Iskierki
Drukuj

Ze świata

W Wiedniu odbyło się odsłonięcie pomnika zwyczajnej służącej Małaorzaty Manhardt, która w roku 1926 uratowała dwoje powierzonych sobie dzieci od przejechania, ale sama wpadła pod koła rozpędzonego, wozu i straciła życie.

Niemcy, nowy samolot

W Niemczech dokonano próby nowego typu samolotu o 12 motorach: olbrzym ten zdoła pomieścić 169 osób. Obok ilustracja.

We Frankfurcie nad Menem przeprowadzono pierwszą próbę lotu rakietowego. Cały aparat wraz z pilotem; ważył 225 klgr. Szybkość wynosiła tylko 150 klm. na godzinę, ale jest nadzieja, że tą drogą uda się osiągnąć zawrotną szybkość 40,000 klm. na godzinę. Do księżyca myślą dolecieć w najgorszym razie - w 36 godzinach... Szczęśliwej drogi!

Lotnicy Francuscy Costes i Bellonte przelecieli bez lądowania przestrzeń 9600 km. z Paryża do Mandżurji. Jest to nowy rekord długości lotu.

Niezwykłe zaciekawienie wzbudził przyjazd do Paryża starego wodza Indian zwanego Orłem Białym. Człowiek ten liczy 107 lat i cieszy się zupełnem zdrowiem, a ponieważ ojciec jego żył 147 a matka 137 lat, więc i "Orłowi Białemu" jeszcze nie spieszno do grobu.

Odbyte nad Paryżem manewry floty powietrznej wykazały, ze 1000 samolotów w przeciągu jednej godziny potrafiłoby zatruć gazami całe miasto, nie pozostawiając przy życiu żadnej istoty.

Olbrzymi Londyn liczy obecnie 7,085,870 mieszkańców, czyli prawie; tyle co cała Belgja, której ludność wynosi ok. 7,874,600 głów.

W Anglji wprowadzono dla handlu mlekiem butelki papierowe. Flaszki wyrabiane z papieru mają prócz innych jeszcze i tę zaletę, że podczas upałów utrzymują mleko w stanie świeżym przez cały tydzień.

W jednym ze starych zamków angielskich tak się rozpanoszyły muchy, że mieszkańcy po bezskutecznej walce z natrętnemi owadami, musieli zamek opuścić.

W Estonji na szosie wiodącej do stolicy Tallinu, runął do rzeki most właśnie w chwili, gdy przejeżdżał tamtędy autobus. Szczęściem zdołano, wydobyć wszystko bez szwanku.

Gdy w Leningradzie zebrali się żydzi dla uroczystego obchodzenia Nowego Roku, władze sowieckie przepędziły ich do przymusowych robót ziemnych. Tak to zwalcza się tam wszelkie objawy religijności!

Bolszewickie Kolegjum G. P. G. ogłosiło sprawozdanie ze swojej działalności: oto wprzeciągu dwóch miesięcy t. j. czerwca i lipca b. r. rozstrzelano 3.289 osób.

Na posterunku obok granicy tureckiej stado wilków napadło na śpiący patrol sowiecki i pożarło doszczętnie ośmiu żołnierzy.

Ataman Siemionow, głośny wróg rządu sowieckiego, organizuje na dalekim wschodzie państwo rosyjskie przeciwsowieckie, pod protektoratem Chin.

Rząd chiński donosi że wciągu miesiąca września padło na granicy sowieckiej 1120 chińskich żołnierzy, a 230 dostało się do niewoli - rannych nie podaje. A więc wojna tam trwa i zniszczenie szerzy! Flota sowiecka zbombardowała i spaliła chińskie miasto Sui-Yuan.

Ponieważ chińczycy bojkotują towary, angielskie, kupcy angielscy w Chinach ponoszą dziennie strat na 8 miljonów dolarów. Wyprowadzą się chyba!

Z powodu wielkiego ruchu, jaki panuje na ulicach Nowego Jorku przystąpiono tam do budowy dwóch olbrzymich po 7 kilometrów długości tuneli.

Policja brazylijska wykryła nieznany dotychczas międzynarodowy język złodziejski, który był zaprojektowany na wielkim zjeździe zbrodniarzy w hiszpańskiem mieście Lerida.

W Maroku (Afryka) pociąg osobowy natrafił na wędrówkę olbrzymiej ilości węży, których rozgniecione cielska zatrzymały pociąg - poczem zabrano się do usuwania przeszkody... Pierwszy to wypadek tego rodzaju!

W pobliżu afrykańskiego miasta Lorenzo, 12-letni pastuszek zastrzelił z łuku lwa, który się rzucił na jego bydełko.

Podczas wielkiej powodzi w prowincji indyjskiej Pendżak, utonęło 206 osób i 8.000 sztuk bydła, a 60.000 domów uległo zniszczeniu.

W głośnym Afganistanie zwycięski pochód Nadir Khana zakończył się zabraniem stolicy afgańskiej Kabulu. Pobity Habibullah został wtrącony do więzienia i zakuty w kajdany.

SPRAWY POLSKIE

Rząd polski zakupił i wprowadził do Puszczy Białowieskiej żubry na miejsce tych licznych, jakie wojska niemieckie w czasie wojny światowej tam wyniszczyły.

Ile to mogą kosztować skrzypce! Rząd polski zakupił od wdowy po znanym muzyku ś. p. Barcewiczu skrzypce, płacąc za nie 5.000 dolarów.

Podczas trwania Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu odwiedziło Polskę około 300.000 cudzoziemców.

Nasz port w Gdyni rozwija się bardzo pomyślnie: sprowadzono niedawno nowy dok, który umożliwi naprawianie nawet bardzo uszkodzonych okrętów.

W Szwecji budują dwa parowce dla polskiej marynarki handlowej. Obecnie posiadamy 26 statków towarowych i pasażerskich.

Rekord wysokości lotu zdobył por. Franciszek żwirko, polak, wznosząc się na awjonetce polskiej ponad 4 kilometry w górę (4004 m).

W dniu 9 października, o godz. 4. nad ranem, gdy pasażerowie pociągu idącego z Warszawy do Włodzimierza Woł. pogrążeni byli jeszcze w śnie, nastąpiło zderzenie tego pociągu z towarowym. życie straciło 5 podróżnych, a 24-ech odniosło ciężkie rany. - Inna katastrofa kolejowa na stacji Sobolew, pogiągnęła za sobą śmierć trzech osób i ciężkie poranienia 23 osób.

We wsi Berezów przejechał pociąg 9-letnią pastuszkę Kornele Miernik, która pasąc krowy weszła na nasyp kolejowy.

We wsi Kuligi, obok Szczuczyna, miał miejsce straszny i niezwykły wypadek: oto wśród nocy rzuciły się szczury na chorą, 8-letnią Genowefą Bulecką i pokaleczyły ją tak okropnie, że... nad ranem znaleziono już tylko zastygłe zwłoki dziecka.

W powiecie dziśnieńskim pożarły wilki 4 owce, zadusiły 20, a pokaleczyły 120. Ponieważ wilki zakopują sobie wiele zapasów, wnioskuje stąd lud, że zima będzie ostra...

Na polskich linjach lotniczych panuje coraz większe ożywienie: w miesiącu wrześniu przewieziono 2.239 pasażerów i 50.000 kilogramów bagażu.

Na rzece Słudwi pod Łowiczem ukończono most żelazny, w którym poszczególne części spawano wyłącznie elektrycznością, bez użycia nitów. Most ten jest dziełem inż. prof. Stefana Bryły. Widzimy go poniżej.

Most na rz. Słudwi pod Łowiczem

I żydzi chwytają się uprawy roli. Oto w okolicach Czyżewa przyjęli pracę u gospodarzy jedynie za wyżywienie a to w tym celu, by później w charakterze osadników wywędrować do Palestyny.

Według statystystyki urzędowej dźwiga Polska nasza 47 nowoutworzonych sekt: tyle gatunków robactwa!...

W Stanach Zjednoczonych Am. Półn. święcono niezwykle uroczyście 150-tą rocznicę śmierci Kazimierza Pułaskiego, którą poniósł w obronie wolności Stanów pod Sayannah. Odbyło się i odsłonięcie pomnika.