Ojciec Św[ięty] do młodzieży świata
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 11/1948, zdjęcia do artykułu: Ojciec Święty do młodzieży świata, s. 284

Opisy zdjęć powyżej, od lewej: [1] Pierwsza po wojnie iluminacja Bazyliki św. Piotra podczas Mszy św., odprawionej o północy 12 września b.r. przy udziale pół miliona młodzieży [2] Tłumy młodzieży zgromadzone na Placu św. Piotra owacyjnie witają Papieża Piusa XII.


W pierwszej połowie września br. w Rzymie odbył się potężny zlot młodzieży katolickiej, najpierw żeńskiej, a potem męskiej.

W niedzielę, 5.9., ponad 250.000 dziewcząt, reprezentujących 54 narody, uczestniczyło we Mszy św. na Foro Itallico, a potem mimo rzęsistego deszczu słuchało orędzia Ojca Św[iętego] na Placu św. Piotra. Papież zachęcał je do odważnego apostolstwa. Wiele młodych dziewcząt - mówił - nie jest z wami, są obojętne dla was i waszych najdroższych ideałów. Są i takie, które oszukane fałszywymi iluzjami, nieprzyjaźnie się do was odnoszą, bo wyście nierozłącznie zjednoczone z Bogiem, Chrystusem i Kościołem. Wszystkie te siostry macie zdobyć dla Chrystusa. Naprzód zatem, drogie córki, nie ociągajcie się, nie zatrzymujcie.

Może narazicie się na ironiczne traktowanie, wulgarne obrażanie czy nawet groźby, ale nie dajcie się zastraszyć i sprowadzić na złe drogi. - Na te słowa zerwał się gromki okrzyk: "Nie damy, nie damy!" Wszystkie uczestniczki kongresu otrzymały od Ojca Św[iętego] pamiątkowe różańce; które razem ważyły 1,5 tony.

W tydzień potem z soboty na niedzielę, 12.9., o północy odbyła się główna uroczystość katolickiej młodzieży męskiej. Na Plac św. Piotra ściągnęło ćwierć miliona młodzieży przyjezdnej, wszyscy w zielonych beretach. Drugie tyle było młodzieży miejscowej, nadto masa dorosłych, tak, że zajęto nie tylko cały Plac, ale i ulice przylegle aż po brzegi Tybru. Przed Mszą św. przemawiali delegaci Akcji Katolickiej z innych krajów, m. in. po polsku. Na "Credo", śpiewane przez pół miliona piersi, zabłysły setki tysięcy lamp elektrycznych i pochodni na Bazylice św. Piotra i Watykanie. Była to pierwsza iluminacja po wojnie. 1.000 księży udzielało młodzieńcom Komunii św[iętej].

Ojciec Św[ięty] w orędziu do Katolickiej młodzieży męskiej domagał się od niej zwycięstwa nad niewiarą i niemoralnością. Część przemówienia poświęcił wiedzy współczesnej. "Zaprzeczanie istnienia Boga wydaje się niedorzecznością, gdyż nigdy jeszcze nie było takiego czasu, w którym prawda o istnieniu Boga objawiałaby się umysłowi ludzkiemu tak skutecznie, wprost widzialnie, jak dzisiaj. Nauki przyrodnicze w swym postępie dokonują wielu odkryć, na które można wskazać i powiedzieć: "Tu jest ręka Stwórcy..." Nie zdziwiliśmy się, że Max Planck[1], który nie był katolikiem, przed śmiercią napisał: "Ktokolwiek studiuje świat fizyczny, jest zobowiązany uznać istnienie osobowego Boga".

[1] Fizyk niemiecki, jeden z największych uczonych współczesnych, laureat Nobla, zmarły w tym roku.