Episkopat Polski ustalił urzędowo tekst modlitw w nabożeństwie dodatkowym. M.in. ustalono tekst litanii, modlitw po cichej Mszy św., pieśni przy wystawieniu Najśw. Sakramentu, Imię Najśw. Panny ma brzmieć w języku polskim: Maryja.
W Rzymie odbyły się ostatnio następujące kongresy: tydzień studiów pedagogicznych dla dyrektorów szkół w Ameryce Łacińskiej (od 4 VII), międzynarodowy kongres prawa prywatnego (od 6 VII), narodowy zjazd włoskich proboszczów franciszkańskich (od 6 VIII), jeden z największych w Roku Św[iętym]; międzynar. kongres katolickich aptekarzy (1-3 IX).
Stolica Apostolska 18 VII [1950] r. podpisała z Portugalią umowę, modyfikującą konkordat z 1886 r, i porozumienie z 1928 r. odnośnie misji katolickich w portugalskich posiadłościach. Nowa umowa daje Kościołowi większą swobodę przy nominacjach biskupów w Indiach.
W Villini k. Castelgandolfo zmarł 3 VIII [1950] r. kardynał L. Lavitrano, prefekt Św[iętej] Kongregacji dla spraw Zakonnych. Urodził się w 1874 r. w Forio d’Ischia, był biskupem Benewentu, potem Palermo, a od 1929 r. kardynałem. Cechowała go wielka pokora i łagodność. Pracował dużo nad sprawą Unii.
Na kongresie mariańskim w Rennes wzięło udział ok. 300 tys. osób, przybyłych z całej Francji z 20 biskupami na czele. Wspaniale udała się procesja, w której niesiono figury Madonn francuzkich, m.in. z Lourdes, Chartres i La Salette. Urządzono też wystawą sztuki natchnionej przez Niepokalaną. Kard. Roques, arcybiskup tego okręgu, wydał z okazji kongresu list pasterski, w którym pisze Matce Bożej: Ona ma tylko jedno pragnienie: pomagać Swym dzieciom we wszystkich trudnościach, gdyż jest Wspomożeniem wiernych, i sprowadzić przez swe Wszechpośrednictwo wszystkie grzeszne dzieci do Swego Boskiego Syna. Do Jezusa przez Maryję.
3 biskupów, 600 księży i 150 świeckich katolików uczestniczyło w 1 narodowym tygodniu liturgicznym Niemiec w Frankfurcie. Uchwalono, by prosić Stolicę Apostolską o poczynienie większych zmian w liturgii Kościoła, m, in. liturgia wielkosobotnia wieczorem a nie rano, wieczorne Msze św., gdzie zachodzi tego potrzeba, mniej ścisły post eucharystyczny, Lekcja i Ewangelia przy Mszach parafialnych w języku narodowym.
W Besancon (Francja) uczczono św. Kolumbana przez specjalny międzynarodowy kongres, urządzony w lipcu z okazji 14 stulecia jego urodzin. Był to wielki misjonarz irlandzki, który w 585 r. rozpoczął pracę misjonarzy irlandzkich na kontynencie europejskim i przyczynił się wielce do jego chrystianizacji.
Z okazji 900. rocznicy założenia Oslo, dzisiejszej stolicy Norwegii, w starożytnym kościele św. Halwarda, patrona tego miasta, urządzono 4.6 uroczyste nabożeństwo, w którym wzięli udział liczni wierni i protestanci. W mowie swej wikariusz apostolski bp G. Mangers podkreślił, że należy dziś wrócić do programu życia św. Holwarda, na jakim budowano miasto i państwo.
Ks. Sullivan, korespondent N.C.W.C., w wywiadzie z matką św. Marii Goretti poprosił ją o jakąś radę dla katolickich matek świata. Odpowiedziała: Powiedz im, że od początku wprowadziłam swą Marysię na właściwą drogę i czuwałam. Była to prosta rzecz: nauczyć ją miłować Pana Boga i Matkę Bożą, rozróżniać dobro od złego i trzymać ją z dala od złego towarzystwa. Wyraziła się też, że niedbałe matki są bardziej winne, niż ich niedobre dzieci.
Wielką poczytnością cieszy się we Włoszech książka pt. "Un eroe del Confessionale" (Bohater konfesjonału). Jest to biografia sługi Bożego o. Leopolda z Castelnovo, który zmarł 8 lat temu, strawiwszy całe swe życie kapłańskie ofiarnemu, choć cichemu apostolstwu w konfesjonale.
O. Philippon przeprowadził międzynarodową ankietę na temat społecznych przyczyn przestępczości młodzieży. Na 18.376 zbadanych młodocianych przestępców, 6629 (36%), jak zeznali, padło ofiarą zgorszenia, 3566.(19%) - nędzy, 1684 (9%) - ciasnych i niezdrowych mieszkań. 2848 (15%) - alkoholizmu rodziców, reszta weszła na drogę przestępstwa głównie z powodu złego kina i prasy " pornograficznej. "Młodzież winna oskarża was", pisze o. Philippon na wstępie swej wielkiej ankiety, zwracając się do społeczeństwa.
Dawny misjonarz w Matto Grosso, o. Bourdoux, wydał w Paryżu książkę pt. "Praktyczne wiadomości o radiestezji dla misjonarzy, w której podaje ciekawe wyniki tej nowej gałęzi medycyny, zwłaszcza z dziedziny zdrowotnych właściwości roślin. Założył Towarzystwo Pomocy dla Chorych z misji zamorskich, które studiuje radiesteniczne właściwości roślin, przysłanych z całego świata i układa formuły użycia. O. B[ordeaux] uważa, że dekret Św[ięte] Oficjum Z 1942 r., zakazujący duchownym praktyki radiestezji, odnosi się do: "wróżenia okoliczności dotyczących osób i wypadków", a nie diagnozy chorób i roślin leczniczych.
W uznaniu zasług, położonych na polu twórczości literackiej, Akademia Francuska przyznała znanemu publicyście Katolickiemu Pierre l′Ermite (ks. Loutil) nagrodę G. Granda. Nagrodzony jest proboszczem jednej z parafii paryskich i stałym współpracownikiem "La Croix" i "Bonne Presse", gdzie ukazują się jego poetyczne artykuły i książki.
Projektuje się budowę nowej bazyliki Grobu Św[iętego] w Jerozolimie, która miałaby 7 oddzielnych kościołów z wolnym dostępem wszystkich do grobu Pana Jezusa, Świątynia byłaby w kształcie krzyża z Ogrodem św[iętym] w środku; w głównym ramieniu byłby kościół katolicki, kaplica św. Heleny i świątynia Kalwarii oraz rotunda Grobu Jezusa, a w bocznym ramieniu znajdowałyby się kościoły: prawosławny, grecki i armeński; w rogach miałyby swe kaplice inne wyznania i zakony. Mieszkania duchownych, klasztory i hospicja dla pielgrzymów otaczałyby szeroki plac. Projekt ten opracowała Kustodia Ziemi Św[iętej]. Fundusze mają być z publicznej subskrypcji.
W Hazmie (Liban) znajduje się "miasto terminatorów libańskich", założone przez o. Cortbawi. Ostatnio odbyła się tu uroczystość, w której wzięli udział najwybitniejsi dostojnicy kościelni i państwowi.
W Hiroszymie, w mieście japońskim, zniszczonym przez pierwszą bombę atomową, za inicjatywą o. Hugona Lassalle wzniesiono ołtarz pokoju, przy którym będzie się odprawiać stale nabożeństwo w intencji pokoju światowego.
Katolicka Krucjata Młodzieży pod przewodnictwem o. Pawła Dusini, franciszkanina, pracuje nad założeniem międzynarodowego miasta młodzieży na wzór miasta chłopców o. Feanagann w Nebrasku.
W katedrze św. Patryka urządzono nabożeństwo dziękczynne z okazji stulecia archidiecezji N. Jorku. Pierwszy kościół katolicki , a z nim parafię, otwarto w tym mieście w 1786 r., kiedy było tu ok. 200 katolików.
Obserwuje się znaczny postęp apostolstwa rodziny chrześcijańskiej w Stanach Zjednoczonych. Szczególną uwagę zwraca się na "kursy przedmałżeńskie, rekolekcje dla rodzin, kursy wychowawcze i praktyki religijne w domu. W [1949] r. 60 tys. osób wzięło udział w kursach przedmałżeńskich. Największym powodzeniem cieszy się Godzina Święta Rodziny, w czasie której następuje odnowienie przyrzeczeń małżeńskich; zorganizowały ją już parafie w 60 diecezjach.
Zakon Franciszkański liczy między swymi członkami 114 świętych kanonizowanych, w tym 55 z I Zakonu, 5 z II, 93 z III. Od 1900 r. wyniesiono na ołtarze 90 synów św. Franciszka kanonizowanych lub beatyfikowanych. Z 551 spraw, jakie rozpatruje św. Kongregacja Obrzędów, 120 dotyczy sług Bożych z Zakonu Franciszkańskiego.
Słynny pisarz włoski Papini czuje zawsze żywą sympatię do św. Franciszka z Asyżu. 14 lipca 1944 r. na Górze Alvernia wstąpił do Trzeciego Zakonu, przyjmując imię brata Bonawentury.
W nocy z 1 na 2 sierpnia nastąpił od pioruna pożar zabytkowej i pięknej katedry w Chełmży. Spłonęła wieża, zawalając swymi szczątkami dach kościoła. Świątynia pochodzi z XIII w. Do 1824 r. była kościołem biskupim.