Prasa i radio dla Serca Jezusowego
Drukuj

Głównym pionierem czci Serca Jezusowego w dzisiejszym świecie jest Apostolstwo Modlitwy. Założone w 1884 r. przez jezuitę o. Gautrelet, obejmuje dziś ponad 35 milionów ludzi i 135.000 ośrodków. Środkiem propagandy jest głównie prasa i radio, owocem zaś - rozbudzone życie katolickie.

Już w 1861 r. zaczęto wydawać w Tuluzie we Francji "Posłaniec Serca Jezusowego", który stał się organem Apostolstwa Modlitwy. Obecnie mamy 58 takich pism, w 35 językach, o łącznym nakładzie 1.100.000 egz. Nadto Dzieło Apostolstwa Modlitwy wydaje specjalny biuletyn miesięczny, mający 12 milionów abonentów, około 50 czasopism Krucjaty Eucharystycznej, informatory dla Lig Męskich, zelatorów i dyrektorów oraz ulotki ścienne, objaśniające intencje miesięczne Ojca Św[iętego].

Akcję radiową rozpoczął o. Eugeniusz P. Murphy, w Stanach Zjednoczonych. Od przeszło 20 lat radiostacja w St. Louis nadaje co niedzielę słynny "Program Boskiego Serca - Głos Apostolstwa Modlitwy", transmitowany równocześnie przez 500 stacji U. S. A., 68 kanadyjskich, 1 w Australii, 2 na Filipinach, 1 na Trynidadzie, 2 w Panamie, 1 na Malcie i przez Radio Watykańskie. 15-minutowy program, obejmujący kilka pieśni, ofiarowanie się Boskiemu Sercu, krótką pogadankę religijną i "Anioł Pański", stał się tak popularny, że słucha go zawsze kilkanaście milionów ludzi ze wszystkich środowisk społecznych. Na wzór St. Louis nadają podobny program: w języku hiszpańskim - radiostacje, przy uniwersytecie w Bogocie i 12 innych stacji południowo-amerykańskich, a w języku francuskim radiostacja w Montreal i 17 innych stacji kanadyjskich. Audycje nadawane są codziennie lub kilka razy w tygodniu. Radio propaguje głównie poświęcenie się osobiste Boskiemu Sercu Jezusa, intronizację rodzin i Komunię wynagradzającą w pierwsze piątki miesiąca.

Nabożeństwo do Serca Jezusowego rozbudza życie katolickie w masach i rodzi apostołów, którzy ofiarowują własne modlitwy, prace i cierpienia dla zbawienia dusz, a zwłaszcza uświęcenia rodziny i miejsca pracy. Najbardziej wydajne na tym polu są, zależne od Apostolstwa Modlitwy, Krucjaty Eucharystyczne i Ligi Męskie Boskiego Serca, te ostatnie głównie w Belgii i Kanadzie. W Belgii całe parafie, zobojętniałe do praktyk religijnych, zostały odrodzone przez ojców rodzin. W ub. r. Ligi belgijskie rozpoczęły wielce owocną kampanię dla reformy sumień. Ligi kanadyjskie działają twórczo przez potrójne komitety: dla pobożności i rodziny, dla walki z przekleństwem i pijaństwem, dla szerzenia dobrych obyczajów.

W wielu krajach nabożeństwo do Serca Jezusowego łączy się organicznie z nabożeństwem do Niepokalanego Serca Maryi, a wszędzie oba te nabożeństwa przyczyniają się, walnie do odrodzenia świata w duchu chrześcijańskim.


Kiedy odmawiam "Zdrowaś Maryjo", niebo się uśmiecha, radują się Anieli, cieszy się świat cały, drży piekło całe, pierzchają złe duchy.

św. Franciszek