Kronika
Drukuj

15 sierpnia br. obchodzono w Polsce b. uroczyście święto Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, dając tym wyraz radości z ogłoszenia tej prawdy jako dogmatu wiary. Na Bielanach pod Warszawą zorganizowano w tym dniu "żywy różaniec", w którym wziął udział Prymas Polski J.E. Ks. Abp Stefan Wyszyński, zachęcając wszystkie stany do gorliwego odmawiania różańca.

W końcu września i na początku października mieszkańcy miast polskich zgotowali żołnierzom powracającym z letnich obozów szkoleniowych serdeczne i uroczyste powitanie.

124 tysiące studentów kształci się w br. na 83 wyższych uczelniach polskich.

Załoga fabryki samochodów na Żeraniu koło Warszawy postanowiła wypuścić pierwszy polski samochód osobowy "M-20 Warszawa" w dniu 7 listopada br.

Robotnicy kombinatu bawełnianego w Piotrkowie zobowiązali się przyspieszyć zakończenie robót montażowych i z początkiem listopada uruchomić w 50% wielką przędzalnię.

W Dychowie nad rzeką Bober (dopływ Odry) uruchomiono pierwszy turbozespół elektrowni wodnej, jaka się tam buduje.

Olbrzymia elektrownia powstaje również w Miechowicach koło Bytomia.

Budowniczowie nowej wielkiej huty cynku i ołowiu oraz kopalni rud cynkowych zobowiązali się oddać do produkcji część kombinatu na 1 maja przyszłego roku.

22.8. br. zmarł w szpitalu w Warszawie ks. Bp Paweł Czesław Rydzewski, sufragan łomżyński. Śp. zmarły urodził się w r. 1893 w Rajgrodzie. Przez 10 lat piastował godność kanonika kapituły łomżyńskiej. Pracował również jako profesor Sem. Duchownego w Łomży. Biskupem sufraganem łomżyńskim został w roku 1947.

W lipcu br. Stolica Apostolska utworzyła kilka nowych okręgów kościelnych, mianowicie: 6 metropolii (z dawnych biskupstw) - Nueva Segovia, Nueva Caceres, Jaro, Caayan, wszystkie na Filipinach, Vera Cruz w Meksyku i Seattle w Stanach Zjednoczonych Am. Płn.; 7 diecezji - Sambalpur w Indiach, Legaspi i Sorsogon na Filipinach, Juneau na Asce, Yakima w Stanach Zjedn. A. P., Santa Anna delia Pocatiere i San Girolano w Kanadzie, 1 wikariat apostolski - Vinh w Wietnamie i 2 prefektury apostolskie - Kole i Isangi w Kongo Belg.

W październiku odbędą się w Rzymie uroczystości, związane z 1500-ą rocznicą Soboru Chalcedońskiego (451 r.), na którym 500 ojców Kościoła wschodniego uznało prymat jurysdykcyjny Biskupa rzymskiego i określiło naukę o dwu naturach u Chrystusa, boskiej i ludzkiej, hipostatycznie złączonych w jednej osobie, potępiając tym herezję monofizycką. Uroczystości te zaczną się Mszą św. w obrządku wschodnim, którą odprawi 14 października, w bazylice św. Maryi Większej Kard. Agagianian, Patriarcha Armenii, a zakończą się 1 listopada w bazylice św. Piotra Mszą papieską.

Kanadyjski Ośrodek Mariański w Nicolet k. Quebecu zakłada międzynarodowe muzeum maryjne. Będą w nim reprodukcje arcydzieł sztuki mariańskiej, fotografie kościołów pod wezwaniem Maryi, Jej najbardziej czczonych obrazów itp.

W Koekelberg, dzielnicy Brukseli, kard. Van Roey, prymas Belgii, konsekrował (14.10.) bazylikę Najśw. Serca Jezusa, będąca pomnikiem wdzięczności dla dobroci Bożej. Budowę zaczęto w 1903 r., przerywano ją dwukrotnie z powodu wojen a ukończy się ją całkowicie w ciągu najbliższych 10 lat. Jest to największy kościół po bazylice św. Piotra w Rzymie.

W przygotowaniu na pierwsze stulecie ogłoszenia dogmatu Niepokalanego Poczęcia N.MP. (1854-1954) O. Carlo Balic O.F.M. rozpoczął wydawanie kolekcji książek pt. Biblioteka Niepokalanego Poczęcia. Ukazały się już 2 tomy: A. Brana Arrese, O Niep[okalanym] Poczęciu wg teologów hiszpańskich wieku XIV (po łacinie) - przyczynek do poznania pierwszego wieku franciszkańskiej obrony Niepokalanej; A. Martinelli, O pierwszej chwili poczęcia N.M.P. - Rozprawa o używaniu rozumu (po łacinie) - autor broni opinii teologicznej, że Najśw. Maryja Panna miała używanie rozumu od pierwszej chwili swego istnienia razem z wiedzą wlaną.

Kongregacja Św[iętego] Oficjum wydała (25.7.) dekret o tzw. objawieniach Matki Bożej w Heroldsbach (Bawaria), w którym stwierdza - po uprzednim zbadaniu wydarzeń - że powyższe objawienia nie są nadprzyrodzone, wobec czego zakazuje się kultu w tym miejscu i gdzie indziej, a na kapłanów śmiących dalej uczestniczyć w tym kulcie nakłada się karę suspensy "a divinis".

Z okazji 25-lecia Międzynarodowego Kolegium Karmelitańskiego w Rzymie odbył się zjazd profesorów karmelitańskich. Ojciec Św[ięty] przyjął ich 23.9. i wygłosił przemówienie o wychowaniu i wykształceniu młodzieży zakonnej. Uwagę zwrócił m. in. na naukę łaciny. Powiedział: "Język łaciński, będący chwałą kapłanów, dziś, niestety, ma mniejsze wzięcie. A przecież Grecy nazywali go mową cesarską, która nie tylko wypowiada ale wprost rzeźbi, ma szczególną powagę w dekretach i sentencjach, jest używana w liturgii przez Kościół łaciński, jest też ważną spójnią Kościoła Katolickiego. Niech nie będzie kapłana, który by nie umiał biegle czytać i mówić po łacinie!"

Stowarzyszenie "Godzina Modlitwy za kapłanów", założone w Gand i wkrótce podniesione przez Ojca Św[iętego] do godności prymarii, obchodziło uroczyście 25-lecie swego istnienia. W uroczystościach wziął udział Bp F. Cento, nuncjusz apostolski Belgii. Dzieło stawia przed sumieniem chrześcijańskim problem kleru i konieczność ustawicznej modlitwy o uświęcenie kapłanów.

Jesienią br. ma się odbyć w Bolonii międzynarodowy kongres ku czci pokornego mnicha kamedulskiego Gracjana, z okazji 800-lecia wydania przez niego "Dekretu", który był wielkim zbiorem systematycznym i pierwszym podręcznikiem prawa kościelnego, napisanym według metody scholastycznej.

Na łamach prasy francuskiej toczy się dyskusja na temat obecnej sytuacji kleru we Francji. Wyszła nawet specjalna książka kan. Boulard’a pt.: "Wzrost czy spadek kleru francuskiego". Francja należy jeszcze dziś do krajów, gdzie jest najwięcej kapłanów w stosunku do całej ludności. Na 42 miliony mieszkańców przypada w niej 51.000 kapłanów, czyli 1 kapłan na każde 636 katolików i 137 niekatolików. Jednak w ostatnim wieku liczba powołań zmniejszyła się, szczególnie na wsi, gdzie też księży w niektórych miejscach brakuje. Trudny jest też problem utrzymania księży, wielu pracuje w różnych zawodach.

Stolica Apostolska przyznała Arcybiskupowi Martinez, ordynariuszowi Meksyku, i wszystkim jego następcom tytuł Prymasa Meksyku. Ogłosił to Kard. Piazza podczas uroczystości meksykańskich z okazji 700-lecia szkaplerza Matki Bożej.

W Paryżu ukazała się książka Alberta Bessieres pt. "Przeznaczenie ludzkie wobec wiedzy" (po francusku), której tematem jest powrót do Kościoła Katolickiego 3 wielkich uczonych współczesnej epoki: Aleksego Carrel, Lecompte de Nouy i Karola Nicolle. Wszyscy trzej stracili za młodu wiarę, ale dzięki obiektywnemu studium, a zwłaszcza modlitwie i cierpieniu, odnaleźli niemal równocześnie Kościół, głównie z powodu zrozumienia jego nauki o śmierci i nieśmiertelności.

W piśmie "Humanitas" Lino Rondellini ogłosił pierwszą część swego studium, mającego na celu rekonstrukcję przemówień Chrystusa w języku ojczystym, tj. aramejskim. Na podstawie dokumentów epoki i późniejszych oraz znajomości języków, stara się wyczuć pod grecyzmami i latynizmami świeżą oryginalność mowy Chrystusowej.

W Utrechcie wydano w języku holenderskim encyklopedię modlitw wszystkich ras i języków pt. "Groot Gebedenboek" (Wielka księga modlitw), dla użytku katolików, na wszystkie dni i pory roku oraz na wszelkie okoliczności życia. Dzieło to jest jakby skrótem historii modlitwy, począwszy od modlitwy Kościoła pierwotnego przez modlitwy ojców i męczenników, wyznawców i dziewic, mnichów i eremitów, [okładka, s. IV] mistyków i ludzi czynu, aż do modlitw ostatnich świętych i nawróconych grzeszników. Modlitwy te - wg Kard de Jong - to "jakby szmer wielu wód i jakby granie cytrzystów", wznoszące się przed oczyma naszego ducha do nieba w niekończącej się procesji poszukiwaczy Boga".

Abp F. Borgonegini, Duca, nuncjusz apostolski we Włoszech, ogłosił niedawne książkę pt. "70 tygodni Daniela i daty mesjańskie". Według autora Chrystus urodził się 25 grudnia 5 r. przed naszą erą, umarł zaś 7 kwietnia 30 r., mając 33 lata, 3 miesiące i 3 tygodnie. Chronologię tę ustalił na podstawie proroctwa Daniela z rozdz. 9, stosując odpowiednio obliczanie słów hebrajskich.

Rozprawa O. Leona Seiller O.F.M. pt. "Psychologia ludzka, Chrystus i pojedynczość osoby", opublikowana w przeglądzie "Franziskanische Studien" dostała się na Indeks książek zakazanych. O. Browne O. P., teolog osobisty Ojca Św[iętego] i konsultor Św[iętego] Oficjum, uzasadnia powyższe zarządzenie tym, że teoria O. Seillera bliska jest herezji nestoriańskiej, która uznaje 2 osoby w Chrystusie. Zresztą skierowane jest ono "raczej przeciw tendencji niż przeciw opinii jednego teologa".

W Karachi, stolicy Pakistanu, otwarto (13.7.) kolegium katolickie dla dziewcząt, afiliowane do uniwersytetu Sind i poświęcone św. Józefowi. Zostało zbudowane z ofiar katolików tamtejszej diecezji przez Córki Krzyża z Liege, które objęły kierownictwo. Może tu studiować 250 dziewcząt.