Iskierki
Drukuj

SPRAWY POLSKIE

Minister Spraw Wewnętrznych wydał rozporządzenie, majace na celu zabezpieczenie zwierząt przed znęceniem się nad niemi. Doraźnym karom mają podlegać takie wykroczenia, jak używanie do pracy zwierząt chorych, przeciążenie ich ładunkami, zmuszanie do zbyt szybkiego biegu, oraz używanie uprzęży i pęt powodujących przedmiotami twardemi i ostremi będą podlegały surowszym karom w drodze zwykłego postępowania administracyjnego.

Podczas burzy zdarzył się niezwykły wypadek w majątku p. Cz. Grabowskiego w Kędzierzynie pod Płockiem. Piorun uderzył w świerk, do którego przyczepiona była antena radjowa, poprzez nieuziemioną antenę wpadł do odbiornika, roztrzaskał go, przeleciał przez dwa sąsiednie pokoje, przebijając ściany, rozbił aparat telefoniczny i przez przewody telefoniczne z hukiem wyleciał z mieszkania. Na szczęście odbyło się bez wypadku w ludziach.

14 maja podał się do dymisji premjer Janusz Jędrzejewicz, wraz z całym Rządem. Nowy gabinet utworzył wyznaczony przez Pana Prezydenta prof. Leon Kozłowski, dotychczasowy wiceminister skarbu.

Na mocy obowiązującej przepisów, używanie tytułów naukowych, jak dr., mistrz, bez właściwego uprawnienia karane jest aresztem lub grzywną w drodze administracyjnej. Wydrukowanie tytułu na wizytówce, umieszczenie na tabliczce przy drzwiach, wystarcza do ukarania winnych wykroczenia.

Według doniesień gdańskiego urzędu statystycznego stan zasiewów na terenie w. m. Gdańska skutkiem suszy w ostatnim czasie pogorszył się. Myszy zniszczyły około 25% zasiewów. Na niektórych terenach zorano zasiewy ozime i zasiano zboże jare.

Silne burze przeszły ponad niektóremi częściami kraju. Wyrządziły one znaczne szkody. W powiecie lwowskim wicher powyrywał gdzieniegdzie drzewa. W powiecie baranowickim zabił grad 26 owiec na pastwisku, wiatr zerwał dwie wieże cerkiewne i powyrywał słupy telefoniczne.

W I kwartale r. b. przywieziono do Polski m. in. 941 q czosnku, kapusty 400 q, grzybów 650 q, jabłek 13.000 q, suszonych śliwek 23.500 q wartości blisko 2 mil. złotych.

Do Gdyni powrócił z podróży ćwiczebnej do portów Ameryki Płd., Afryki i Anglji statek szkolny "Dar Pomorza". Statek przywiózł do Polski wiele ciekawych okazów zwierzęcych.

We Włodzimierzu, pow. Sarny wybuchł pożar, który wskutek silnego wiatru zniszczył 200 domów. Straty wynoszą około miljona zł. Z górą 2.000 osób zostało bez dachu nad głową. W miasteczku Trąby, pow. wołożyński, spłonęło 20 domów mieszkalnych, znaczna ilość budynków gospodarczych, oraz budynek szkoły powszechnej. Straty sięgają kilkuset tysięcy złotych. We wsi Dmosia, pow. brzeziński spłonęło 100 zagród. Straty wynoszą pół miljona zł. Kilkanaście osób uległo poparzeniom.

ZE ŚWIATA

lotnik Donati

W prowincji włoskiej Novarze istnieje miasteczko Boca, miejsce licznych pielgrzymek ze względu na znajdujący się w kościele tamtejszym obraz słynący cudami. Boca posiada tylko 1.500 mieszkańców; w gromadce tej znajduje się 30 osób, liczących razem 2.500 lat. Z tej liczby 10 osób liczy od 90 do 100 lat wieku, a 20 przekroczyło 80-ty rok życia.

Lotnik włoski Donati wziósł się samolotem do wysokości 15.400 m. Temperatura na tej wysokości wynosiła 46 stopni poniżej zera. (Niżej na fot. samolot i Donati).

Nowoczesna szkoła w Tokjo (Japonja) jest cała zbudowana ze szkła (fot. obok).

W miasteczku angielskiem Wicklthwaite przez mieszkanie kupca Fearnleya przeleciał piorun, który przywrócił nagle wzrok niewidomej od urodzenia czteroletniej córce kupca. Dziewczynka z niedowierzaniem dotykała rączkami przedmiotów, które znała dotychczas ze słyszenia i dotyku.

szkoła w Tokio

W miejscowości Lokchang, w prowincji Kwantung (Chiny) obsunęła się góra Kaiman, grzebiąc pod sobą 12 wiosek oraz zasypując częściowo rzekę, na której znajdowały się setki łodzi. Liczba zabitych wynosi 250 osób.

Najwięcej chleba zjadają w Belgji. W ciągu roku bowiem na jednego mieszkańca przypada aż 273 kilogramy chleba.

U wybrzeży Holandji żegluje stale parowiec "De Hoop" (Nadzieja). Spełnia on zadanie: latarni morskiej, stacji ratowniczej, szpitala, szkoły, a nawet kinematografu. Ostatnio na nim krótkofalową stację radjową nadawczą w celu umożliwienia statkom rybackim i nocie transmitowania kazań i nabożeństw w dni świąteczne.

Londyński lekarz dr. Crakh żyje i pracuje, mimo że od lat 8 serce mu nie bije. W młodości chorował na reumatyzm, w wyniku czego komórki serca tak się rozszerzyły, że przestały pracować. Badający go lekarze nic mu nie mówili o swoich spostrzeżeniach, obawiając się, że z nadmiaru wrażenia mógłby umrzeć. Sam jednak Crakh spostrzegł to. Obecnie czuje się zdrowym i pracuje normalnie jako lekarz. Według niego, muskuły jego serca okrzepły na tyle, że wykonują czynność rozszerzonych komórek.

24 maja b. r. wybrano po raz czwarty prezydentem Czechosłowacji, Masaryka.

W kopalni węgla w Paturages koło Mons w Belgji, dnia 16 maja nastąpił wybuch gazów na głębokości 805 metrów pod ziemią w korytarzu, w którym pracowało 46-ciu górników Pięciu spośród nich wydobyto ze strasznemi oparzeniami, reszta poniosła śmierć. Ciała zabitych były zwęglone. Podczas akcji ratunkowej w szybie, prowadzonej w celu wydobycia ofiar wybuchu gazów podziemnych, nastąpił nagle nowy gwałtowny wybuch w bezpośredniem sąsiedztwie miejsca katastrofy. Jedynie 2-ch górników kolumny ratowniczej zdołano wydobyć lżej rannych, gdyż 7 zginęło w płonącym szybie, 13 odniosło ciężkie obrażenia.

Uczennicom wiedeńskich szkół powszechnych i średnich nie wolno występować na ćwiczeniach gimnastycznych w lekkich kostjumach sportowych. Używane dotychczas spodenki gimnastyczne dla dziewcząt, będą zastąpione spódniczkami, sięgającemi poniżej kolan. Również używanie bluzek z krótkiemi rękawami jest zakazane. Jednocześnie wprowadzono ścisłą kontrolę kostiumów kąpielowych na plażach. Przydałyby się i u nas podobne przepisy, a byłoby mniej zepsucia wśród młodzieży.

W Japonji otwarto najdłuższy tunel świata, posiadający blisko 22 km długości. Najdłuższy europejski tunel simploński ma 19.803 m.

Miasto Autofagaste w Chile napadły tysiące jadowitych pająków, które zadawały trujące ukłucia. Mieszkańcy uciekli ze swoich domów i schronili się na wolnej przestrzeni w namiotach. Dwadzieścia pięć osób, między niemi dziewięcioro dzieci, przewieziono do szpitali, gdzie dogorywają.

W mieście amerykańskiem Missisipi zmarła murzynka, licząca 127 lat. W chwili zniesienia w Stanach Zjednoczonych niewolnictwa była już babką; do późnej starości zachowała niezwykłą przytomność umysłu.

W Lynchburgu, w stanie Wirginja (Stany Zjedn.) wybuchł groźny pożar w miejscowem schronisku turystycznem, w którem w chwili powstania ognia znajdowało się kilkuset turystów. Powstała olbrzymia panika. Około 150 osób odważyło się na skoki z 2-go i 3-go piętra na ulice70 z nich doznało ciężkich obrażeń, a w płomieniach zginęło 13 osób.

mycie węża

Z Chicago donoszą, że znajdujący się na dachu 7-piętrowego domu zbiornik wody eksplodował. Cztery piętra zostały zalane wodą. Dwie osoby poniosły śmierć, a 6 jest ciężko rannych.

Słynny wojskowy pies Jigges II otrzymał niedawno awans. Został bowiem oficjalnie mianowany sierżantem armji Stanów Zjednoczonych za wybitne zasługi, położone na polu ratownictwa.

Najgłębszego wiercenia szybu naftowego dokonano w miejscowości Keitleman Nill w południowej Kalifornji. Wiercenie rozpoczęto 12-go kwietnia 1932 r. i we wrześniu 1933 r. osiągnięto głębokość 3.353 m, co przewyższa rekord dotychczasowy o 110 metrów.

Ranna toaleta węża (fot. obok), którego australijski farmer używa do łapania szczurów i myszy. Zimny prysznic sprawia wężowi, jak z obrazka widać, wielką przyjemność.

Dnia 19-go maja b. r. wybuchł w Chicago pożar, który zniszczył znaczną część dzielnicy t. zw. Stockyardów, t. j. zagród dla bydła. Nad ugaszeniem ognia pracowała cała chicagowska straż ogniowa z 68 pompami parowemi. Podczas akcji ratunkowej trzech strażaków straciło życie i około 400 odniosło lżejsze lub cięższe poparzenia. Ponadto 1.500 mieszkańców dzielnicy jest poranionych, a około 5.000 straciło dach nad głową. Straty sięgają 20 miljonów dolarów.

Katastrofalne oberwanie chmury nawiedziło dnia 14 maja miasto Tyberjadę nad jeziorem Tyberjadzkiem (Palestyna). Potoki wody zalały całe miasto tak, że woda sięgała po pas a rwące jej strumienie porywały ludzi i zwierzęta, burzyły lichsze domostwa, unosząc je do jeziora. Istny ten potop trwał blisko pół godziny. 29 osób straciło życie. Następnego dnia nastąpiło powtórne oberwanie się chmury trwające 25 minut. Tym razem obyło się bez ofiar w ludziach, natomiast zginęło dużo zwierząt domowych. W tydzień po katastrofie pielgrzymka polska do Ziemi św. Oglądała ślady zniszczenia w tem starem mieście galilejskiem.

Towarzystwa ubezpieczeń w Ameryce stwierdziły na podstawie statystyki, ze ludzie żyją coraz dłużej. Najwięcej umiera na raka i na cukrzycę.

W Brazylji znajduje się kamień zwany itakolumitem, który można w różne strony wyginać, przyczem kamień ten wcale się nie łamie.