Skuteczność słowa
Drukuj

GRUDZIEŃ 2014. Adwentowe oczekiwanie sprzyja lekturze Biblii. Księga życia jest mapą, z którą możesz odnaleźć źródło prawdziwego życia - Jezusa Chrystusa, Słowo, które stało się Ciałem. Czytaj uważnie święte teksty, inspiruj się do zmiany postępowania lub lepszego kroczenia już obraną drogą. Patrz na biblijnych bohaterów i czerp z ich przykładu pełnymi garściami. A światło rozbłyśnie pośród twojej ciemności. I nic nie pozostanie już takie samo.

Skuteczność słowa

1 grudnia Mt 8,5-11 Nie możesz polegać jedynie na sobie. Jeśli tylko otworzysz serce i zaprosisz Jezusa, to On "przyjdzie, aby cię uzdrowić". Wszystko będzie inne. Spróbuj.

2 grudnia Łk 10,21-24 Jeśli chcesz sprawić radość Bogu, to stań się jak małe dziecko. Ono ufa i kocha w sposób bezwarunkowy. To proces. Ale warto go podjąć, bo "wielu chciało zobaczyć to, co wy widzicie, a nie zobaczyli...".

3 grudnia Mt 15,29-37 Rozejrzyj się wokół siebie. Zobacz biedę i strapienia innych. Zamknij ich w swoim sercu i tam ofiaruj Jezusowi, "połóż ich u Jego stóp" i proś gorąco, aby ich uzdrowił.

4 grudnia Mt 7,21.24-27 Nie poprzestawaj na słuchaniu słów Pana. Pójdź dalej i wprowadź je w czyn. W ten sposób będziesz "człowiekiem rozsądnym", a dom twojego życia nie runie wraz z ulewami i wiatrem.

5 grudnia Mt 9,27-31 "Niech się wam stanie według waszej wiary". To trudne słowa, zwłaszcza dla tych, którzy z wiarą mają problem. Aby otworzyć siebie i innych na łaskę wiary, trzeba szukać, pytać, czytać - trzeba być aktywnym i wytrwałym.

6 grudnia Mt 9,35 - 10,1-8 Dobra Nowina to przesłanie o nadchodzącym królestwie niebieskim. Słowu towarzyszą znaki. Nie możesz zatrzymać uwagi tylko na nich. One są dodatkiem do samej treści.

7 grudnia Mk 1,1-8 Jan Chrzciciel przygotował drogę Panu. I ty dziś możesz wykonać pracę Jana. Znajdź ludzi, którzy się pogubili, pomóż im wyprostować drogi, podprowadź ich do Tego, od którego odeszli.

8 grudnia Łk 1,26-38 Uwielbij Boga za Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Oddaj chwałę Najwyższemu, dla którego "nie ma nic niemożliwego". Złącz serce z głosami aniołów i świętych, i pochyl głowę przed tajemnicą Bożego działania.

9 grudnia Mt 18,12-14 Dla Boga jesteś ważny, zna cię po imieniu i wie o tobie więcej, niż ty sam. żyj tak, aby "ucieszył się tobą", pozwól Bogu odnajdywać się i kochać.

10 grudnia Mt 11,28-30 W Bogu, w Jezusie, w Kościele, w życiu sakramentami, w czytaniu słowa Bożego "znajdziesz ukojenie dla duszy". Nie przekonasz się o tym, dopóki nie spróbujesz.

11 grudnia Mt 11,11-15 "Gwałtownicy zdobywający królestwo niebieskie" to ludzie pełni Ducha, którzy nie ustają w walce o siebie i o drugich. Upadają, ale powstają. Pan to widzi. I nie pozostawi bez odpłaty.

12 grudnia Mt 11,16-19 Ten, kto "robi wymówki swoim rówieśnikom", nie pojął w pełni powagi chwili, w której się znajduje. życie jest tylko jedno. Od ciebie zależy, jak je przeżyjesz. W radości i smutku - bądź zawsze prawdziwy.

13 grudnia Mt 17,10-13 Jan i Eliasz byli prorokami ognia. W języku biblijnym oznacza to, że odznaczali się gorliwością, żarliwością, że byli pełni zapału, odwagi i entuzjazmu. W jaki sposób możesz mieć udział w ich posłannictwie?

14 grudnia J 1,6-8.19-28 Prawdziwy świadek nie ma niczego swojego. Jest przekazicielem tego, co sam otrzymał. Taki był Jan, taki masz być ty - "świadczyć o światłości".

15 grudnia Mt 21,23-27 Dialog nie jest zadaniem łatwym. Mimo to Jezus od niego nie uciekał. Wiedział jednak, gdzie postawić granicę, aby przesłanie Ewangelii było wystarczająco chronione. Proś Pana o mądrość w prowadzeniu rozmów o wierze.

16 grudnia Mt 21,28-32 Dopóki żyjesz, masz czas na zmianę. Musisz tylko chcieć stanąć w prawdzie. W przeciwnym razie kamienne serce i chora duma skutecznie zablokują każdą potencjalną zmianę na lepsze.

17 grudnia Mt 1,1-17 Dzięki łasce chrztu świętego i karmieniu się Eucharystią w twoich żyłach płynie królewska Krew Syna Bożego. Jesteś dziedzicem, masz potężnego Ojca w niebie. Czy to nie wspaniałe?

18 grudnia Mt 1,18-24 Możesz wielu rzeczy nie rozumieć. Patrz na Józefa, który "był człowiekiem sprawiedliwym". Ucz się od niego czytania znaków i posłuszeństwa Bogu, nawet w przestrzeniach tajemnicy.

19 grudnia Łk 1,5-25 Nie trać nadziei. Bóg słucha twoich modlitw. Jeśli nie dostajesz tego, o co prosisz, to mimo wszystko ufaj, bądź wytrwały. Jak Zachariasz i Elżbieta.

20 grudnia Łk 1,26-38 Bóg usuwa strach przed nieznanym i otwiera na przemieniającą moc swego daru. Podziękuj dziś za pokorne fiat Maryi, dzięki której Przedwieczny stał się Człowiekiem. Przyjmij to, co Bóg ci da. Nie grymaś. Rozraduj się.

21 grudnia Łk 1,26-38 W Bogu niemożliwość staje się możliwością. Pomyśl o tym, co w tobie zranione i trudne, co odbiera wolę walki i oddaj to Bogu. Poproś o cud. On jest w tym specjalistą.

22 grudnia Łk 1,46-56 "Wielbi dusza moja Pana" - powtarzaj w ciszy serca za Maryją. Tak długo, aż wypowiadane słowa będą się zgadzały z pragnieniem serca i wolą umysłu.

23 grudnia Łk 1,57-66 W imieniu wyraża się życiowa misja. Zapytaj Pana, czy jesteś we właściwym miejscu? Czy to, kim jesteś i co robisz, jest zgodne z Jego odwiecznym planem?

24 grudnia Łk 1,67-79 Już niebawem Jezus "objawi się pogrążonym w ciemności i cieniu śmierci", mnie i tobie. I jeśli zechcemy, to "poprowadzi nas na drogę pokoju". Czy jesteś gotowy na zmianę życia?

25 grudnia Łk 2,1-14 Anioł mówi pasterzom: "Nie bójcie się", a chóry niebiańskie śpiewają o pokoju, który będzie udziałem ludzi, w których "Bóg sobie upodobał". Przyjmij Dzieciątko i żyj pełnią.

26 grudnia Mt 10,17-22 Męczeństwo Szczepana burzy nastrój bożonarodzeniowy. Trzeba wierzyć i dać temu świadectwo. "Nie martwcie się" - to wezwanie do wielkiej ufności w to, że Pan jest z nami w chwili największych doświadczeń.

27 grudnia J 20,2-8 Narodzenie Jezusa domaga się wiary, podobnie jest z pustym grobem i zmartwychwstaniem. Jan "zobaczył i uwierzył". Zadbaj o to, abyś dobrze widział!

28 grudnia Łk 2,22-40 Symeon i Anna to kolejne typy ludzi sprawiedliwych, którzy mieli otwarte uszy i oczy. Ich cierpliwość została nagrodzona. Bóg we wszystkim ma swój plan. Zgoda na niego jest początkiem drogi ku szczęściu wiecznemu.

29 grudnia Łk 2,22-35 Symeon wziął Jezusa "na ręce i wielbił Boga". To zadanie dla nas. Nie bój się sobistego kontaktu z Synem Bożym, nie bój się być delikatnym i czułym.

30 grudnia Łk 2,36-40 Anna "wielbiła Boga i opowiadała o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia". Podziel się z kimś prawdą o Wcieleniu. Opowiedz komuś o Bogu, który stał się Człowiekiem.

31 grudnia J 1,1-18 "Świat Go nie rozpoznał". Ty sam i ludzie wokół ciebie - wszystko stało się przez Słowo, które dla zbyt wielu ciągle pozostaje nierozpoznane. To wyzwanie.

Br. Bruno Paterewicz OCist

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.