Opiekunka pisarzy

W 1932 r. założone zostało w Missouri w Stanach Zjednoczonych stowarzyszenie pod nazwą: Zrzeszenie Współczesnych Pisarzy Katolickich ("Galerie of Living Catholic authors"). Zadaniem Zrzeszenia jest zjednoczenie wszystkich piszących współcześnie pisarzy katolickich pod patronatem Najśw. Maryi Panny, która jest - jak przypomina statut organizacji - "autorką hymnu Magnifikat i laureatką Bożą" oraz pod patronatem czterech Ewangelistów, którzy są autorami - drugorzędnymi - największej Księgi świata.

Zrzeszenie liczyło początkowo tylko 100 członków, obecnie liczy ich około 500. Są to nie tylko Amerykanie ale także i Anglicy, Francuzi, Hiszpanie, Włosi, Norwegowie, Niemcy, Chińczycy. Ostatnio został przyjęty Hindus, M Ruthnaswamy. Członkiem Zrzeszenia może zostać każdy pisarz katolicki, którego twórczość jest katolicka a którego życie osobiste odpowiada wymogom moralności katolickiej - a więc nie katolicy, którzy, jak mówi o nich encyklika "Divini Redemptoris" są nimi tylko z imienia i nie starają się, aby "zewnętrznemu polotowi odpowiadał blask wewnętrzny sumienia czystego i prawego. Poza tym przynajmniej dwie książki zgłaszającego się o przyjęcie do Zrzeszenia autora muszą być tłumaczone na język angielski. Niewątpliwie ten ostatni warunek sprawia, że w Zrzeszeniu nie ma dotychczas pisarzy polskich, wśród których najtęższymi są pisarze katoliccy; książki bowiem polskie nie są prawie wcale tłumaczone na angielski. (Wyjątek stanowią powieści Zofii Kossak, zwłaszcza "Bez Oręża").

Znakiem Zrzeszenia jest krzyż w połowie biały, zaś w połowie czerwony (kolor biały oznacza czystość życia, kolor czerwony - wolę odważnego służenia sprawie twórczości katolickiej); do krzyża przylegają dwa stylizowane pióra i otwarta książka z napisem: "In principio erat Verbum" (Na początku było Słowo). Zrzeszenie wydaje swoje pismo, a mian. dwumiesięcznik pt. "Najświętsza Panna - Opiekunka Pisarzy" (Our Lady of Letter).

Byłoby rzeczą bardzo cenną, aby pisarze polscy i katoliccy mogli być do Zrzeszenia przyjęci. Jeśli bowiem nie brak w tej chwili na całym świecie pisarzy katolickich wielkiej miary - że wymienimy tylko w Danii osiemdziesięcioparoletniego Joergensena, w Norwegii - Sigtridę Undset, w Anglii - Greenea, Cronina, Waugha, we Francji - Bosko, van der Meerscha, Daniel-Ropsa, Claudela, Fumeta, w Niemczech - Gertrudę von le Fort, to nie brak ich także w Polsce - jak Kossak, Malewska, Morcinek, Gołubiew, Dobraczyński, Zawieyski, Grabski, Bąk.

Są to pisarze znani w kraju, cenieni i czytani.

że Najświętsza Panna jest Opiekunką literatury katolickiej o tym my, Polacy, mamy powód więcej niż kto inny pamiętać, ponieważ właśnie najstarszym dokumentem naszej literatury jest hymn ku czci Matki Bolej - słynna "Bogarodzico".

W związku z dziewięćdziesięcioleciem Objawień w Lourdes przewidziane są przed grotą Massabielską w tym roku wielkie uroczystości. Setki tysięcy ludzi z całego świata wezmą w nich udział. Zaproszeni są takie pisarze katoliccy polscy wraz z J.E. biskupem łódzkim ks. Klepaczem.