Nowoczesna fizyka pozwała wybitnym uczonym wyciągać wnioski wprost przeciwne wiedzy sprzed pięćdziesięciu lat. Wtedy fizyka sprzyjała materialistycznej interpretacji wszechświata, dziś zaś popiera tłumaczenie duchowe, religijne. Dążność ta widoczna jest szczególnie u fizyków angielskich, zwłaszcza u J. Jeansa i prof. Eddingtona. Ale i uczeni kontynentu, jak Einstein, Shrödinger, Planck, podpisują się pod poglądem, że materia pochodzi od umysłu. "Widzę - mówi Planck - fundament w świadomości. Uważam że materia ma początek w świadomości. Nie możemy stanąć poza świadomością. Wszystko o czym mówimy, wszystko co określamy jako istniejące, domaga się świadomości".
POCZĄTEK WSZECHŚWIATA
Jeans przytacza szereg faktów z nowoczesnej astronomii, aby wykazać, że świat jest skutkiem aktu stworzenia, fakty te są związane z zasadą entropii. Wielu astronomów uważa, że świat się zużywa, niszczeje. Cięższe atomy wypromieniowują swą substancję w formie energii promienistej i przechodzą w lżejsze atomy. Jeans jest twórcą teorii, że w środku gwiazd jest tak gorąco, że protony i elektrony są w rzeczywistości zniweczone, a ich niszczenie jest źródłem promieni kosmicznych. Wszędzie widać procesy zużywania, brak natomiast przykładu na proces odwrotny. "Przekształcanie materii w promieniowanie jest procesem nieodwracalnym".
Skoro świat uwidacznia proces rozchodzenia się energii, musiał kiedyś zajść proces koncentracji tej energii. Obserwując rozpuszczanie się kropli atramentu w szklance wody, wnioskujemy, że ktoś musiał wpuścić tę krople do wody. Podobnie z promieniowania kosmicznego Jeans wnioskuje o akcie względnie aktach magazynowania czyli koncentracji energii w formie materii i akty te uważa za akty stwórcze. "Wszystko - pisze - wskazuje z przytłaczającą siłą na określone zdarzenie (czy serię zdarzeń) stworzenia w pewnym czasie lub czasach, niezbyt odległych. Wszechświat nie mógł powstać przez przypadek ze swych obecnych składników, ani nie może pozostać na zawsze tym samym co obecnie.
POJECIE STWÓRCY - MATEMATYKA
Aktu stworzenia dokonała Istota myśląca. Jeans dochodzi do poznania Jej natury w sposób następujący: Wszechświat najłatwiej jest analizo[77]wać w pojęciach matematycznych. Im głębiej wnikamy w naturę fizyczną rzeczy, tym więcej ujawniają się zasady matematyczne; będące jej podłożem, określające jej strukturę i stosunki. Z drugiej strony naszą wiedzę matematyczną wysnuwamy z własnych umysłów. a nit ze studium przyrody. W swoim umyśle formułujemy pewniki matematyczne np. 3³ = 27, twierdzenie Pitagorasa itd.. a potem spostrzegamy, że i prawa przyrody są im posłuszne. Jest to tak, jak gdybyśmy ustalając prawa gry dla siebie samych, odkrywali, że wszystko w świecie stosuje się do tych naszych praw.
Jakie znaczenie mają te fakty? Dowodzą one najpierw, że zarówno nasze umysły jak i świat zewnętrzny biorą początek w twórczym działaniu jednego Umysłu. Następnie na podstawie powyższych faktów możemy określić naturę tego konstruktywnego Umysłu: musi On myśleć i to być zdolnym do myślenia matematycznego. Świat więc pochodzi z umysłu matematycznego Myśliciela przez akt stwórczy.
W ten sposób fizyka współczesna prowadzi do Boga. Największy jej autorytet; niedawno zmarły Planck wyznaje wyraźnie: "Ktokolwiek studiuje świat fizyczny, musi uznać istnienie osobowego Boga".
Również nauka przyznaje dziś religii poczesne miejsce w poznawaniu świata. Niektórzy fizycy, np. Schrödinger, uważają naukę za stosunkowe wąski odcinek dostępu do rzeczywistości. Pisze on: "W nowym wszechświecie, jak widać, poznaniu religijnemu przypisuje się taką samą wagę co poznaniu naukowemu. W rzeczy samej w opinii największego odkrywcy tego wszechświata (Einsteina) poznanie religijne jest początkiem i przewodnikiem poznania naukowego".