Kronika
Drukuj

Sejm Ustawodawczy R.P. rozpoczął w dniu 30.10. sesję jesienną. W dniu tym uchwalił ustawę o ratyfikacji umowy o współpracy kulturalnej między Polską a Chińską Republiką Ludową, ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz zatwierdził niektóre dekrety Rządu R.P., m.in. o Narodowej Pożyczce Rozwoju Sił Polski.

W dniu 31.10. Sejm uchwalił ustawę o warunkowym przedterminowym zwolnieniu osób odbywających karę pozbawienia wolności i zatwierdził dekrety Rządu R.P. o planowym skupie zboża, o ochronie i uregulowaniu własności osadniczych gospodarstw chłopskich na obszarze Ziem Odzyskanych, o targach i targowiskach.

Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu ruszyła 6.11., uruchamiając swą pierwszą halę montażową. O godz. 14 opuścił taśmę pierwszy samochód osobowy marki "M-20 Warszawa". Fabryka ta po pełnym uruchomieniu będzie największą inwestycją przemysłową sześciolatki w Warszawie.

W dniu 7.11. uruchomiono Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Lublinie, potężny taśmowiec w porcie szczecińskim, będący nowoczesnym urządzeniem przeładunkowym i otwarto Kombinat Bawełniany w Piotrkowie, uruchamiając w 50 proc. wielką przędzalnię cienkoprzędną i w 100 proc. przędzalnię średnioprzędną.

Sejm przekazał Ministerstwu Kultury i Sztuki zakres działania Ministerstwa Oświaty w przedmiocie bibliotek i zbiorów bibliotecznych. Obecnie istnieje w Polsce 77.110 punktów bibliotecznych, posiadających przeszło 39 milionów tomów.

We wrześniu, miesiącu budowy Warszawy, pracowało nad porządkowaniem i upiększeniem miasta 135 tys. osób, wykonując prace wartości miliona zł.

Według "Spisu kościołów i duchowieństwa Diecezji Płockiej na rok 1951" diecezja ta liczy 223 parafii, zgrupowanych w 17 dekanatach, 235 księży diecezjalnych, 17 księży z innych diecezji, 33 księży zakonnych, należących do 8 klasztorów, i 21 domów zakonów żeńskich.

Callao (Peru), z okazji 70-lecia Szkaplerza, nastąpiła koronacja Matki Bożej Karmelitańskiej, poprzedzona tygodniem konferencji radiowych i kursem misji, odbytych w różnych częściach kraju. Delegatem Stolicy Apost. był kard. G. Guevara, arcybp Limy. Wierni zamanifestowali entuzjastycznie swoją miłość do Matki Najśw. Wielu przystąpiło do Komunii Św[iętej].

W czasie uroczystości, obchodzonych w Rzymie z okazji 15 stulecia Soboru Chalcedońskiego, przemawiał m. in. kard. Agagionian, patriarcha ormiański. Wykazał znaczenie soboru nie tylko z racji dogmatycznego określenia natury Chrystusa (dwie natury w jednej, Boskiej, Osobie), ale też z powodu blasku, jakim okrył prymat Papieża. Pod urokiem soborów, zwłaszcza Chalcedońskiego, byli wielcy konwertyci, m. in. protestant Newman i schizmatyk Sołowiew. Oby za łaską Pana - mówił [okładka, s. III]kardynał - i wstawiennictwem Maryi Wniebowziętej, Theotokos (Bogarodzicy), Aeipartenos (zawsze Dziewicy), tak czule kochanej i z ufnością wzywanej także wśród schizmatyków nastąpiło pojednanie oderwanych chrześcijan z Kościołem Katolickim.

W Egipcie, blisko pieczary, gdzie według tradycji miała się ukrywać Święta Rodzina (koło Heliopolis), powstało "miasto maryjne". Poświęcił je niedawno bp A. Van den Bronk, wikariusz apostolski Delty Nilu. "Miasto" obejmuje świątynię Matki Bożej, dom kapelana, szkołę i kilka instytucji miłosierdzia.

Narodowy Instytut dla Ociemniałych w Londynie wydał sporo książek w piśmie Brailla m. in. 72-tomową Biblię, katechizm, książki konwertytów: Knox’a i inne np. powieści Elżbiety Whitehead, ślepej pisarki katolickiej. Czyni się przygotowania do obchodu stulecia Ludwika Braille († 1852), katolika francuskiego, który umożliwił ociemniałym czytanie.

Abp Kinane z Cashel położył kamień węgielny pod kościół opactwa benedyktynów w Glenstal, które niedawno powstało jako pierwsze tego zakonu w Irlandii po 4-wiekowej przerwie, spowodowanej przez reformacje. Inspiratorem opactwa był Irlandczyk Dom Kolumban Marmion († 1923 r.), który jako opat w Maredsous (Belgia) odnowił ducha benedyktyńskiego w Europie, a w swych dziełach ascetycznych dał syntezę dogmatów i życia chrześcijańskiego. Opactwo irlandzkie stara się być samowystarczalne. Nawet przy budowie kościoła główną rolę odgrywają zakonnicy: projektuje go własny architekt, własny rzeźbiarz wykonuje figury, inny kielichy itp. Glenstal jest ośrodkiem sztuki liturgicznej na Irlandię.

W Singapour władze lekarskie zapewniły Stowarzyszenie Katolickich Pielęgniarek na Malajach, że się nie będzie zmuszać jego członkiń do spełniania takich praktyk, które katolicyzm uważa za pogwałcenie praw Bożych. Nastąpiło to na skutek prośby jednej z członkiń, by "dano zapewnienie na piśmie, że nie zażąda się od żadnej pielęgniarki katolickiej pomocy w praktykach, godzących w 5 Przykazanie Boże: "Nie zabijaj".

W Lizbonie urządzono wystawę sztuki misyjnej. Eksponaty sprowadzono z Rzymu, z wystawy Roku św. uzupełniając je sekcją portugalską.

Biskupi katoliccy Indii na dorocznym zebraniu w Bangalore wydali 23 października b. r. ważną deklarację w sprawie sztucznego ograniczania potomstwa. Wyrażają niepokój z powodu wzmożonej propagandy "kontroli urodzin" i przypominają katolikom, że wszelkie sztuczne ograniczanie potomstwa jest wielką obrazą prawa naturalnego i prawa Bożego.

Ks. Wincenty P. Burnier odprawia Mszę św., ale jej nie słyszy, gdyż urodził się głuchy. Od dzieciństwa marzył o tym, by zostać księdzem. Po latach usilnej pracy nauczył się mówić i odbył studia teologiczne. W ostatnim roku przybył do Rzymu i po egzaminie, odbytym przed Kongregacją Św[iętego] Oficjum Otrzymał od Ojca Św[iętego] dyspensę. Wrócił do Brazylii, gdzie w katedrze Juiz de Fora przyjął święcenia kapłańskie.

[okładka, s. IV]7.10. br. zmarł O. Bernard Vroklage, werbista, profesor etnologii na uniwersytecie katolickim w Nimwegen. Życie swoje poświęcił badaniom religijno-etnologicznym i ogłosił drukiem ważne prace m. in. "Idea Odkupienia w buddyzmie i chrystianizmie", "Szczepy Belu na Timorze" (po wyprawie naukowej, jaką odbył na Timor i Flores), "Religie pierwotne" Ta ostatnia praca jest pierwszym tomem ogromnej publikacji etnologów katolickich pt. "Religie ludzkości" zakrojonej na 15 tomów.