Rycerz Niepokalanej - Wrzesień 1949
RN 9/1949
257 Na urodziny Niepokalanej Maryi
A. K.

Rocznice urodzin wybitnych i sławnych ludzi przypominają nam o- ich zasługach. Jeśli byli oni społecznikami, dowiadujemy się szczegółowo, co zdziałali dla dobra materialnego i duchowego ludzi.

258 Mamusi Niebieskiej na Imieniny
O. Maksymilian Maria Kolbe OFMConv
259 Archeologia na usługach wiary

W ostatnim wieku, po kampanii racjonalistów przeciw Pismu Świętemu, przyszła opatrznościowo na czas autentyczna wiedza biblijna, która, uzbroiwszy się w szkła i łopaty, ukazała cały skarb nowej, nieoczekiwanej dokumentacji, potwierdzającej wiarogodność ksiąg świętych.

261 Matka Boża Siewna
Maria Głaszczkówna

Wiersz.

262 Na progu nowego roku szkolnego
Jan Archita

Chętnie powraca człowiek do przeżyć szkolnych. Z biegiem lat idą w niepamięć wszystkie momenty, które stanowiły przykrzejszą stronę szkolnego okresu życia, zachowują się zaś we wspomnieniu raczej zarysy pogodne i miłe.

263 O rodzinie śląskiej
Kazimierz Gołba

Tajemnica wielowiekowego przetrwania polskości na Śląsku jest przede wszystkim tajemnicą śląskiej rodziny. Bo polskość ta była dobrem dziedzicznym, które rodzice przekazywali dzieciom razem z modlitwą i pierwszymi pojęciami o Bogu, a zamykała się w upartym przywiązaniu do rodzimej mowy.

265 Błogosławiona Dziewica
J. Stoddard
268 Sąsiad
P.
270 Rozejść się czy ratować słabszą jednostkę?
Stanisław Bednarek

W małżeństwie jedna osoba zależy ustawicznie od drugiej. W dodatku nie używa się tu przemocy, bo małżeństwo to dobrowolny związek, dlatego dobre lub złe współżycie zależy tu wyłącznie od dobrej woli męża i żony.

272 Służba rodzinie
Julia Łączyńska
273 Dlaczego jesteśmy nerwowi?
dr E. Wasilewska
275 Nauczyciel wiary
A. K.

Książki O. Jacka nie tylko obejmują wiele zagadnień, ale pisane są lekko, stylem potoczystym, przystępnym, tak że zrozumie je nawet prosty człowiek, wykształcony podziwia nadto ich świeżość, szukający zaś rozwiązania różnych trudności, znajdzie w nich upragnione wyjaśnienie.

277 Sen o mojej Matce
Andrzej S.

Kochałem moją matkę nad życie, nie miałem bliższej rodziny, było nas tylko dwoje. Matka patrzała we mnie jak w obraz, gotowa zawsze spełnić każdy mój kaprys, każdą zachciankę. Nie zdawała sobie sprawy, że takim postępowaniem psuła mnie bardzo.

279 Życie katolickie w Goa
L. Rabalico

Patriarchat Indii Wschodnich w kolonii portugalskiej Goa, na wybrzeżu malabarskim, uświęcony pracą i modlitwą św. Franciszka Ksawerego, którego ciało tu spoczywa, jest prawdziwą oazą chrześcijańską w Indiach.

280 O. Lataste, Apostoł upadłych
ks. Robert Evers