Apel w rocznicę ogłoszenia dogmatu Wniebowzięcia
Drukuj

W ostatnim numerze pisma urzędowego Diecezji Tarnowskiej "Currenda" (rok 1952, nr 1-6) ukazał się list pasterski Ordynariusza tejże diecezji J.E. Ks. Biskupa Jana Stepy o dogmacie Wniebowzięcia N. Maryi Panny. Po wyjaśnieniu bulli dogmatycznej następuje apel do poszczególnych stanów.

"Pamiętaj dziewczyno, że twoim ideałem winna być nie tylko uroda ciała, lecz także przyrodzona szlachetność, nadająca urodzie cielesnej blasku prawdziwej piękności ziemskiej. Ale oprócz piękności szlachetnej jest jeszcze piękność nadprzyrodzona, która w szczególności zdobi niewiastę. Jak szlachetność dodaje blasku przyrodzonej urodzie ciała, tak czystość opromienia niebiańskim blaskiem twoje życie nadprzyrodzone. O Matce Syna Bożego powiada Pismo Św[ięte]: "Wszystka jesteś piękna przyjaciółko moja ! nie masz w Tobie zmazy" (Pnp 4,7). Dogmat Wniebowzięcia niech ci przypomina, dziewczyno katolicka, obowiązek zachowania czystości jako największej ozdoby życia panieńskiego. Bądź czystą jak Maryja, a będziesz podobna do Niej w piękności nadprzyrodzonej.

Młodzieńcze szanuj swoje życie i życie drugich. Nie wystawiaj go na niebezpieczeństwo przez pieniactwo, przez bójki przez szukanie zwady. Nie mieszaj się do żadnej nielegalnej podziemnej akcji, aby nie szkodzić sobie i dru[315]gim. Życie twoje jest zbyt cenne dla Kościoła i Ojczyzny, abyś miał je narażać i wprowadzać zamieszanie w pracy nad odbudową zniszczonej Ojczyzny. Niech ci ten obowiązek przypomina dogmat Wniebowzięcia.

Matko katolicka! Naucz się cenić życie swoich dzieci. Niech Cię Matka Boża Wniebowzięta powstrzymuje od zabijania kiełkującego życia jeszcze nie narodzonych dziatek. Niech ciebie nauczy dobrze wychowywać dzieci, w bojaźni Bożej i w miłości drugich ludzi, aby Kościół i Ojczyzna miały z nich pociechę i znalazły w nich podporę.

Ojcze katolicki! Bądź trzeźwym człowiekiem, bo przez trzeźwość uratujesz nasze pokolenie od klęski pijaństwa, które zabija duszę i ciało. Swoim dobrym przykładem wychowuj młode pokolenie w umiłowaniu trzeźwości ciała i czystości ducha".