Polskie pielgrzymki u Ojca Św[iętego]

Sama młodzież!

W końcu miesiąca marca Ojciec Św[ięty] przyjął na audiencji pielgrzymkę młodzieży i nauczycieli gimnazjum Księży Marianów na Bielanach. Młodzież w szeregach, ze sztandarami na czele, stawiła się w Watykanie. Całą grupę bielańską wyłączono spośród oczekujących na audiencje licznych pielgrzymów i przeprowadzono do osobnej sali, gdzie, w towarzystwie oficerów gwardii papieskiej oczekiwano na Ojca Św[iętego] Po audiencjach prywatnych, około godz. drugiej popołudniu, Ojciec Św[ięty] lubo zmęczony, ale radosny i uśmiechnięty, wszedł na salę w towarzystwie msgr. Caccia Dominioni i przybocznych szambelanów. Po powitaniu przez grono księży, Ojciec Św[ięty] stanął przed sztandarami bielańskimi, przypatrując się im z upodobaniem. Po czym pobłogosławił je i przypiął do drzewców wstęgi papieskie; przyjął piękny adres malowany przez byłego wychowanka zakładu i obszedł kolejno młodzież podając rękę do ucałowania i zamieniając kilka miłych i wesołych słów, związanych z rozwojem Bielan. Dłuższą chwilę zatrzymał się przed obrazem Feliksa Jabłczyńskiego, przedstawiającym wielki ołtarz w katedrze warszawskiej. Wreszcie, stanąwszy w pośrodku sali, wyraził swe zadowolenie, dziękując za myśl i jej formę, w jakiej ją wyrażono. Zachęcił młodzież, aby zawsze była wierna swoim pięknym sztandarom. Na koniec udzielił błogosławieństwa dla całego zakładu, zarówno przełożonym i młodzieży, jak i rodzinom, związanym z zakładem.

* * *

W dniu 10 kwietnia przyjął Ojciec Św[ięty] na specjalnej audiencji krakowski chór akademicki. W czasie wizyty w Watykanie odśpiewali akademicy Ojcu Św[iętemu] "Tu es Petrus" (Ty jesteś Piotr), "Gaude mater Polonia" (Ciesz się matko Polsko) i inne pieśni. Ojciec Św[ięty] wzruszony, odpowiadał po polsku: "Dziękuję, bardzo dziękuję".

W dniu następnym akademicy wysłuchali Mszy św. w polskim kościele św. Stanisława, a po południu urządzili publiczny koncert.

Kierownicy polskiej młodzieży u Ojca Św[iętego].

Ojciec Św[ięty] przyjął na prywatnej audiencji dyrektora Zjednoczenia Młodzieży Polskiej (centrali Stowarzyszeń Mł. Pol.), ks. Biłko, oraz dyrektora katolickiej Szkoły Społecznej w Poznaniu, ks. dr. Kozłowskiego.

Ojciec Św[ięty] wyraził swą radość, że katolicka organizacja młodzieży w Polsce, której działalność śledzi od dłuższego czasu, dobrze się rozwija; kierownikom jej i członkom udzielił swego błogosławieństwa. Ojciec Św[ięty] podkreślił, iż hasłem organizacji, powinno być: "zawsze coraz wyżej, zawsze coraz więcej, zawsze coraz lepiej". Szczególnie ważną jest rzeczą - zaznaczył Ojciec Św[ięty] - by w akcji młodzieży panowała jedność, bez której nic się nie uda.

NIEKTÓRE INNE PIELGRZYMKI.

Dnia 27 kwietnia przybyła do Watykanu pierwsza pielgrzymka automobilistów z Mediolanu, celem złożenia hołdu papieżowi. Równocześnie odbyło się wręczenie Ojcu Św[iętemu] wspaniałego auta turystycznego, jako daru od mediolańskiego klubu automobilowego. Automobile przedefilowały przeć papieżem na dziedzińcu belwederskim w Watykanie. Uczestnicy pielgrzymki złożyli swoje podpisy na artystycznie ozdobionym pergaminie, który wręczony został Ojcu Św[iętemu].

Oprócz wielu pątniczych grup włoskich przybyła do Wiecznego Miasta pielgrzymka z Jugosławii w liczb e około 1000 osób, prowadzona przez arcybiskupa Nauera z Zajrzetia i ośmiu innych biskupów chorwackich.

Pielgrzymka francuska, złożona z 1600 uczestników, obejmowała wielką liczbę robotników. Przyjmując ją Ojciec Św[ięty] podkreślił z naciskiem społeczną działalność Kościoła i świętość pracy.

Przybyła również grupa 120 pielgrzymów z południowych Niemiec.

Ostatnio po wyjeździe z Rzymu pielgrzymki niemieckiej przybyła tam z Szwecji pielgrzymka związku włościan katolickich w liczbie 500 osób. W kilka dni później przyjechała pielgrzymka czechosłowacka ze wszystkimi prawie biskupami na czele. Wielkie tłumy pątników z dalszych okolic Rzymu odwiedziły w procesjach jubileuszowe kościoły Wiecznego Miasta.

W pierwszych dniach maja pod kierownictwem arcybiskupa Bostonu, kardynała O’Connella przybyła do Rzymu pielgrzymka amerykańska, złożona z 300 osób. Kardynał O’Connel był przyjęty na specjalnej audiencji przez Ojca Św[iętego].

Dnia 9 maja papież przyjął kierowników, profesorów, uczniów i byłych wychowanków instytutu Massimo w związku z 50. rocznicą istnienia tego zakładu. Obecnych było przeszło 2000 osób. Rektor instytutu odczytał adres hołdowniczy do Ojca Św[iętego] i wręczył papieżowi ołtarz przenośny, jako dar dla misji.

Dnia 10 maja Ojciec Św[ięty] udzielił uroczystej audiencji 3000 robotników ze stalowni Terni, którzy radości swej i przywiązaniu do Namiestnika Chrystusowego dawali gorący wyraz. Papież dziękował za złożone Mu życzenia jubileuszowe, podkreślił znaczenie zawartego między Kościołem i państwem włoskim porozumienia i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.

Dnia 13 maja Ojciec Św[ięty] udzielił audiencji b. premierowi polskiemu, prof. dr. Kazimierzowi Bartlowi wraz z rodziną. Darował im relikwie św. Tereni i różaniec.

W dniu 25 maja przyjął Ojciec Św[ięty] na przeszło godzinnej audiencji Metropolitę Warszawskiego J.Em. ks. kardynała Kakowskiego i na prośbę towarzyszącego kardynałowi ks. dr. Mystkowskiego udzielił błogosławieństwa katolickiej prasie w Polsce, audiencję zakończył wypowiedzianym po polsku: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

W dniu 1 czerwca uzyskał audiencję u Ojca Św[iętego] Prymas Polski J.Em. Ks. Kardynał Hlond.

Z Mediolanu przybyła pielgrzymka w liczbie 600 osób, która ofiarowała Ojcu Św[iętemu] złotą monstrancję. Ojciec Św[ięty] ze swej strony dar ten darował kościołowi św. Rafała w Mediolanie.

W pierwszy dzień Zielonych Świąt przybyła do Rzymu czterema pociągami pielgrzymka francuska, złożona z około tysiąca osób przemysłowców i wolnych zawodów, z pięciuset robotników i ze stu księży. Jest to już druga z rzędu pielgrzymka francuska. Pierwsza, jak donosił "Rycerz" majowy, składała się z około 5000 młodzieży. Ojciec Św[ięty] przyjął pielgrzymkę na specjalnym posłuchaniu w poniedziałek świąteczny.

W połowie maja Ojciec Św[ięty] przyjął 10.000 dzieci, należących do Dzieła Świętego Dziecięctwa. W odpowiedzi na powitalne przemówienie kardynała dziekana Vanutelliego papież wskazał na to wspaniałe wrażenie, jakie sprawia pobożność dzieci i podkreślił postęp instytucji w ciągu ostatnich lat.

Z Polski wybierają się największe pielgrzymki do Rzymu: z Warszawy, Katowic i Wilna.

Ulicami Rzymu

Akademicy polscy w pochodzie ulicami Rzymu.

Pątnicy w Koloseum

Pątnicy, przybyli do Rzymu, zwiedzają również jego osobliwości. Na rycinie: pielgrzymka francuskiej młodzieży w Koloseum, w którem ginęli za wiarę świętą pierwsi chrześcijanie - męczennicy.

Watykan - budowa stacji kolejowej

Budowa stacji kolejowej w Mieście Watykańskim.