Okładka
Drukuj

Trochę wiadomości z Niepokalanowa

Nadchodzi wiosna. Właśnie luty tym razem zapomniał swoje] srogości. Toteż ruch budowlany u nas już w lutym się rozpoczął. Od paru tygodni nadchodzą na stację wagony z drzewem z kresów wschodnich i z żużlem z Warszawy. Zakupiony okazyjnie niewielki tartak rechocze od wczesnego ranka do późnego wieczora, obrabiając okrąglaki na graniaste belki, inne zaś rznie na deski. Stary gater; ale jeszcze poczciwy, zaoszczędzi nam sporo grosza, bo drzewo tarte i deski są daleko droższe niż okrągłe.

Dział techniczny coraz więcej miejsca zagarnia w składzie papieru drukarskiego. W sypialniach już dawno ścisk, że trzeba było powstawiać łóżka w różnych działach i pracowniach, a nowozgłaszających się kandydatów niema gdzie umieścić, a więc i przyjmować trudno, choć zgłoszenia stale napływają. Nie mówię już o redakcji, która tylko kątem mieszka na poddaszu Małego Seminarjum Misyjnego do duszącej się ż braku miejsca biblioteki ma spory kawał drogi. A tu nie tylko okolica, ale i inni Czytelnicy domagają się budowy kościoła, bo kaplica już dawno nie może pomieścić ani braci ani ludu schodzącego się licznie w niedzielę i święta. Prócz wymienionych,1 jest jeszcze parę budowli niezbędnych w klasztorze, o których nawet nie wspominam.

Roboty dużo, trzeba sporo rąk do pracy, a także i... groszy. Jak zawsze, tak i w tym roku przystępujemy do pracy, mając wielką ufność w pomoc Niepokalanej, Która i obecnie dopomoże nam w wykonaniu tego, co uważa zvl potrzebne, aby coraz więcej dusz stało się Jej własnością i królestwem Jezusa.

A teraz parę uwag. Administracja, prosi, by Czytelnicy, pisząc do nas, podawali zawsze dokładny i wyraźnie napisany swój adres. Zdarza się bowiem nieraz, iż nie można uskutecznić wysyłki czy odpisać, bo podpis jest nieczytelny albo brak dokładnego adresu.

Proszącym o informacje w sprawie figurek Niepokalanej donosimy, iż sprowadzamy figurki gipsowe podwójnej wielkości: 35 cm po 1. 70 zł. i 50 cm po 2., 70 zł. Koszta przesyłki figurki mniejszej wynoszą od 1. 90 zł. do 3. 40 zł. - zależnie od strefy (odległości) a większej od 1. 50 do 5 zł. - również zależnie od strefy.

Według rozporządzenia Ministerstwa Poczt i Telegrafów, nie można, przesyłać zużytych znaczków pocztowych jako druki, ale w mniejszych ilościach jako listy (do 20 gramów opłata 30 gr., od 20-100 gramów - 45 gr.), a w większych ilościach jako paczki. W małych ilościach nie warto przysyłać, chyba przy okazji pisania listu, bo koszta przesyłki większe, niż wartość przysłanych znaczków. W przeciwnym razie my przy odbiorze przesyłki musimy opłacać podwójną taryfę, co zwykle przekracza wartość nadesłanych znaczków. Gdy nie wykupimy przesyłki, to urząd pocztowy zwróci ją pod adresem wysyłającego, który będzie musiał opłacić też podwójną taryfę. Prosimy więc o uwagę, by nas wzgl. siebie nie narażać na znaczne koszta.

Centrala "Milicji Niepokalanej prosi, aby przesyłać do niej imiona i nazwiska zmarłych, członków "Milicji NIepokalanej", albo przesłać ich, dyplomiki, abyśmy mogli polecić ich dusze modlitwom Czytelników "Rycerza".

Za wszystko Niepokalanej cześć!

Odpowiedzi redakcji

Antoni Sapor, Żelów. Objaśnienie słów: "Wszystkie lierezje Samaś zniszczyła na całym świecie" znajdzie Pan w numerze X. "Rycerza" z r. 1938, str. 293.

Franciszek Z., Bochnia. Każdy, choćby największy grzesznik, napewno otrzyma łaskę nawrócenia, jeśli o nią prosi; nawet taki, który świętokradzko przystąpił do świętych Sakramentów, o ile obecnie żałuje i pragnie poprawić swe życie. Może nawet zostać świętym, czego dowodem n. p. św. Augustyn. Opuszczenie Komunji św. wielkanocnej jest grzechem ciężkim i nie wolno jej zaniedbać, Prosimy się polecać Bogu przez miłościwe ręce Niepokalanej, a Ona sprawi, iż Pan z wiarą i ufnością przystąpi do Sakramentu Pokuty. Więcej ufności!