Sprawy polskie
W [1933] roku skończył się czas 7-letniego urzędowania p. Prezydenta. Na majowym Zgromadzeniu Narodowym, Prezydentem Polski został ponownie wybrany p. prof. Ignacy Mościcki (fot. 1). Dnia 9 maja na Zamku w Warszawie odbyło się zaprzysiężenie nowego Prezydenta w obecności rządu, posłów i senatorów.
Ministerstwo Oświaty ogłosiło rozporządzenie o wprowadzeniu obowiązkowych mundurków dla młodzieży szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych. W r. [1933] obowiązywać będą wszystkich na razie tylko czapki, od r. 1934/5 - ubranie, a od 1935/6 - także płaszcze.
Prezesem Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (FIG), skupiającej kilka milionów gimnastyków 28 narodowości, został prezes Sokolstwa Polskiego, hr. Adam Zamojski.
W jesieni ludność Polski przekroczy 33 miliony.
Podczas odbywania straży na granicy bolszewickiej, w karabin szeregowca 1 kompanii K.O.P. Drenka uderzył piorun, odłamując kolbę, kołnierz, poza drobnymi oparzeniami rąk, żadnego szwanku nie odniósł.
We wsi Huszyn koło Kowla wybuchł pożar, który strawił 105 gospodarstw. 1400 osób znalazło się bez dachu nad głową.
Przed rokiem w ciągu I kwartału przywieziono przez Gdynię 1979 ton bawełny, a w r. [1932] w ciągu I kwartału 7 razy więcej, bo 13667 ton.
W Warszawie inż. Tadeusz Mokłowski dokonał niezwykłego wynalazku w dziedzinie termochemii. Jest nim opatentowany w [1933] r. "Termit", zapalający się od wody i wilgoci. Garsteczka termitu rzucona na papier w kilku sekundach zapala tenże. Wynalazek może mieć kiedyś bardzo szerokie zastosowanie w życiu codziennym.
Na lotnisku łódzkiem w Lublinku stanął pierwszy pomnik bohaterskich lotników śp. Żwirki i Wigury.
Na 100 tys. mieszkańców w Polsce jest 136 studiujących na wyższych uczelniach. Stanowi to procent nie wiele mniejszy niż we Francji, lub Szwecji a większy niż w Belgii. Również co do stanu szkolnictwa powszechnego nie kroczymy na szarym końcu; przewyższamy Belgię, Bułgarię, Francję, Szwecję, jedynie Czechosłowacja i Holandia są przed nami. Za to stosunek procentowy analfabetów, to jest nieumiejących czytać i pisać jest znacznie wyższy aniżeli gdziekolwiek indziej, bo wynosi 35%, gdy we Finlandii procent ten wynosi 10, we Francji 9, w Czechosłowacji 7, a w Belgii tylko 8 procent.
W maju [1933] roku lotnik polski kapitan Skarżyński dokonał wspaniałego lotu poprzez Atlantyk. Start nastąpił w Afryce w miejscowości Dakar, 3 lądowanie w Maceio w Ameryce Poł. Trasa tego lotu z Warszawy do miejsca lądowania wynosi przeszło 9 tysięcy km. Na fot. 2 widać zdjęcie szlaku lotu, oraz fotografię naszego bohaterskiego lotnika.
W Piekarach Wielkich na Śląsku rozpoczęto 20 maja [1933] r. sypanie kopca Wyzwolenia, do czego dał inicjatywę Związek Powstańców śląskich. Kopiec będzie miał 20 m. wysokości.
Ze świata
W zawodach lotniczych w południowej Afryce polscy lotnicy zdobyli pierwsze miejsce, natomiast wyścigi konne w Nicei wypadły bardzo marnie dla jeźdźców polskich.
Tygrys, którego widzimy na fot. 3, jest czuły na delikatny sposób obchodzenia się z nim. Wystarczyłoby kilka tygodni, aby drapieżca stał się "ucywilizowanym". Walki, jakie stacza ze swym mistrzem, nie kończą się bynajmniej rozszarpaniem, przeciwnie - zwierz i człowiek łączą się w serdecznym uścisku.
W Niemczech wchodzi w życie nowa ustawa na mocy której kobietom nie wolno palić papierosów. Coś podobnego i u nas przydałoby się.
W Niemczech pojawił się nowy rodzaj obuwia z... elektrycznymi ogrzewaczami. Pomiędzy dwie warstwy podeszew włożona jest cenna płyta metalowa, która ogrzewa się za pomocą prądu, idącego od znajdującej się w obcasie baterii.
Niedawne trzęsienie ziemi w Los Angeles tak poruszyło nerwy pewnej sparaliżowanej od szeregu lat kobiety, iż ta w przerażeniu wyskoczyła z łóżka i wybiegła na ulicę. Tym sposobem pozbyła się długotrwałej choroby. Wypadki uleczenia za pomocą wstrząsu nerwowego znane są w lecznictwie.
W kąpielisku francuskiem Aix les Bains powstała ciekawa, budowa do leczenia promieniami słońca. Budynek, cały dzień obraca się za słońcem, tak, że kabiny znajdują się ustawicznie prostopadle do padających promieni słońca.
W tym roku upływa 50 lat od chwili, gdy Inż Delamarc -Debonteville przy pomocy swego mechanika zbudował pierwszy samochód.
Lotnik włoski por. Boscola na aparacie Breda dokonał lotu na plecach, który trwał jedną godzinę 5 minut i 51 sekund.
Na światowej wystawie w Chicago wielkie zainteresowanie będzie niezawodnie wywoływał dom zbudowany całkowicie z papieru, ściany będą z grubej tektury, a podłogi pokryte papierowymi dywanami. Meble a nawet naczynia kuchenne też będą papierowe.
Niedawno skonstruowano nowy typ samolotu bez ogona i ze składanymi skrzydłami. Rozwinąć on może szybkość 260 km na godzinę przy motorze 150 konnym. W 3 minuty wznosi się do wysokości 1000 m. Patrz fot. 4; z lewej strony tenże samolot w czasie lotu.
W Alabama w Stanach Zjednoczonych szalał groźny wicher - tornado. Liczba zabitych nie duża, bo 16 osób, a rannych ponad 200 - ale poza tym szkody olbrzymie.
Biblioteki i czytelnie w Berlinie otrzymały nakaz spaleniu wszelkich książek socjalistycznych i żydowskich. Bronią się Niemcy przed "rajem" bolszewickim.
Niemcy posiadają pokaźną liczbę bezrobotnych, bo przeszło 5.250.000.
Od dnia 15 maja kursuje na kolejach niemieckich najszybszy pociąg świata poruszany motorem spalinowym. Przestrzeń Berlin-Hamburg (około 250 km.) przebywa w dwie godziny
Rosyjski uczony, biofizyk Łazarew sądzi na podstawie doświadczeń, że człowiek może żyć do 180 lat, jeżeli mózg jego będzie się podtrzymywało środkami fizyko-chemicznymi.