Archiwalne zasoby "Rycerza Niepokalanej" w wersji 2.1.5 wzbogaciły się o powojenne roczniki z lat 1945-1947.
Mimo ogromnego entuzjazmu, wynikającego z odzyskanej wolności, powrót Niepokalanowa do przedwojennej świetności był niemożliwy: budynki klasztorne były bardzo zniszczone, część maszyn utracono. Mimo to bracia wznowili działalność wydawniczą. 27 czerwca 1945 r. otrzymali zgodę z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na wznowienie wydawania "Rycerza Niepokalanej". Pierwszy numer ukazał się już w lipcu. Jednak wkrótce jego nakład został zmniejszony do 80 tys. egz.
Czytając "Rycerza Niepokalanej" z lat 1945-1947, wyczuwamy w jak nowej i trudnej sytuacji znalazł się Niepokalanów: ograniczanie papieru, ingerencje cenzury państwowej, ataki ze strony publicystów wspierających budowę nowego porządku Polski Ludowej - to wszystko zapowiadało, że nowa władza dąży do tego, by takie czasopisma, jak "Rycerz", mające duży wpływ na opinie i poglądy "obywateli", prędzej czy później zniknęły z przestrzeni publicznej.
Julia Brystygier ukazała "Rycerza" jako przykład wysokonakładowego czasopisma katolickiego siejącego "zamaskowaną wrogą propagandę" podczas odbywającej się narady kierowników wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa publicznego w październiku 1947 r., w całości poświęconej walce z Kościołem. Sprawa objęcia kontrolą redakcji pisma pojawiła się na posiedzeniu Biura Politycznego PPR w tym samym miesiącu. Projekt "Instrukcji w sprawie werbunku agentury w szeregach kleru katolickiego" zaleca zainteresowanie się redakcją "Rycerza". Podejmowane przez władze działania utrudniały i komplikowały cykl wydawniczy, co wpływało na opóźnienia poszczególnych numerów. Chciano w ten sposób podważyć zaufanie do redakcji i wywołać spadek zainteresowania miesięcznikiem.
Redaktorzy "Rycerza" próbują kontynuować linię duchową Ojca Maksymiliana Kolbego, jak też wykazać jak ważną i doniosłą rolę pełni "Rycerz" w powojennym społeczeństwie polskim, zamieszczając świadectwa wdzięczności czytelników "Rycerza" oraz wykazując, że obecny nakład jest niewystarczający w stosunku do zapotrzebowania.
Wsparcie
Jeżeli chcesz podziękować wszystkim osobom, dzięki którym możesz korzystać ze stron Archiwum "Rycerza Niepokalanej", zamów dla nich intencję Mszy świętej, zgłaszając:
- intencję do → Związku Mszalnego;
- lub → indywidualną Mszę świętą na określony dzień i godzinę.
Złożona przy tej okazji ofiara (stypendium mszalne) będzie wsparciem dla rozbudowy dzieła internetowego archiwum również o pominięte zasoby (m.in. "Kalendarza Rycerza Niepokalanej") oraz inne czasopisma: "Rycerz Młodych" i "Rycerzyk Niepokalanej".
Bóg zapłać przez Niepokalaną!