Milicja Niepokalanej
Drukuj

Nazwa i cel

1. Milicja Niepokalanej Jest to religijny związek (Pia Unio) o charakterze wybitnie maryjnym i apostolskim.

2. Milicja Niepokalanej, po łacinie Militia Immaculatae w skrócenia M.I., oznacza Rycerstwo Niepokalanej, dlatego jej członkowie nasycają się rycerzami i rycerkami.

3. Celem M.I. jest: Starać się o świętość duszy własnej, o nawrócenie grzeszników, heretyków, schizmatyków, pogan lid., a zwłaszcza masonów i o uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.

Warunki

4. Członkiem M.I. może być każdy katolik.,

5. Warunkami podstawowym jest całkowite oddanie się Niepokalanej jako narzędzie w Jej niepokalanych rękach, dla osiągnięcia celu M.I. Oddanie to należy uczynić w dniu przyjęcia do M.I., a później ponawiać przynajmniej od czasu do czasu, jako dowód swej wierności w służbie Niepokalanej.

6. Nosić "Cudowny Medalik", jako zewnętrzny znak oddania się Niepokalanej i narzędzie Jej łask.

7. Wpisać się do księgi członkowskiej w Niepokalanowie lub też w miejscu gdzie Milicja Niepokalanej założona jest kanonicznie.

Środki

8. Milicja Niepokalanej daje swym członkom wielka swobodę działania zostawiając gorliwości i roztropności każdego wszystkie godziwe środki, na jakie pozwala stan, warunki i wymogi czasu.

9. Powszechnym Środkiem jest modlitwa w intencjach M.I., a zwłaszcza odmawianie codzienne aktu strzelistego: O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za sami. którzy się do ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za masonami i poleconymi Tobie.

Zaleca się miesięczną spowiedź Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca, nabożeństwa milicyjne, uroczyste przyjmowanie członków według rytuału M.I. w większe święta Matki Bożej.

10. Członkowie M.I. apostołują przede wszystkim dobrym przykładem, zachowując wszystkie przykazania Boże, pogłębiając w sobie prawdziwe nabożeństwo do Niepokalanej i śmiało wyznają swą wiarę.

11. Ważnym dziś zadaniem M.I. jest apostolstwo wśród rodzin chrześcijańskich i młodzieży, dlatego członkowie popierają czynnie każdą akcję zmierzającą do zachowania katolickiego charakteru rodziny i szkoły, oraz do tępienia zła, zwłaszcza niemoralności i alkoholizmu.

12. M.I. przeciwdziała akcji bezbożnictwa i sekciarstwa, przestrzegając wiernych przed ich niecną robotą, uświadamiając religijnie szczególnie ośrodki wiejskie i fabryczne.

13. Członkowie M.I. współpracują ze swymi duszpasterzami w prowadzeniu dzieł dobroczynnych i apostolskich, wnosząc do nich ducha i ofiarność maryjną.

14. Doniosłym narzędziem apostolstwa milicyjnego jest prasa katolicka, członkowie M.I. czytają ją i rozszerzają, urządzają biblioteki, czytelnie. Szczególniejsze poparcie dają wydawnictwom M.I., zdobywając nowych prenumeratorów i czytelników.

15. Każdy członek stara się pozyskać do M.I. nowych dobrej woli członków, których urabia w duchu Niepokalanej.

Organizacja

16. Milicja Niepokalanej nie musi mieć ścisłych form organizacyjnych. Jest raczej ruchem maryjnym, dążącym do urzeczywistnienia Królestwa Chrystusowego przez Niepokalana w duszach ludzkich.

17. Milicję Niepokalanej można zakładać we wszystkich kościołach, kaplicach publicznych i półpublicznych (Kan. 712 § 1).

18. Do założenia kanonicznego M.I. oprócz erekcji przez Ordynariusza miejsca wyrażonej na piśmie wymagana jest agregacja do Prymarii z siedzibą w Rzymie (Roma 118, via S. Teodoro 42).

19. Najwyższym moderatorem M.I. jest każdorazowy generał Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanów). On mianuje dyrektorów Central Krajowych oraz moderatorów dla filii M.I. przy kościołach franciszkańskich. Przy kościołach niefranciszkańskich moderatorów mianuje ordynariusz miejsca.

20. Z chętnych członków Milicji Niepokalanej, celem sprawniejszego działania na zewnątrz można tworzyć koła, które pod względem stanowym dzielą się na koła matek, ojców, panien, młodzieńców i dzieci.

21. Organem M.I. jest "Rycerz Niepokalanej".

22. Główną uroczystością Milicji Niepokalanej jest święto Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny.

Tydzień poprzedzający to święto jest Tygodniem M.I.

Pierwsza niedziela maja jest Niedzielą M.I.

W dni te należy szczególnie propagować ideę Milicji Niepokalanej, przeprowadzać szczegółowe zadania apostolskie i planować akcję na czas najbliższy.

23. Hasłem Milicji Niepokalanej jest Królestwo Chrystusowe przez Niepokalaną.