Trudności religijne

PYT. Czy można w czasie Mszy św. podczas podniesienia ofiarować Panu Bogu Ciało i Krew Jezusa Chrystusa w intencji szczęśliwej śmierci swojej i zbawienia duszy lub też na inny podobny cel?

ODP. Mszę św. można ofiarować we wszystkich intencjach, które dotyczą zbawienia, pożytku naszej duszy, czy dusz innych.

PYT. Czy kobieta może dotykać się Przenajśw. Sakramentu w razie pożaru lub napadu?

ODP. Gdy Przenajśw. Sakrament jest narażony na ciężką zniewagę co ma miejsce podczas pożaru), wtedy każdy wierny nie tylko może, ale nawet powinien wszystko uczynić, aby Przenajśw. Sakrament uchronić przed zbeszczeszczeniem.

PYT. Czy potrzeba odmawiać "Panie nie jestem godzien..." gdy się już przystąpiło do Komunii Św[iętej], a kapłan później po raz drugi udziela Komunii Św[iętej]?

ODP. Nie potrzeba, ale można odmawiać te słowa jako akt pokory i ufności.

PYT. Jak zrozumieć następujące słowa: "Żaden z wojska anielskiego nie dostąpi nigdy tego" itd., zawarte w pieśni: "U drzwi twoich stoję Panie"?

ODP. Powyższe słowa z pieśni oznaczają to, że aniołowie w niebie oglądają Boga, człowiek zaś przyjmując Komunię Św[iętą] ściśle jednoczy się z Bogiem. Jest to jednak niezręczne wyrażenie autora tej pieśni, bo nasuwa myśl, iż aniołowie, oglądając P. Boga, mniej są szczęśliwi, niż człowiek przyjmujący Komunię Św[iętą]. A jest przeciwnie, bo i nasze szczęście w niebie będzie miało swe źródło w szczęśliwem widzeniu P. Boga i posiadaniu Go.

PYT. Jeżeli nie jest się w święto na Mszy św. nie z własnej winy, czy jest obowiązkiem pomodlić się przez ten czas w domu pod grzechem śmiertelnym?

ODP. Ścisłego obowiązku nie ma, bo nie ma przykazania, któreby to nakazywało. Sam jednak rozum mówi, że nie mogąc uczestniczyć we Mszy św., należy przynajmniej w domu poświęcić trochę czasu na modlitwę. Tego też domaga się duch i intencja Kościoła...

PYT. Czy po przyjęciu Komunii Św[iętej] jeżeli jeszcze nie upłynęło pół godziny i nie przyjmowano pokarmu lub napoju, wolno ustami dotykać się, całując posadzkę, rękę, usta, krzyż? Czy to nie będzie nieuszanowaniem Najśw. Sakramentu?

ODP. Po Komunii Św[iętej] winien każdy modlić się, dziękując P. Jezusowi w Hostii utajonemu, że raczył przyjść do biednego serca. Potem może całować wymienione w pytaniu rzeczy, niewyrządzając Najśw. Sakramentowi nieuszanowania, mimo, że jeszcze nic nie jadł i nie pił po przyjęciu Komunii Św[iętej].

PYT. Jeżeli ktoś jest wpisany, lub przyjęty do paska św. Franciszka Serafickiego, a jeżeli zechce być przyjęty jeszcze do paska św. Antoniego Padewskiego, czy kapłan zakonny lub świecki może na jeden pasek św. Franciszka nałożyć i pasek św. Antoniego? (W taki sposób, jak nakłada się na jeden medalik kilka szkaplerzy)?

ODP. Wpisany do paska św. Franciszka może się wpisać i do paska św. Antoniego, to znaczy można pasek św. Antoniego nałożyć na pasek św. Franciszka. Więc na jednym pasku można mieć wiele przywilejów i odpustów.

PYT. Dlaczego P. Bóg nie karze tych złodziei, którzy kradną rzeczy święte w kościele np. kielichy?

ODP. Trudno wglądać w plany Boga. Czasami P. Bóg karze na miejscu świętokradców, są na to smutne przykłady. Przeważnie zsyła na nich karę niewidoczną, ale niezmiernie dotkliwą, jakimi są wyrzuty sumienia a nie spotyka ich kara widoczna, aby mogli poprawić się, nie tracąc sławy wobec ludzi. Cierpliwość Boża nie krępuje przez to naszej woli; gdyby za zły czyn natychmiast następowała kara, wstrzymywalibyśmy się może od złego jedynie z obawy kary, a nie z miłości ku Bogu.

PYT. Czy władze państwowe grzeszą, jeżeli niesumiennie spełniają swoje obowiązki?

ODP. Jeśli przedstawiciel władzy państwowej nie spełnia sumiennie swych obowiązków, przez co krzywdzi państwo albo jego obywateli, grzeszy przeciw sprawiedliwości.