Trudne decyzje
Drukuj

Rozważając Boże Słowo

LIPIEC: Między Maryją z Nazaretu a pełnym wiary słuchaniem słowa Bożego istnieje ścisły związek. Jest Ona figurą Kościoła wsłuchującą się w słowo Boże, które w Niej staje się ciałem. Maryja jest symbolem otwarcia się na Boga i na innych, co przejawia się w czynnym słuchaniu, głębokim przyjęciu, przyswojeniu i wreszcie konkretnej realizacji, w której słowo staje się formą życia. Wakacyjne miesiące mogą być okazją do dobrego lectio divina na wzór Maryi.

1 lipca Mk 5,21-43 Strach często działa demobilizująco. Serce pełne lęku nie jest wolne w miłości. "Nie bój się, tylko wierz". Trzeba przełamywać obawy i ufać.

2 lipca Mk 8,18-22 Przysięgi małżeńskie, śluby zakonne, obietnice, deklaracje - wiele ważnych słów, które wymagają pokrycia i wierności. Gdy ich zabraknie, staniesz po stronie "umarłych, którzy grzebią swych umarłych".

3 lipca J 20,24-29 Gdy uczniowie deklarowali: "zobaczyliśmy Pana" - Tomasz nie wiedział, o czym mówią. Serce zalęknione szuka subiektywnych kryteriów poznania. Dopiero Jezusowe: "Pokój wam", otwiera oczy i uwalnia serce.

4 lipca Mt 8,28-34 Zysk i dobra materialne mogą całkowicie przysłonić duchowy świat wartości. Przywiązanie do nich skutkuje tym, że tego, który dobrze nam czyni i pomaga, potraktujemy tak, jak owi mieszkańcy postąpili z Jezusem, prosząc, "żeby opuścił ich krainę".

5 lipca Mt 9,1-8 "On bluźni" - to tylko jedno z wielu przykrych oskarżeń, które dotknęły Jezusa. Czynienie dobra, nadstawianie drugiego policzka czy miłość nieprzyjaciół chyba nigdy nie będą w cenie i spotkają się z krytyką "nauczycieli". Mimo to, nie można się zrażać.

6 lipca Mt 9,9-13 Trudniej jest podjąć decyzję niż odpowiedzieć na zaproszenie. "Pójdź za Mną" Jezusa było zaproszeniem, które jednak niosło ze sobą potrzebę decyzji o całkowitej zmianie życia. Mateusz je przyjął.

7 lipca Mt 9,14-17 "Młode wino" uczniów Jezusa wymaga innego traktowania, innych reguł, zmiany przyzwyczajeń i nawyków. Każdy, kto poszedł za Jezusem, nie może pozostawić swojej codzienności w "starym ubraniu".

8 lipca Mk 6,1-6 "Tylko w swojej ojczyźnie prorok może być lekceważony". Być świadkiem Ewangelii dla najbliższych, krewnych, przyjaciół - to bardzo trudne. Jezus w swoim mieście nie mógł zdziałać cudów. Ale próbował.

9 lipca Mt 9,18-26 Słowa i czyny Jezusa wymagają wiary. Ona leży u podstaw, nie tyle zrozumienia, co akceptacji i wyciągania korzyści dla siebie. "Lecz oni wyśmiewali się z Niego" - bo to prostsze i mniej wymagające.

10 lipca Mt 9,32-37 Jest coś, co sprawia, że nie umiemy cieszyć się czyimś sukcesem, powodzeniem, karierą, uzdrowieniem - jest to zazdrość. Obrzydliwa cecha, która faryzeuszom w stosunku do Jezusa pozwala mówić, że "wyrzuca demony mocą ich przywódcy".

11 lipca Mt 19,27-29 "Co za to otrzymamy?" - pytał Piotr. Pokusa wyrachowania idzie w ślad za złą optyką widzenia siebie. Dla dzieci Bożych wszystko jest łaską. Do człowieka należą tylko grzech, strach i śluby.

12 lipca Mt 10,7-15 Zadanie uczniów Jezusa jest jasne: "Idźcie i głoście". Akcent pada jednak na czyny i działanie, nie na wielość słów. "Uzdrawiajcie, wskrzeszajcie, wyrzucajcie". Jedyne słowa, które mają paść w apostolstwie, to: "Nadchodzi już królestwo niebieskie".

13 lipca Mt 10,16-23 Każdy doświadcza czasu próby, musi podejmować trudne decyzje, jest stawiany w niekomfortowych sytuacjach. "Kto wytrwa do końca, będzie zbawiony". Wytrwałość pośród łez, oskarżeń i niezrozumienia, to klucz do życia wiecznego w lepszym świecie.

14 lipca Mt 10,24-33 "Nie bójcie się!" - sami często wypowiadamy te lub podobne słowa, by dodać komuś otuchy. Mało kto jednak uczy, jak pokonać lęk, jak przestać się bać. Bez Jezusa, który daje pokój, słowa pozostają tylko słowami.

15 lipca Mk 6,7-13 życie bez materialnych zabezpieczeń wydaje się nie do pomyślenia! Codzienna egzystencja bez "chleba, torby i pieniędzy" jest niemożliwa. Jezus uczy ufności i zawierzenia. Często radykalnie.

16 lipca Mt 10,34- Król pokoju przynoszący miecz? Kolejny ewangeliczny paradoks! "Kto nie bierze swego krzyża i nie naśladuje Mnie, nie jest Mnie godny". Słowo Boże rani, wskazując na wewnętrzne rozdarcia spowodowane grzechem, demaskuje jałowość, pustkę, przecina pęta zniewoleń. Nie buntuj się! To pierwszy krok na drodze ku nowemu życiu.

17 lipca Mt 11,20-24 Jezusowe "Biada tobie" wywołuje ciarki na plecach. Źle jest nie zmieniać życia, nie nawracać się, po wielokrotnych Bożych interwencjach. Póki żyjemy - zawsze jest czas. Potem będzie za późno.

18 lipca Mt 11,25-27 Ciekawość nie zawsze jest dobra. Stwarza pole do słuchania plotek i ulegania sugestiom. Jezus zna Ojca i Jego plan w stosunku do każdego człowieka. Jest on dostępny nie dla ciekawskich, lecz dla "prostaczków", czyli ludzi będących jak małe dzieci.

19 lipca Mt 11,28-30 Bóg nie patrzy na człowieka z boku. On chce być integralną częścią życia. Więcej, chce żyć w nas i przez nas. Dla-tego mówi: "Przyjdźcie i uczcie się ode Mnie".

20 lipca Mt 12,1-8 Niedziela jest nie tylko dniem świętowania, ale też dawania świadectwa. "Syn Człowieczy jest Panem szabatu". Świętowanie bez Eucharystii, modlitwy czy wartościowego spotkania, to nie świętowanie.

21 lipca Mt 12,14-21 Wyrośnie na wielkiego człowieka, osiągnie sukces, jest nadzieją dla rodziców - tak często ludzie mówią o spotykanych małych dzieciach. Na Jezusie także wypełniały się przepowiednie: "Oto mój Sługa, którego wybrałem, mój umiłowany, w którym mam upodobanie".

22 lipca Mk 6,30-34 Szereg codziennych zajęć, praca, nawet apostolska gorliwość - wszystko to powoduje zmęczenie. "Idźcie sami na miejsce odludne i trochę odpocznijcie" - zachęta Jezusa wynika z troski o kondycję psychiczną i fizyczną uczniów. Posłuchaj Go.

23 lipca J 15,1-8 Warunkiem wysłuchania modlitwy jest wiara w Jezusa i wypełnianie przykazań. Módl się i żyj tak, by "doznał chwały Ojciec", a twoje życie przyniosło obfity owoc.

24 lipca Mt 12,46-50 "Kto wypełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie, ten jest Mi bratem, siostrą i matką". Relacje rodzinne to nie tylko więzy krwi, ale też więzy ducha. Trzeba zacieśniać jedne i drugie.

25 lipca Mt 20,20-28 Protekcja jednym pomaga, innym szkodzi. Potrzeba tu wielkiego taktu i delikatności. Wzorce czerpane z życia społecznego czy politycznego Jezus kwituje prostym: "Nie tak ma być między wami".

26 lipca Mt 13,16-17 Bycie w Kościele świętym, przyjmowanie sakramentów, czytanie Słowa Bożego sprawiają, że Jezus Chrystus jest obecny w naszym życiu, a tym samym "szczęśliwe są nasze oczy, że widzą i uszy, że słyszą".

27 lipca Mt 13,18-23 Być "urodzajną glebą", w której zasiane słowo Boże będzie wzrastać i przynosić obfity owoc, to zadanie dla uczniów Jezusa. Niełatwe, ale możliwe.

28 lipca Mt 13,24-30 Cierpliwość jest trudną cnotą. Przyzwyczailiśmy się do natychmiastowych decyzji i szybkiego działania. Logika królestwa niebieskiego polega na tym, że chwast i zboże rosną razem, aż do żniwa. A wówczas Jezus powie: "zbierzcie chwast i spalcie, pszenicę natomiast zanieście do mego spichlerza".

29 lipca J 6,1-15 Ludzkie rozwiązania są dobre, ale nie zawsze skuteczne. Intencje i wola nie wystarczają, by właściwie stawić czoła problemowi. Wtedy wkracza działanie Jezusa, które daleko bardziej przewyższa nasze oczekiwania. Musisz wówczas przyznać, że "rzeczywiście jest On prorokiem, który miał przyjść".

30 lipca Mt 13,31-35 "Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy". Kolejny ewangeliczny paradoks. Setki małych, niepozornych darów i talentów, złożonych w sercach uczniów Jezusa, składają się na rzeczywistość, której ludzki język nie jest w stanie opisać.

31 lipca Mt 13,36-43 Jezus nie poprzestaje na głoszeniu Słowa, On je objaśnia i uczy interpretować. Sprawiedliwi, żyjący zgodnie z ewangelicznym orędziem, "zajaśnieją jak słońce w królestwie swego Ojca". Ta obietnica warta jest trudu.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?