Iskierki

Sprawy polskie

Na Jednym z posiedzeń Ligi Narodów odbyło się głosowanie w sprawie przyznania Polsce prawa ponownego wyboru do Rady Ligi. Przyznano 47 głosami. Zaraz po południu odbył się wybór Polski na dalsze trzy lata; 48 państw na 51 oddały swe głosy na Polskę. Poza tym zostały Meksyk (47 gł.) i Czechosłowacja (46 gł.).

Gdynia jest trzecim portem na Bałtyku za Sztokholmem i Gdańskiem. Największym portem świata jest ze względu na ruch statków Nowy Jork.

We wsi Gorczany, w pow. Dziśnieńskim, pewien chłop niemy od lat 30 znalazł się podczas burzy w lesie. Naraz uderzył piorun w pobliskie drzewo, czym chłop tak się wystraszył, że zaczął uciekać wzywając głośno pomocy. Silne wzruszenie przywróciło mu mowę.

[Na fot. 1] bocian wypędzony ze stada odlatującego na zimę do ciepłych krajów. Przed odlotem bociany gromadzą się na sejm i sprawdzają, czy wszystkie są dość silne do dalekiego lotu. Słabe i chore, odpędzone od stada, pozostają. Zimą jeżeli ktoś z ludzi nie zaopiekuje się nimi, czeka je śmierć od głodu i zimna.

W Świeciu nad W. (Pomorze) ul. Słowackiego 7, powstała wytwórnia patent, klęcznika kieszonkowego "Genuflex". Klęcznik taki jest praktyczną i higieniczną podkładką pod kolana na czas klęczenia, a kosztuje z przesyłką 2,75 zł.

W okolicach Złoczowa zjawił się jakiś osobnik, który wyglądem swym przerażał ludzi. Jak wykazały badania, jest to wieśniak z okolic Sasowa, Dymitr Iwanyszyn, który przed kilku laty był ukąszony przez wściekłego psa i po tym fakcie znikł bez śladu. Policja mimo pomocy tłumu ludzi nie zdołała go dotychczas ująć, albowiem, leśny człowiek skacze z nadzwyczajną szybkością po drzewach i znika w zaroślach, wydając przeraźliwe odgłosy, przypominające skowyt psa.

W Wilnie powzięto projekt uczczenia pamięci śmierci por. Żwirki. Ks. kanonik Stanisław Maciejewicz[1], jako były prefekt zmarłego, wysunął projekt umieszczenia na murach ostrobramskich tablicy z napisem: "Tu modlił się Franciszek Żwirko". Zmarły bowiem miał szczególniejsze nabożeństwo do Matki Bożej Ostrobramskiej. Jej obrazek znaleziono przy nim po śmierci. - W czasie wywiadu o zwycięstwie mówił Żwirko: "Przy pomocy Bożej jakoś tam poszło. Dziękowaliśmy Bogu w Ostrej Bramie... - mówił - wszystko jest w Jego rękach!.

W górach świętokrzyskich pojawiły się stada jeleni w niespotykanej dotychczas liczbie.

Dnia 8 sierpnia [1932] r. na Wiśle pod Toruniem wyłowili rybacy rzadki już dziś okaz jesiotra, dług. 2 m 45 cm, wagi 102 kg. - Fot. 2 przedstawia owego jesiotra i rybaków, którzy go wyłowili.

Fałszywe srebrne 10 - złotówki ukazały się w obiegu. Mają one dźwięk zupełnie podobny do prawdziwych, lecz są znacznie lżejsze. Są odlewane z mieszaniny cyny, cynku i antymonu, a następnie posrebrzane. Kanty tych 10-złotówek są nierówne, karby miejscami zalane, napis i rysunek mniej wyraźny, niż na 10 - złotówkach prawdziwych.

Dyrekcja zarządów lasów państwowych w Białowieży zwiększyła obszar zagrody żubrów w Białowieży z 30 ha na 50 ha. W zagrodzie oczekiwane są trzy sztuki przychówka. Ogółem będziemy mieli w Polsce 22 żubry.

P. Helena Paderewska ufundowała w Sulejówku pod Warszawą dom i kaplicę przeznaczone dla inteligencji zwłaszcza zniszczonej wojną. P. Paderewska ofiarowała na ten cel zabudowania i 11 hektarów ziemi. Poświęcenia dokonał J.E. ks. bp Gall.

Kupcy afrykańscy zakupili w Polsce kilkanaście próbnych wagonów kartofli.

Ze świata

Rocznie wyrabia się bucików i butów na całym świecie około 900 milionów par. Licząc około 1 miliarda 800 milionów ludzi, żyjących na całej kuli ziemskiej, i używających rocznie 1 parę butów na osobę, okaże się, że conajmniej połowa ludzkości chodzi boso.

Leczenie i plombowanie zębów bywa czasem bolesne i utrudnione wskutek niewygody, bo usta są zbyt małe, aby w nich swobodnie operować. To też dentysta francuski dr. de Rojas przeprowadził niezwykły eksperyment. Chory ząb wyrwał pod znieczuleniem, dokładnie oczyścił, zaplombował i ponownie wstawił do dziury w dziąśle, która w międzyczasie zalana była pewnym lekarstwem, nie pozwalającem krwi skrzepnąć się. Po upływie tygodnia ząb przyrósł znów do kości dziąsłowej, a po upływie drugiego tygodnia obrósł trwało mięsem dziąsłowem.

W Pirenejach w Hiszpanii, tam, gdzie Mont Perdu i Maladetta wznoszą się do wysokości 3400 m ma powstać najdłuższy tunel na kuli ziemskiej Gavarnie. Pobije on rekord najdłuższego dotąd tunelu pod górą Simplon, mierzącego 19.803 m. długością 21 do 22 km.

Prasa arabska donosi, że w Jemenie zostało wydane rozporządzenie, na którego podstawie w kraju tym są zabronione gramofony. Dekret wprowadza jednocześnie podatek na mężczyzn, golących sobie brodę(!).

Węże w Australii spotykane są bardzo często. W domach węże zastępują koty w tępieniu szczurów i myszy i są w tym celu specjalnie hodowane. Fot. 3 przedstawia małą Austral[ijkę, igrającą z tzw. wężem diamentowym.

Wskutek długotrwałej posuchy na początku jesieni zapaliły się lasy w południowej części prowincji Manitoba (St. Zjedn.) Ogień posuwał się linią, ciągnącą się 17 mil wszerz Badania wykazały, że ogień posuwa się w wielu miejscach trzy do czterech stóp pod powierzchnią ziemi. Szkody dotychczas wynoszą kilka milionów dolarów.

Marconi wynalazł aparat, przy pomocy którego można pisać na odległość kilku tysięcy kilometrów zapomocą fali elektrycznej. Aparat wygląda jak maszyna do pisania. Ktoś pisze np. na takiej maszynie w Warszawie, a pismo okazuje się w Nowym Jorku na białej ścianie lub na ekranie.

Uczony angielski, William Beebe dotarł przy pomocy specjalnie skonstruowanej gondoli w kształcie kuli do głębokości 700 metrów w głębię oceanu.

Dwaj oficerowie włoscy De Luce i Guerra wynaleźli aparat, usuwający huk armat. - Dzięki zastosowaniu tego aparatu można strzelać z dział bez dymu i huku.

Najpotężniejszą flotę podwodną na świecie posiada obecnie Japonia; ma przeszło 30 łodzi podwodnych o pojemności od 1150 do 2000 ton, a 40 łodzi o zasięgu działalności do 11.000 km.

W Moskwie i Leningradzie, na tzw. rynku wolnym, kilogram czarnego chleba kosztuje 10 rb, słoniny 40 rb, masła 45 rb za 1 kg, jajko 1 rb, mąka pszenna 250 rb za pud., mąka żytnia 160 rb za pud, kartofle 2 i pół do 3 rb za 1 kg, mięso wołowe okoł. 10 rb za 1 kg, a cukier całkowicie znikł z rynku sowieckiego. - i to ma być ów piękny raj do którego tak niektórzy wzdychają.

W Japonii liczba trędowatych wynosi 102.285, w Chinach liczba chorych na trąd ma stanowić około miliona; W Indochinach - 30.000, na Sumatrze - 1.500, w Brazylii 60.000, na wyspach Hawajskich na każde 1.000 mieszkańców przypada 6 trędowatych, w Sanegalu - 5 itd.

Lekarz z Rosario dr Fidanza stwierdził, że ilość trędowatych w Argentynie dochodzi obecnie do 10.000. Przeszło 500 osób, cierpiących na tę straszną chorobę, znajduje się w mieście Rosario, w prowincji Santa Fe.

Sowiety wydały rozporządzenie, że ofiarą musi paść 2.600.000 psów, aby z nich wyprawić futra dla wojska z powodu zbliżającej się zimy.

Według obliczeń statystycznych, przeprowadzonych przez rząd nankiński, ludność Chin wynosi około 475 milionów mieszkańców, czyli 15 razy więcej niż Polski. A jakże mała część z nich wie o prawdziwym Bogu?

Ministerstwo pracy w Berlinie ma urząd, który rozpatruje wszelkie nadesłane pomysły zwalczania kryzysu. W ciągu roku [1931] nadesłano do tego urzędu aż 25 tysięcy gotowych, niezawodnych rad na zwalczanie kryzysu. Obmyślili; te przeciwkryzysowe rady przeważnie ludzie bezrobotni, których w Niemczech jest powyżej 5 milionów. Niestety, rady nadesłane do urzędu, nie są skuteczne, bo kryzys sroży się nadal i żaden sposób jako lekarstwo na kryzys nie wystarczy.

Na fot. 4 pies wyszkolony do noszenia zaskoczonej przez napad gazowy ludności środków leczniczych. W zębach niesie maskę przeciwgazową a na sobie apteczkę z lekarstwami.

W Pradze (Czechosłowacja) z piątego piętra nowobudującego się gmachu w śródmieściu spadł na środek jezdni zatrudniony tam murarz. Lecz jakież było zdziwienie, gdy murarz natychmiast po upadku zdrów i cały podniósł się z asfaltu i szybkim krokiem pobiegł z powrotem do pracy. Bał się - jak mówił aby majster nie zrobił mu wymówek za nieostrożność. Okazało się, że nie poniósł on najmniejszych okaleczeń.

Koleje angielskie obniżyły płace kolejarzom o 10%. Obniżka ta dotknęła 600 tysięcy pracowników kolejowych.

Praga posiada sławny zegar św. Wita, pochodzący z czasów Rudolfa II. W czasie restauracji wieży w r. 1880 został on rozebrany na części przez architekta Mokrego celem przechowania go na zamku. Po wykończeniu restauracji wieży, żaden z zegarmistrzów nie mógł go zmontować. Dopiero teraz udało się zegarmistrzowi z Melnika po paru miesiącach pracy uruchomić zegar.

Jak obliczono, w Wiedniu znajduje się 30 tysięcy żebraków wszelkiego rodzaju. Do kategorii żebraków zaliczono również muzykantów, śpiewaków i artystów podwórzowych czy ulicznych.

Arcybiskupem wiedeńskim po śmierci kardynała Piffla został mianowany ks. dr Innitzer, profesor uniwersytetu wiedeńskiego i były minister opieki społecznej.

We Wiedniu zbudowany został aparacik filmowy "Gastrofotor", który przedstawia się z zewnątrz jak zwyczajna rurka gumowa, ale zakończony jest aparatem filmowym (fotograficznym) drobnych rozmiarów, który umożliwia zdjęcia na 6×10 milimetrów. Owa rurka wprowadzana jest przez usta do żołądka człowieka. Wraz z aparacikiem znajduje się w rurce malutka lampa wolframowa, która na krótki moment świeci z siłą 20.000 świec. Po naciśnięciu guziczka, znajdującego się na zewnątrz rurki, lampa zaczyna świecić, a aparacik zaczyna dokonywać zdjęć wnętrza żołądka.

Najdroższym metalem na świecie jest indium, którego cena przewyższa dziesięciokrotnie cenę platyny.

W Jugosławii umarła pewna 70-letnia kobieta. Gdy zmarłą umieszczono w metalowej trumnie i chciano wywieźć na cmentarz, krewni usłyszeli pukanie w wieko trumny. Po zdjęciu wieka, kobieta własnymi siłami podniosła się i wstała z trumny, udając się na ulicę. Przerażeni krewni podążyli za nią. Lekarz stwierdził wypadek letargu.

Państwowa biblioteka w Leningradzie przystąpiła do organizowania pierwszej biblioteki antyreligjnej. Ma ona znaleźć pomieszczenie w budynku byłej katedry św. Włodzimierza.

Między Moskwą a Władywostokiem uruchomiono najdłuższą na świecie stałą komunikacje lotniczą na przestrzeni 10.000 km.

W Niemczech rok 1931 pod względem przyrostu ludności zbliża się do najgorszego roku 1915, kiedy to na 1000 kobiet zamężn. urodziło się 107 dzieci (w 1813 r. 207 dzieci). Jednocześnie ilość zawieranych małżeństw zmniejszyła się znacznie obecnie, śmiertelność zaś wzrosła tak, że przyrost ludności wynosił nie 400 tysięcy jak w latach poprzednich, lecz zaledwie 292.093.

Największą szkołą na całym świecie może się pochlubić miasto Milwauke w Stanach Zjedn. Am. Półn. Naukę dzienną pobiera w niej 2 tysiące uczniów wieczorną - 9000. Szkoła ta stanowi dla siebie małe miasteczko. Ma własną piekarnię, księgarnię, drukarnię itd. Przy tej "szkółce miejskiej pracuje 237 nauczycieli. U nas tylu pracuje w niejednym powiecie na dalszej prowincji.

Dwaj fizycy wiedeńscy, prof. E. Melan i dr. K. Wolff. zademonstrowali w laboratorium politechniki wiedeńskiej niezwykle czule i precyzyjne instrumenty, przy pomocy których można wymierzyć jedną milionową część milimetra. Przyrząd ten oparty jest na działaniu prądu elektrycznego o wysokiem napięciu.

[1] Stanisław Maciejewicz (1869-1940) - ksiądz rzymskokatolicki; pedagog; działacz społeczny i narodowy; publicysta; od 1899 rektor kościoła św. Katarzyny w Wilnie, kanonik wileńskiej Kapituły Metropolitalnej (https://senat.edu.pl/historia/senat-rp-w-latach-1922-1939/senatorowie-ii-rp/senator/stanislaw-maciejewicz, 24.02.2021)

Bocian

[Fot. 1: Bocian wypędzony ze stada odlatującego na zimę do ciepłych krajów.]

Połów jesiotra

[Fot. 2: Jesiotr i rybacy, którzy go wyłowili.]

Wąż diamentowy

[Fot. 3: Mała Australijka igrająca z tzw. wężem diamentowym.]

Szkolony pies

[Fot. 4: Pies wyszkolony do noszenia zaskoczonej przez napad gazowy ludności środków leczniczych.]