Iskierki
Drukuj

ZE ŚWIATA

Najstarszy cyklista angielski

W Hul, w stanie Illinois, w Amer. Półn. pewien młody człowiek, który od szóstego roku życia był niemym, brał ślub w miejscowym kościele. Właśnie w momencie, w którym kapłan go zapytał, czy chce pojąć za małżonkę tę oto niewiastę, wykrzyknął nagle głośno: "Tak". Dzięki bowiem wzruszeniu, jakie odczuł w tej chwili, odzyskał naraz mowę, co go tak ucieszyło, że wybiegł pędem z kościoła i pobiegł w pole, głośno krzycząc i śpiewając. Dopiero po dwóch godzinach poszukiwań znaleziono go i przywrócono szczęśliwej małżonce.

Miljon worków kawy zniszczyli właściciele pól kawowych w Brazylji. A zrobili to dlatego, aby kawa z powodu obfitego urodzaju nie potaniała. Czy tędy droga do dobrobytu kraju?

Pod miastem Rangoon, w Indjach, wydarzyła się w sierpniu br. niezwykła i straszna w skutkach katastrofa kolejowa. Oto pociąg pospieszny przy wyjeździe pod górę uległ rozerwaniu, wskutek czego tylna cześć pociągu potoczyła się w dół. Maszynista, nie zauważywszy katastrofy, podążył z przednią częścią pociągu dalej. Oderwane wagony, pędząc z szaloną szybkością wykoleiły się na jednym z mostów, grzebiąc pod swemi szczątkami wszystkich podróżnych w liczbie 80 osób.

Z Bukaresztu donieśli, że trwający już od 2 lat pożar ropy naftowej w szybie Moreni, którego nie udało się ugasić ani technikom rumuńskim, ani zagranicznym, zagasł nagle 19 września. Pożar ostatnio budził poważne obawy, gdyż ulatniające się gazy zagrażały produkcji naftowej w całym okręgu.

W Chinach tajfun przerwał tamy i nowy potop nawiedził dużą połać kraju znowu pozbawiając około 14 miljonów ludzi dachu i pożywienia, zaś około 4 miljonów zginęło w nurtach wód i wskutek zarazy.

Francuscy archeologowie wygrzebali nad rzeką Eufratem starożytny pałac assyryjski z czasów Tiglatpilesera III, który żył około 750 r. przed Chrystusem. W pałacu znaleziono resztki dobrze utrzymanych malowideł ściennych. W południowej Mezopotamji odkryto świątynię starożytną, pochodzącą z około 3000 lat przed Chrystusem. W innym znowu punkcie, również w Mezopotamji odkopano jeszcze starszy budynek z cegły z około 4000 lat przed Chrystusem.

Na obrazku widzimy najstarszego cyklistę angielskiego, który mimo prymitywnego roweru i swego podeszłego wieku, zawsze w zawodach kolarskich wygrywał.

W Paryżu odbyły się zawody w szybkości chodzenia na przestrzeni 25 klm. Drogę tę przeszedł pierwszy Włoch, Valente w czasie 2 godzin 8 minut i 13 sekund.

Donoszą ż Berlinu, że kupiec Hammelmann wynalazł nowe zapałki papierowe. Jest to długa taśma papierowa, która zapala się gdy urwiemy z niej kawałek kilkocentymetrowy.

Ferrara. Przegląd samolotów wojennych.

Inżynier Ryszard Pfantz skonstruował pocztę pneumatyczną, polegającą na tem, że zawieszone na drutach telegraficznych puszki blaszane z listami, dzięki przyrządowi pneumatycznemu pędzą z szaloną szybkością po tychże drutach, robiąc do 300 km. na godzinę. Niemieckie ministerstwo poczt i telegrafów już właśnie myśli przyrządy takie zaprowadzić - Niezły byłby goniec ale czyby bezpiecznie taka paczka doszła do jakiejś stacji, to znów wielkie pytanie.

W drugiej połowie września br. wybuchła wojna japońsko-chińska. Japończycy zajęli Mukden i sąsiednie miejscowości. Przyczyną wybuchu wojny miał być napad Chińczyków na odcinek kolei japońskiej i usiłowanie zniszczenia mostu kolejowego.

katastofa pociągu z Budapesztu do Wiednia

3 września br. w obecności króla włoskiego odbył się w Ferrarze przegląd 600 samolotów wojennych. Podczas lotu spadł jeden samolot na zebranych widzów, zabijając i raniąc kilka osób. Rycina przedstawia samoloty, ustawione rzędami do odlotu.

Pewien marynarz norweski w ostatniem swem polowaniu na wieloryby upolował wieloryba, którego wartość handlowa przekracza conajmniej stokrotnie wartość zwykłego potwora. Gdy z niego wydobyto wnętrzności, znaleziono w żołądku kamień wagi około 100 kl. Po zbadaniu stwierdzono, że jest to najczystszy bursztyn, którego cena wynosi około 2 miljonów zł.

We wrześniu b. r. komuniści wysadzili w powietrze most, zawieszony nad przepaścią, w chwili, gdy przejeżdżał pociąg pospieszny, zdążający z Budapesztu do Wiednia. Sześć ostatnich wagonów runęło w przepaść z wysokości 30 metrów. Zdjęcie przedstawia miejsce katastrofy.

Znany ze swych lotów w Europie, kapitan Hawks, ustanowił nowy rekord szybkości między Nowym Jorkiem a Chicago, przebywając przestrzeń 750 mil, t. j. 1200 klm. w trzy godziny i 46 minut.

Znany wynalazca Hiram Maxim opatentował ostatnio wynalazek, który nie dopuszcza do mieszkania hałasu ulicznego. Przyrząd ten jest połączony z przyrządem wentylacyjnym. Cena tej maszyny wynosi 85 dolarów. Łączy się ją z przewodem elektrycznym w mieszkaniu, a zużywa ona nie więcej elektryczności, niż zwykła lampa elektryczna.

Olbrzymi huragan poczynił wielkie spustoszenie w mieście Bolize w Połudn. Ameryce. Pod gruzami zwalonego kościoła znaleziono 150 osób, z ruin miasta wydobyto 850 trupów.

Gra w football coraz bardziej udoskonala się(!): najpierw grali kopiąc piłkę nogami, następnie wyrabiali większych rozmiarów piłki i samochodami jeżdżąc po boisku podbijali ją, obecnie Anglicy wpadli na nowy pomysł, mianowicie w czasie gry jeżdżą na koniach, które swemi piersiami i nogami kopią dużą piłkę, jak to widzimy na obrazku - podbijają.

Football angielski

Straszne trzęsienie w Beludżystanie (Azja) w niektórych miejscach zmieniło zupełnie krajobraz. Runęły potężne wzgórza, na płaszczyznach potworzyły się głębokie szczeliny, rzeki w wielu miejscach zmieniły swój bieg. Ani jeden most nie ocalał. Kilka miast w gruzach, a setki wiosek zostało doszczętnie zniszczone. Straty materjalne, oraz ofiary w ludziach na olbrzymie.

SPRAWY POLSKIE

W lipcu br. Polska wywiozła towarów za 175 milj. zł., a przywiozła tylko za 128 milj. zł.

Na rozszerzenie zakładu św. Ludwika dla biednych dzieci w Warszawie pewna rodzina arystokratyczna ofiarowała bezimiennie 300.000 zł. - Szlachetny czyn!

Cała Polska ulegnie podobno nowemu podziałowi administracyjnemu na 11 województw; teraz jest 16.

Od 1-go grudnia br. staraniem woj. warszawskiego, będzie czynny w Oryczewie pierwszy w Polsce dom pracy przymusowej. Domy takie przewidziane są przez ustawę o zwalczaniu żebractwa i włóczęgostwa. W murach tych znajdzie przytułek 100 zawodowych żebraków, którzy zostaną tam umieszczeni na koszt miasta (3 zł. dziennie). Policja kierować będzie włóczęgów do tego zakładu.

W Min. Oświaty coraz większe uznanie zyskuje projekt wyrugowania stopni ze szkół początkowych i średnich. System ten jest już - podobno - przestarzały, niepotrzebnie denerwuje młodzież i wprowadza rozdźwięk między nauczycielem a uczniem.

Instytut dla głuchoniemych i ociemniałych w Warszawie

Obrazek obok przedstawił, sale szkolna w instytucie dla głuchoniemych i ociemniałych w Warszawie. Dzieci uczą się tam czytać na wypukłem piśmie, dotykając je palcami. - Tym sposobem i nieszczęśliwi ociemniali mogą korzystać z książek. Wydział zdrowia m. Warszawy wprowadził z Aten specjalny gatunek pająków celem zaaklimatyzowania ich i wykorzystania do walki z wszelkiego rodzaju robactwem... Ciekawem jest, że mały ateński pajączek jest wielkości główki od szpileczki i już po kilku dniach życia rzuca się na muchy i pluskwy.

17 - letnia dziewczyna z Katowic, niejaka Anna Erdwanówna, porwana przed 13-tu laty przez cyganów, teraz mając sposobność, uciekła od nich.

We wsi Mieśnice na Wileńszczyźnie zdarzył się niezwykły przypadek. Oto chłopiec dziewięcioletni, niejaki Czarniewski będąc pewnej niedzieli w kościele, bardzo żarliwie się modlił. Gdy wrócił do domu, poszedł z towarzyszami do sadu, gdzie inni zrywali śliwki, a on stał pod drzewem. Jedna śliwka strącona z drzewa, spadając, uderzyła w oko ślepego chłopca, który krzyknął - jednak nie z bólu, tylko z radości. Okazało się bowiem, że chłopiec wskutek uderzenia nagle przejrzał.

Smutnym wypadkiem zakończyła się zabawa weselna u gospodarza Brandte we wsi Zblewo. W pewnej chwili 74-lelni dziadek panny młodej wyskoczył na środek sali, by - jak mówił - po raz ostatni zatańczyć. Zaledwie jednak zrobił parę kroków, padł martwy na ziemię, rażony apopleksją.

W Mezopotamji wybuchła straszna cholera. W ciągu tylko jednego miesiąca sierpnia zmarło na tę chorobę ok. 500 osób.

Wskutek zawalenia się szpitala w Hankou (Chiny), co spowodowane zostało ostatniemi wylewami, nabitych zostało 400 osób.