawie wprowadzono podatek od psów w wysokości 30 zł. od 1 psa pokojowego, 100 zł. od następnego psa pokojowego. Psy podwórzowe nie podlegają opodatkowaniu.

Rada ministrów w Polsce uchwaliła ustawę o normalizacji wozów, poruszanych siłą zwierzęcą. Odtąd wozy jak i ich części składowe podlegać będą normalizacji (ujednostajnieniu) w zakresie i wymiarach, które ustalą rozporządzenia wykonawcze.

ZE ŚWIATA

łódź podwodna

W Egipcie znajduje się dziwny człowiek. Mimo 22 lat wciąż rośnie. Obecny jego wzrost wynosi 2 m 40 cm. Przez ostatnie 13 miesięcy olbrzym ten urósł o 50 cm. Lekarze, którzy kontrolują młodzieńca, nie są w stanie powstrzymać jego wzrostu. Egipcjanin natomiast marzy o wysokości 3 m, by być najwyższym człowiekiem na świecie i przez to zdobyć karjerę.

Jeden z inżynierów w Ameryce skonstruował nowy typ aparatu nurkowego, w którym można się zanurzyć do głębokości 150 m (fot. obok). Zbudowany ze specjalnej stali, może pomieścić dwóch nurków, pozwalając im przebywać pod wodą przez godzinę. Nurkowie komunikują się z powierzchnią telefonicznie.

Grono astronomów amerykańskich, angielskich, rosyjskich i japońskich odpłynęło okrętem z Japonji na wyspy Morlock i Losap, na Karolinach, i tam w dniu 14 lutego b. r. obserwowało całkowite zaćmienie słońca, które trwało tylko dwie minuty i 5 sekund. Następne takie zaćmienie jest przewidywane dopiero za 20 lat.

Na wystawie światowej w Chicago otrzymał najwyższe odznaczenie ogrodnicze w pawilonie kwiatów Polak, Jan Myśliński, który doprowadził kulturę kwiatów do najwyższego poziomu.

Przy ostatnich wyborach do brazylijskiej konstytuanty został wybrany w stanie Minas Geraes, dla reprezentowania tegoż stanu na kongresie w Rio de Janeiro, p. Wojciech Surek. Polak. Jest on synem wieśniaczej rodziny z pod Gorlic, która wyemigrowała do Brazylji przed pół wiekiem.

Sekretarjat Ligi Narodów zaopatrzył delegatów państw w kieszonkowe odbiorniki radjowe, których antena druciana biegnie naokoło ciała ludzkiego. Oddają one wielkie usługi szczególnie sprawozdawcom prasowym.

We Francji spłonął wielki samolot osobowy ,,Szmaragd", powracający z dalekiej podróży do Indochin. W katastrofie straciło życie 10 osób.

Włoski kolarz Mario Gaioni przejechał na rowerze od 1 stycznia 1933 r. do 1 stycznia 1934 r. 68.884 klm. Na dzień przypada przeciętnie przeszło 188 klm. Rekord jednak należy do Australijczyka, który przejechał w tym czasie 70.000 klm.

Największa bibljoteka niemiecka w Lipsku liczy 1.100.000 tomów. W ciągu roku wpływa przeciętnie 80 tys. nowych książek. Liczba czytelników wynosi przeszło 300 tys.

Samolot pasażerski, kursujący między Brukselą a Londynem, z powodu mgły wpadł koło Brugge w Belgji na słup emisyjny stacji radjowej i stanął w tej chwili w płomieniach. 8 pasażerów, pilot i telegrafista zostali zabici, zwłoki ich zupełnie zwęglone.

Jak stwierdzili badacze angielscy żyje obecnie na świecie jeszcze 6 miljonów niewolników.

Według statystyki za rok 1932 Japonja wykazała niezwykły przyrost zaludnienia, który wynosi 1 mil. 7 tys. 868 osób. Co godzina zatem przychodzi na świat w Japonji 249 dzieci, 134 zaś osoby umiera, co w wyniku daje przyrost efektywny 115 osób na godzinę.

Według ostatniego spisu powszechnego Japonja liczy 66 mil. 238 tys. mieszkańców. Dwie trzecie tej liczby stanowią rolnicy, a 13 ludność miejska. Tokio liczy 5 mil. 486 tys. 200 mieszkańców. Toteż stolica Japonji zajmuje trzecie miejsce wśród wielkich miast świata. Kobiet jest o 354 tys. więcej niż mężczyzn.

W Japonji udekorowano (!) medalami dwa gołębie. Minister wojny podziękował im, wystosowawszy do nich specjalny list, za bohaterskie czyny podczas kampanji mandżurskiej.

Do przewożenia pasażerów przez wielką pustynię Syryjską w Azji Mniejszej pomiędzy miastami Damaszek i Bagdad służyć będzie wielki autobus (fot. niżej), który pomieścić może 35 pasażerów. Podróż z jednego miasta do drugiego, która na wielbłądach zajmowała 25 dni czasu, będzie obecnie trwała tylko jedną dobę.

autobus pustynny

Podczas transportowania rekrutów na dworcu w Kioto w Japonji, prowizoryczny dworzec zapadł się pod naporem tłumów. W panice 67 osób poniosło śmierć, 87 doznało ciężkich, a kilkaset lżejszych obrażeń.

parowiec i motorowiec

Prezydent amerykański Roosevelt otrzymywał przez dwa tygodnie przedświąteczne po 10.000 listów dziennie, a w samą wigilję przeszło 50.000.

W Stanach Zjednoczonych wre walka między nowoczesnemi olbrzymiemi parowozami (fot. obok) a ostatnim wyczynem techniki w dziedzinie szybkości na szynach - motorowcem.

Od kilku tygodni przebywa w Stanach Zjednoczonych gen. Józef Haller, owacyjnie witany przez tamtejszych Polaków oraz przedstawicieli armji amerykańskiej. Oddano mu do dyspozycji koleje i radjo. Z radja często korzysta, przemawiając do rodaków.

Właściciel wielkiego sklepu w Los Angelos przebudował sklep w ten sposób, że wszystkie lady w nim umieszczone są na kółkach i przesuwają się zwolna przed publicznością, tak, że nie ruszając się z miejsca, można oglądać wszystkie towary.

W piaskach farmy Elandsfontein w Południowej Afryce znaleziono dwa wielkie brylanty aluwjalne; jeden waży 726 karatów, drugi 500 karatów. Większy brylant oszacowano na przeszło 100 tysięcy funtów szterlingów.

Gujana angielska w Ameryce Pd. nawiedzona została licznemi powodziami. Przeszło 60% uległo zniszczeniu. Dziesiątki tysięcy ludzi pozbawione zostało mieszkań. Zachodzi obawa klęski głodu. W porcie Georgetown zatonęło 10 statków rybackich.