Iskierki
Drukuj

SPRAWY POLSKIE

J. E. Ks. Bp. Dominik został odznaczony krzyżem komandorskiego orderu Odrodzenia

Pan Prezydent Rzeczp. Polskiej podczas pobytu w Zakopanem, został zaproszony na wesele góralskie. Spędził wśród weselników półtorej godziny i odjechał żegnany entuzjastycznie przez wdzięcznych górali.

Mapa linii kolejowej Herby Śląskie - Gdynia

Sejm uchwalił budżet państwowy na rok 1933/34 według projektu rządowego z drobnemi poprawkami Dochody przewidywane są na 2.057.800.000 zł., a wydatki - 2.451.980.000 zł.

Między stacjami Herby śląskie, a portem w Gdyni została otwarta nowo-zbudowana linja kolejowa (mapka obok). Na stacji Herby, w parowozowni, udekorowanej wieńcami i flagami, odprawiona została Msza św., a kazanie wygłosił Ks. Biskup Tymieniecki, poczem ruszył pierwszy pociąg w stronę Gdyni przez Bydgoszcz.

Oszczędności w P. K. O. i w innych kasach oszczędności wzrosły w ciągu stycznia b. r. o blisko 13 miljonów złotych. Widocznie zmysł oszczędzania staje się coraz powszechniejszy. Jest to objaw bardzo dodatni.

W klinice chirurgicznej w Warszawie zmarł niedawno nauczyciel Krzemiński. W dwa dni po jego śmierci listonosz przyniósł zawiadomienie, iż wymieniony wygrał na Loterji 100.000 zł.

Polska ma 56.192 harcerzy i 33.363 harcerki; drużyn męskich 690, żeńskich 460.

Stare dwuzłotówki srebrne wycofuje się z obiegu. Chociaż kolej i poczta już takich pieniędzy nie przyjmuje, to jednak nie należy za pół ceny pozbywać się ich, jak to ludzie na wsiach robią. Dwuzłotówki te Bank Polski w każdem większem mieście stale wymienia i to aż do końca 1934 roku.

Pojazdów mechanicznych posiadała Polska dnia 1-go stycznia br. 34.197 sztuk, czyli jeden na 955 mieszkańców, w tem 11.672 samochodów osobowych, 5.426 dorożek, 2.544 autobusów, 5.623 ciężarowych i 8.182 motocykli.

Coś z 500 żydów wyjechało w lutym od nas do Palestyny, natomiast tysiące uciekają z Niemiec do Polski z powodu bojkotu i prześladowań ze strony hitlerowców (narodowych socjalistów). A tymczasem u nas szereg miast jest już w większości zażydzonych.

Na pograniczu wołyńskiem wzmógł się znacznie ruch uciekinierów z Rosji Sowieckiej spowodowany wysiedlaniem włościan przez władze bolszewickie na Syberję i osadzaniem ich tam na odłogiem leżących gospodarstwach.

1.350.000 rubli w złocie znaleziono podobno na Wileńszczyźnie, które zakopało w czasie wojny światowej uciekające wojsko rosyjskie. Wartość rubli wynosi 5 miljonów złotych.

kogut japoński

W Birczy spłonęło na rynku 6 domów. Ogień powstał od komina na strychu budynku sądowego. W ratowaniu wzięli gorliwy udział aresztanci wypuszczeni z więzienia, żaden z nich nie uciekł.

ZE ŚWIATA.

Faszyści odnawiają starorzymski zwyczaj witania się tylko podniesieniem prawej ręki, tak, że w swoich organizacjach już nawet karzą podawanie ręki, twierdząc, że jest to zwyczaj niehigieniczny i nieestetyczny.

Osobliwością światowej wystawy w Paryżu w r. 1937 będzie wieżą wysoka na 700 m. W planie, który już został przygotowany, nazwano ją "świetlną wieżą świata". Koszta budowy wyniosą 50 miljonów franków. Wieża otrzyma formę wielokątną celem pokonania naporu wiatru. Do wysokości 500 metrów, wieża dostępna będzie dla ruchu samochodowego. Obliczono bowiem że budowanie toru spiralnego (ślimakowatego) w górę będzie tańsze niż założenie wind. Na wysokości 500 m. urządzone będą garaże, a 100 metrów wyżej olbrzymia restauracja mogąca pomieścić 2.000 osób. Samochody w drodze powrotnej zjeżdżać będą przy pomocy łańcucha. Najwyższa dotychczas wieża Eiffla w Paryżu jest wysoka na 300 metrów.

W Japonji jest na wymarciu ciekawy rodzaj koguta, którego pstry ogon dochodzi do 5 m. długości. (fot. obok).

Rekord wysokości nakładu osiągnął wśród wszystkich gazet świata francuski dziennik "Petit Parisien", drukujący obecnie dwa miljony egzemplarzy dziennie.

W Berlinie zmarł pewien ogrodnik nazwiskiem Jean Neubauer, który przez 11 lat żyt bez żołądka; cieszył się on dobrem zdrowiem, a musiał unikać jedynie ciężkich potraw. Umarł wskutek przeziębienia.

W Budapeszcie żyje inwalida wojenny Paweł Kern, który na froncie rosyjskim w 1915 r. został ugodzony szrapnelem w głowę i od tego czasu nie spał jeszcze ani godziny.

Polak L. Sikorski buduje w Ameryce samolot na 1.000 osób.

Wielkie przedsiębiorstwo gramofonowe "Speakophon" w Nowym Jorku rozpoczęło od niedawna przyjmowanie obstalunków na "spisywanie testamentów na płytach gramofonowych". Na żądanie klienta inżynier firmy udaje się do niego z wszystkiemi niezbędnemi przyborami i uwiecznia na płycie przemówienie zawierające ostatnią wolę klienta. - Największy gmach pocztowy na kuli ziemskiej został ostatnio wzniesiony w Chicago. Ma on 240 m. długości i 61 m. wysokości, a budowa jego kosztowała przeszło 200 miljonów złotych.

W lutym minęło 60 lat od chwili wynalezienia przez amerykanina Scholesa maszyny do pisania.

W Chicago wykonują nowy model samochodu, którego nadwozie (karoserja) będzie zrobiona całkowicie ze szkła. Stan szkolnictwa polskiego w Argentynie jest bardzo smutny. Na 2,164.637 dzieci - 635.862 nie pobiera żadnej nauki i nie umie ani czytać, ani pisać.

W Argentynie jest wielki brak wody, co się: również daje we znaki kolei; ażeby temu zaradzić, zbudowano na próbę specjalną lokomotywę, przy której para się ochładza wytwarzając ponownie wodę. Próba udała się pomyślnie; lokomotywa przebyła przestrzeń 900 km., nie potrzebując czerpać wody.

W głębi pustyni Sahary zostało odkryte miasto Fach, które zbudowane jest ze soli, zczerniałej, zadymionej, zabrudzonej, która stopniowo stała się tak twarda jak cement. Trawa nie może tam rosnąć i dlatego mieszkańcy tego dziwnego miasta zupełnie nie jedzą mięsa, nie mogą bowiem hodować zwierząt domowych.

Pewien pianista w portugalskiej Afryce wschodniej zdobył nowy rekord; grał on bowiem na pianinie bez przerwy przez 61 godz. i to bez pożywienia, bez picia, bez snu i w milczeniu.

Sportowiec Campbell ustanowił na Florydzie nowy rekord samochodowy: na godzinę 437 kilometrów.

W Japonji znajduje się obecnie 98.141 katolików, których obsługuje 299 księży, 208 braci i 796 sióstr zakonnych.

Na 15 miljonów mieszkańców liczą Czechy 21 wyznań religijnych. Najwięcej wyznawców - bo 11 miljonów - ma religja katolicka.

W Paryżu pojawił się kapelusz i parasol. Na wypadek deszczu, za naciśnięciem specjalnego guzika, znajdującego się w denku kapelusza, rondo jego powiększa się p 25 cm. i kapelusz - parasol jest gotów do użytku.

Słynny włoski wynalazca Marconi chce zdetronizować telefon za pomocą t. zw. "mikrofal", które rozchodzą się bez drutu. Już w niedługim czasie Marconi zareprezentuje kołom fachowym odpowiedni aparat.

Wielkie trzęsienie ziemi, jakie niedawno nawiedziło Kalifornję, spowodowało szkody na 75 miljonów złotych.

Państwo Watykańskie według ostatnich obliczeń ma 1025 mieszkańców.

We Francji ukazały się w handlu wieczne pióra, nie do pisania, lecz do obrony w razie napadu. Po przesunięciu guziczka, umieszczonego na wewnętrznej stronie pióra, wytryska zamiast atramentu struga płynu łzawiącego, który na kilka minut obezwładnia napastnika.

Ostatnio na Ukrainie zostały zamknięte na skutek rozporządzenia związku bezbożników 33 świątynie chrześcijańskie. Kościoły te zamieniono na baraki dla żołnierzy Czerwonej Armji.

Japończyk Istiżaku przepisał, cała Biblję na odcinku papieru 52 cm. długości i 78 cm, szerokości. - Cierpliwość nielada!