Zbliża się Rok Święty
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 3/1949, zdjęcia do artykułu: Zbliża się Rok Święty, s. 83-84

Opisy zdjęć powyżej, od lewej: [1] Ks. prał. Sergio Pignedolli, przedstawiciel Papieskiego Sekretariatu Sianu, zreferował na konferencji prasowej sprawę przygotowań jubileuszowego roku. [2] Rzym przygotowuje się do Roku Świętego, fot. przedstawia budowę hotelu dla pielgrzymów


W Rzymie prowadzone są już w całej pełni prace przygotowawcze do Roku Świętego, który rozpocznie się 24 listopada br. otwarciem bramy świętej w Bazylice św. Piotra i będzie trwał do adwentu roku 1950. Z okazji Roku Świętego przybędą do grobu pierwszego Papieża liczne pielgrzymki z całego świata.

CO TO JEST ROK ŚWIĘTY?

Rok Święty, ustanowiony przez papieża Bonifacego VIII w 1300 r. a ponawiający się od 1475 r. co każde 25 lat, jest wielkim jubileuszem Kościoła, rokiem łaski, odpuszczenia i powrotu do dóbr duchowych, utraconych wskutek grzechu. Spowiednicy mają w tym czasie władzę rozgrzeszania od wszystkich prawie grzechów i kar kościelnych, a wierni po spełnieniu przepisanych przez bullę jubileuszową warunków mogą zyskać odpust zupełny.

Nie jest więc jedynym celem miłościwego lata zorganizowanie olbrzymiej pielgrzymki do katedry św. Piotra. Nie jest ono tylko okazją do wspaniałych uroczystości pod przewodnictwem następcy Księcia Apostołów. W czasie jubileuszu katolicy mają korzystać ze środków, jakie Kościół daje ludziom do zbawienia, mają modlić się gorliwie w intencjach wyznaczonych przez Papieża i działać skuteczniej dla zwycięstwa Prawdy.

Dotyczy to nie tylko pielgrzymów w Rzymie, ale wszystkich wiernych. Również dobrodziejstwa duchowe, płynące z jubileuszu rzymskiego, będą w 1951 r. udostępnione całemu Kościołowi.

PROGRAM MODLITWY I CZYNU

Ojciec Św[ięty] Pius XII w specjalnym autografie wyjawił Swe intencje na Rok Święty, stanowiące program modlitwy i czynu.

Najważniejszą sprawą to "uświęcenie duszy przez modlitwę i pokutę oraz niezłomna wierność dla Chrystusa i Kościoła". Sekretariat Komitetu, przygotowującego jubileusz, zaleca, by w każdej parafii urządzić misje, które pogłębią życie wewnętrzne wiernych.

Papież zachęca dalej do "akcji na rzecz pokoju i ochrony miejsc świętych". Troska o pokój wiąże się ze wszystkimi jubileuszami, począwszy od Bonifacego VIII, Braterskie spotkanie dzieci całego Kościoła w Rzymie przyczynia się niemało dla umocnienia, pokoju.

Następną intencją jest "wyjednanie prawdziwej wiary dla błądzących, niewiernych i bezbożników". Ojciec Św[ięty] woła zbłąkane dzieci do wspólnego domu i ufa, że w Roku Świętym łaska Boża wielu nawróci.

Wreszcie wolą Piusa XII jest "urzeczywistnienie sprawiedliwości społecznej i wspomaganie ubogich". Jubileusze zawsze przyczyniały się do rozbudzenia miłosierdzia chrześcijańskiego dla biednych i cierpiących. Obecny jubileusz ma nadto w sposób stanowczy przypomnieć obowiązek sprawiedliwości społecznej.

PRZEZ MARYJĘ DO JEZUSA

Ojciec Św[ięty] ułożył specjalną modlitwę na Rok Święty, w której każe nam się uciekać do pośrednictwa najchwalebniejszej Maryi Dziewicy. Maryja zaprowadzi nas do zbawiennych źródeł przebaczenia i laski, jakie płyną z jubileuszu i przygotuje nas najlepiej na godne ich przyjęcie.

Z tego założenia powstała myśl, aby obecny rok - 1949 był rokiem maryjnym, rokiem szczególnej czci dla Niepokalanej. Prezes Komitetu Roku Świętego, arcybp V. Valeri, zachęca, by tzw. "pielgrzymki Maryi", które przyniosły liczne korzyści duchowe w wielu krajach odbywały się w tym roku wszędzie, choćby się je miało ograniczyć w ramach diecezji czy nawet parafii.

Francja urządza rok maryjny pod hasłem: Najśw. Panna - Matka duchową ludzi. Biskupi polecili wiernym naprawienie sumień przez praktykowanie uczciwości według wzoru przeczystej Maryi, odbudowę rodziny w duchu nazaretańskim i ożywienie duchowe akcji katolickiej pod przewodnictwem Niepokalanej.

Rok maryjny stanie się. według wyrażenia jednego z kardynałów przedsionkiem tej wspaniałej świątyni mistycznej, jaką wierni całego świata zbudują podczas jubileuszu swą wiarą; pracą, poświeceniem i pokutą.