W rocznicę założenia MI
Rycerz Niepokalanej 10/1948, grafika pod artykułem: W rocznicę założenia MI, s. 254

W dniu 17 października 1917 roku siedmiu ubogich braci z zakonu Świętego Franciszka z Maksymilianem Kolbem na czele rozpoczynało pracę M.I.

Po dwudziestu dwu latach w 1939 roku Militia Immaculatae miała już 3 wielkie centrale: w Polsce, we Włoszech i w Japonii.

W Polsce M.I. rozporządzała najpoczytniejszymi pismami o nakładzie ponad milion egzemplarzy. Rycerstwo liczyło tu 750.000 członków świeckich. Na całym świecie M.I. dosięgła cyfry miliona dwustu tysięcy ludzi!

Wojna zahamowała chwilowo rozwój zewnętrzny ruchu. Ojciec Maksymilian Kolbe i kilku ojców i braci z Niepokalanowa poniosło w Oświęcimiu śmierć męczeńską. O. Kolbe zginął - poświęcając swe życie dla uratowania towarzysza niedoli.

Obecnie Rycerstwo Niepokalanej rozwija się nadal z niezmożoną siłą. Widać, Bóg chce rosnącej powodzi zepsucia przeciwstawić tamę czystości, ofiary, modlitw i praktycznego działania nowoczesnego człowieka.

Ojciec Kolbe z lepszego świata wzywa nas do oddania w służbę zdobywania dusz dla Niepokalanej wszystkich zdobyczy techniki.

Hasłem dzisiejszej epoki jest - ofensywa i inicjatywa. Ojciec Kolbe zdaje się wołać:

"Nie krzyw się na zło, nie czekaj, aż grzesznik czy ateusz raczy przyjść do ciebie. Idź sam do niego, po jego duszę, tam, gdzie się znajduje".

Hasłem dzisiejszej epoki jest szybkość.

A więc: "nie zwlekać, działać prędzej, prędzej, prędzej".

Hasłem dzisiejszej epoki jest działanie na masy.

A więc: "nie zadowalać się zdobyczą pojedynczych, nielicznych dusz. Zdobywać dla Niepokalanej tysiące i miliony, coraz więcej, więcej, więcej".

Zdobyczą naszej epoki jest maszyna.

A więc: "zaprząc w służbę Boga i Niepokalanej najnowocześniejsze i najpotężniejsze maszyny: motory, linotypy, samochody, radio, samoloty".

A ponadto: "ostrzeliwać opornych ogniem krótkich aktów strzelistych". "Zasypywać gradem wizerunków Niepokalanej na medalikach, jak gradem kul".

I kochać nieszczęśliwych czynnie, pogodnie, ufnie, mężnie.


Opis zdjęcia powyżej: Parafianie żmigrodzcy w dowód czci i miłości dla Najśw. Maryi Panny ufundowali figurę Matki Bożej, którą postawiono na rynku miasta