Obcowanie z dobrem
Drukuj

W lectio divina, w Bożym czytaniu, chodzi przede wszystkim o to, by Słowo, które wchodzi do umysłu i serca, stało się ciałem; by dotknęło ran, osuszyło łzy, wlało nadzieję, potwierdziło raz daną obietnicę - bo taka jest treść Słowa, Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie. Maryja uczy przyjmowania Słowa, w Niej najpełniej i najbardziej rzeczywiście stało się ono Ciałem. Spróbujmy uczyć się od Niepokalanej, która - jak mawiali mnisi - czyta Chrystusa.

1 marca Mt 7,7-12 Postawa żebraka: proszącego, kołaczącego i szukającego - wymaga pokory. Zakłada też dobrą wolę każdego bliźniego. Jezus mówi: "Proście, a otrzymacie, szukajcie, a znajdziecie, pukajcie, a otworzą wam".

2 marca Mt 5,20-26 Często żądamy sprawiedliwości, najchętniej posiłkując się przepisami prawa. Jezus przekłada akcenty: "pogódź się ze swoim przeciwnikiem, dopóki jesteś z nim w drodze". Prawdziwa sprawiedliwość ma wypływać z miłości, nie z prawa.

3 marca Mt 5,43-48 Nieprzyjaciel jako adresat mojej miłości. Tylko tak mogę stać się prawdziwym dzieckiem Ojca, który "sprawia, że słońce wschodzi dla złych i dobrych".

4 marca Mk 9,2-10 Mnogość myśli zaprzątających głowę owocuje lepszymi lub gorszymi pomysłami. Dzieje się tak pod wpływem silnych doświadczeń emocjonalnych: podniecenia, strachu, euforii. Wobec różnych niedorzeczności, na które nas stać, warto powtórzyć za Piotrem: "Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy".

5 marca Łk 6,36-38 "Jaką bowiem miarą mierzycie, taką i wam odmierzą". Podejmowane działania zawsze niosą konsekwencje. Szkoda, że często nie potrafimy się z nimi zmierzyć. Recepta jest taka: bądźcie miłosierni, nie sądźcie, przebaczajcie, nie potępiajcie, dawajcie!

6 marca Mt 23,1-12 "Przygotowują wielkie ciężary, których nie można unieść, i nakładają ludziom na ramiona". Najpierw trzeba wymagać od siebie, a potem od innych.

7 marca Mt 20,17-28 "Syn Człowieczy nie przyszedł po to, aby Mu służono, lecz aby służyć" - te słowa dziś nie niosą z sobą pozytywnych skojarzeń. Służyć, czyli być poddanym i w ciągłej gotowości twórczego działania. To takie niedzisiejsze! A jednak.

8 marca Łk 16,19-31 Działania charytatywne mają różne pobudki. Tą najwznioślejszą i najtrudniejszą zarazem jest miłość. "Przed bramą jego domu leżał pokryty wrzodami pewien żebrak..." Kto leży przed bramą mojego domu?

9 marca Mt 21,33-46 Długotrwałe obcowanie ze złem zabija wszelkie kategorie i kryteria właściwego moralnie postępowania. "Królestwo Boże zostanie wam zabrane i dane narodowi, który wyda jego owoce".

10 marca Łk 15,1-3.11-32 Kiedy człowiek się wewnętrznie zagubi, nie pomoże ani GPS, ani biuro rzeczy znalezionych. Jest na to rada: "wstanę i pójdę do mojego ojca". By odnaleźć się na nowo, muszę wrócić do "ojcowizny": pacierza, sakramentów, Biblii...

11 marca J 2,13-25 Łatwo przestrzeń sacrum może stać się światem profanum. Ciszę i pokój świątyni może zastąpić śmiech i gwar targowiska. "Nie róbcie targowiska z domu mego Ojca". A oto nietrudno: wystarczy, że do serca będę wprowadzał kolejne monety, gołębie...

12 marca Łk 4,24-30 Chętnie nawiązujemy znajomości, często po kilku rozmowach i przyjaznych gestach odnosimy wrażenie, jakbyśmy znali kogoś od lat. Niekiedy rzeczywiście znamy. "Zerwali się, wyrzucili go z miasta" - znali Go oczami ciała, ale nie oczami serca.

13 marca Mt 18,21-35 Trzeba nam wystrzegać się bezwzględności wobec innych. Wiele czynników i okoliczności wpływa na zachowanie człowieka. "Pan ulitował się nad tym sługą", i my musimy tak czynić względem innych.

14 marca Mt 5,17-19 W świętości nie chodzi o zmianę prawa, lecz o przemianę woli, polegającą na pragnieniu należytego jego wypełnienia. "Kto je wypełni i nauczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim".

15 marca Łk 11,14-23 "Ale niektórzy mówili..." Bolą nas plotki, zarzuty, opinie, oskarżenia. Zapominamy, że krzywdzą one także tych, których my obgadujemy. Panie, przebacz nam i umocnij niesłusznie oskarżonych.

16 marca Mk 12,28b-34 "Słuchaj, Izraelu". Można słyszeć i nie słuchać. Można słyszeć i nie usłyszeć. Panie, otwórz nasze uszy, bo wiara rodzi się ze słuchania. A ta nauczy kochać!

17 marca Łk 18,9-14 Poznanie prawdy o sobie, której bardzo się boimy, może skutkować tylko jedną postawą: "Boże, bądź miłosierny dla mnie, grzesznego".

18 marca J 3,14-21 "Bardziej umiłowali ciemność niż światłość, ponieważ ich czyny były złe". Nie da się oddzielić intencji i pragnienia od konkretnych czynów. Umiłować ciemność - to wielka tragedia człowieka.

19 marca Mt 1,16.18-22 Lęk, niepewność i obawy należy rozbijać o Chrystusa, jak o skałę. By tego dokonać, potrzeba odrobiny ufności. "Jej mąż Józef był człowiekiem pobożnym".

20 marca J 5,1-16 Nieodpowiedzialność budzi podejrzliwość i brak zaufania. Niedotrzymane obietnice i zdradzone tajemnice obracają się przeciw rzucającym słowa na wiatr. "Nie grzesz już więcej, aby cię nie spotkało coś gorszego".

21 marca J 5,17-30 Nie tylko teolodzy mogą dyskutować o ważnych sprawach wiary. Pan daje łaskę poznania swojej tajemnicy, komu zechce. I nie zamierza w tym ustać: "Mój Ojciec działa stale, dlatego i Ja działam".

22 marca J 5,31-47 Jezus daje świadectwo o Ojcu. Wierzący dają świadectwo o Jezusie. Na ile skutecznie? Jezus ze smutkiem i dziś musi mówić: "Przyszedłem w imieniu mego Ojca, a nie przyjmujecie Mnie".

23 marca J 7,1-2.10.25-30 "Niektórzy zastanawiali się..." Powraca temat ludzkich opinii wydawanych o wszystkich, poza samym sobą. Panie, strzeż nas od grzechów języka.

24 marca J 7,40-53 Jezus głosił z mocą, prowokował, był przedmiotem dyskusji. "Czy może i wy daliście się zwieść?" Nie - odpowiedzmy z wiarą - uwierzyliśmy w Mesjasza, bo tak głosi Pismo.

25 marca J 12,20-33 Kolejny dialog Ojca z Synem zapisany na kartach Ewangelii. "Ojcze, uwielbij swoje imię" - błaga w bliskości śmierci Jezus. "Ja uwielbiłem i jeszcze uwielbię" - odrzekł Ojciec. Wielki dialog w dziejach świata.

26 marca Łk 1,26-38 Bóg wynalazł szereg sposobów na kontakt z człowiekiem. Jednym z nich jest posłaniec: "Bóg posłał anioła Gabriela..." Od Maryi uczmy się, że Boże zaproszenie do dialogu domaga się odpowiedzi.

27 marca J 8,21-30 Jezus znał wielkość miłości Boga i kruchość wiary człowieka. On sam jest bramą pozwalającą na przejście grzeszności w miłość. "Jeśli nie uwierzycie, że to właśnie Ja jestem, umrzecie w swoich grzechach".

28 marca J 8,31-42 Wiara w Jezusa i wytrwanie w wierze ma doprowadzić do zdobycia wartości uniwersalnej, intensywnie dziś poszukiwanej, o której wiele napisano. Ale ona jest zawsze konsekwencją prawdy. "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli".

29 marca J 8,51-59 "Za kogo Ty się uważasz?" Jeśli już masz o kimś wydawać wyrok, to nie bądź ani surowy, ani pobłażliwy, najważniejsza jest sprawiedliwość. Panie, uczyń mnie człowiekiem sprawiedliwym.

30 marca J 10,31-42 Zdaje się, że łatwiej słyszymy o czynach Jezusa, a rzadziej dostrzegamy Jego konkretne działanie. Pora otworzyć oczy i odwrócić proporcje. "Nawet jeśli Mi nie wierzycie, uwierzcie moim czynom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie".

31 marca J 11,45-57 Nie istnieje mniejsze zło. Zło jest zawsze brakiem dobra. Wybór zła jest procesem prostszym od wyboru dobra wymagającego wiele samozaparcia. Właśnie dlatego "będzie korzystniej, jeśli jeden człowiek umrze za lud, niż gdyby miał zginąć cały naród".

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.