Rezolucja VI Polskiego Kongresu Przeciwalkoholowego w Katowicach

Rezolucja VI Polskiego Kongresu Przeciwalkoholowego w Katowicach.

odbytego pod protektoratem J.E. Ks. Biskupa Hlonda w dniach 25-27 września [1925] r.

1. Kongres stwierdza, iż najskuteczniejszym sposobem walki z alkoholizmem jest praca zapobiegawcza szkoły. Dlatego domaga się:

a) ustanowienia katedr alkohologii przy uniwersytetach.

b) wprowadzenia obowiązkowej nauki alkohologii na wszystkich szczeblach nauczania, w szczególności zaś należy ten przedmiot traktować obszernie w seminariach naucz[ycielskich] i duch[ownych], oraz na kursach dokształcających dla nauczycieli.

2. Kongres domaga się, aby Min. Spraw Wewn. dopilnowało lepszego przestrzegania ustawy przeciwalkoholowej,

3. Kongres wzywa Sejm, aby stanął ponownie i nieugięcie w obronie ustawy przeciwalkoholowej, a szczególnie w obronie prawa o głosowaniu gminnym.

4. Kongres zwraca się do Min. Skarbu z protestem przeciwko § 49 i 50 rozporządzenia z dnia 12 III [19]25, a w szczególności przeciwko przepisom, umożliwiającym nabywanie spirytusu przez osoby prywatne w ilościach do 2 l na tzw. cele domowe oraz umożliwiającym nabywanie tańszej wódki w ilościach powyżej 35 l na uroczystości domowe.

5. Ponieważ reklama napojów alkoholowych tolerowana przez władze państwowe i samorządowe w miejscach urzędowych, przyczynia się niemało do szerzenia alkoholizmu i zgubnych jego następstw, domaga się kongres od Min. Spraw Wewn., aby postarał się o zasadniczy zakaz umieszczania reklamy wspomnianej w lokalach i miejscach publicznych, podległych władzom państwowym i samorządowym.

6. Kongres zwraca się z gorącym apelem do inteligencji polskiej, szczególnie do duchowieństwa, nauczycieli, lekarzy i kobiet polskich, aby świadomi swej wielkiej odpowiedzialności podjęli celową działalność zapobiegawczą ku zwalczaniu alkoholizmu.

7. Kongres wyraża wdzięczność i uznanie harcerstwu polskiemu i innym pokrewnym zrzeszeniom młodzieży za szerzenie wśród swych członków idei wstrzemięźliwości i wzywa resztę młodzieży do wstępowania w ich szeregi.

8. Kongres zwraca się, zgodnie z wnioskiem studentów abstynentów do wszystkich stowarzyszeń i korporacji akademickich z gorącym apelem, aby zniosły zwyczaj używania napojów alkoholowych-na swych zebraniach i zjazdach.

9. Kongres zwraca się z prośbą do Najprzewielebniejszych Księży Biskupów, aby w swych diecezjach raczyli przeznaczyć dla walki z alkoholizmem osobnego księdza wolnego od innych zajęć duszpasterskich. Jeszcze wiele innych postulatów stawiono na zebraniach sekcyjnych, które nie uwzględniono w rezolucjach, a które przekazano sekretarzowi generalnemu do dalszego załatwienia. Polecono:

1) wydać i rozplakatować stosowną odezwę do narodu.

2) starać się o współpracę z pokrewnymi organizacjami zwłaszcza z Tow[arzystwem] Eugenicznym.

3) starać się o obronę zagrożonej ustawy przeciwalkoholowej o zakładanie kół P.L.P. i o przygotowanie głosowania gminnego.

4) starać się u kompetentnych czynników o prowadzenie dokładnej statystyki spożycia alkoholu i ogłaszanie wyników badań statystycznych.

5) przesłać uchwały kongresu zrzeszeniom kulturalno-oświatowym i nauczycielskim i wezwać je do żywej współpracy w walce z alkoholizmem przez wykłady, zakup książek dla biblioteki i kolportaż druków stosownych.

6) starać się, by sprawozdania roczne dyrekcji szkół referowały o tym, co czyniono dla walki z alkoholizmem,

7) starać się o cykle wykładów o alkoholizmie w szkołach policji państwowej,

8) starać się, by kandydat na urzędnika państwowego i komunalnego musiał się wykazać świadectwem trzeźwości wystawionym przez dotychczasowych przełożonych i lekarza,

9) rozpisać konkurs na podręczniki alkohologii dla nauczycieli szkół średnich i powszechnych,

10) dążyć do tego, aby zaprzestano fabrykacji i sprzedaży cukierków z alkoholem,

11) domagać się, aby rzemieślnikom-alkoholikom odebrano prawo przyjmowania uczni.


O! Jak na samo wspomnienie Maryi, jak na potężne Imię Maryi drżą szatani!

Św. Bonawentura