Kronika
Drukuj

Prymas Polski ks. abp S. Wyszyński wydał orędzie w sprawie odbudowy i przebudowy Warszawy. "Stolica Polski - pisze - musi rozbudować swe domostwa, w których skupiają się rodziny, gdzie żyje pracowity naród. Stolica Polski musi wznieść warsztaty pracy, gmachy użyteczności społecznej i publicznej, wyższe uczelnie i szkoły. Stolica Polski musi odzyskać swe świątynie, gdzie Bóg - Ojciec Narodu cześć odbiera i krzepi nas do codziennych zadań życia". Ks. Prymas powiadomił wiernych, że Rada Prymasowska Odbudowy Kościołów Warszawskich podpisała z Naczelną Radą Odbudowy Warszawy układ, uzgadniający współpracę, oraz wezwał "wszystkich katolików polskich, by wraz ze swymi kapłanami jeszcze wydatniej wspierali wspólne dzieło Narodu", jakim jest odbudowa Stolicy.

Polscy Franciszkanie w Japonii poświęcili 15 sierpnia br. nowy swój klasztor w dzielnicy tokijskiej Akabane. Arcybiskup z Tokio pozwolił im też na otwarcie nowego domu w dzielnicy Oji. Nadto biskup z Osaka dał swą zgodę na założenie klasztoru i parafii w swej siedzibie. Na ten cel zakupiono już obszerny teren (7 ha). Wkrótce w Oji i Osaka ruszy budowa. Misjonarze nasi proszą o modlitwę, aby "Niepokalana była dalej czujną Opiekunką swych dzieł".

Krzyż jerozolimski, obnoszony ostatnio po Europie, znajduje się obecnie w Kanadzie, skąd przez Stany Zjednoczone, Meksyk i kraje południowo-amerykańskie przeniesiony zostanie do Australii i Azji, by na następną Wielkanoc wrócić do Ziemi Świętej. Krzyż ten budzi wszędzie sumienia chrześcijańskie dla sprawy Chrystusowej.

Biskupi prowincji toskańskiej (Włochy) wydali orędzie, w którym potępiają egoizm i domagają się sprawiedliwych płac dla robotników.

Jury katolickie na 10 wystawie sztuki filmowej w Wenecji przyznało najwyższą nagrodę filmowi pt. "Cielo sulla palude" (Niebo na bagnie), przedstawiającemu życie i śmierć męczenniczki czystości bł. Marii Goretti.

W Holandii coraz piękniej rozwija się życie wewnętrzne. W ub. roku odbyło się tu 990 serii rekolekcji zamkniętych w 14 domach rekolekcyjnych Brało w nich udział 60.000 osób.

Pod kierownictwem jezuity o. Daniela Linehan, profesora sejsmologii wyrusza do Grenlandii ekspedycja polarna Uniwersytetu Bostońskiego, która ma zbadać grubość pokrywy lodowej na tej wyspie.

O. Riccardo Lombardi, słynny kaznodzieja włoski, którego nauk słuchało już ponad 5 milionów Europejczyków, udał się do Ameryki, by tam głosić swa "krucjatę miłości".

W Hartford (Stany Zjedn.) zmarł ks. Macann, założyciel i kierownik Apostolatu dla Murzynów. Od 1933 r. pozyskał on dla Kościoła ponad 8.000 Murzynów. Dzięki jego staraniom warunki życiowe Murzynów w okręgu jego pracy znacznie się poprawiły.

3.270 sodalisów mariańskich w Meksyku prowadzi lekcje katechizmu w 464 ośrodkach dla 67.000 dzieci i 3.000 dorosłych.

Podczas strasznego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Ekwador, zginęło kilka tysięcy ludzi, a 40 kościołów, m in. katedra w Ambato, uległo całkowitemu zniszczeniu. Stolica Apostolska i organizacje katolickie pospieszyły z wydatną pomocą dla ofiar katastrofy.

Katolicy japońscy protestują przeciw nowemu prawu, które pozwala na sterylizację i dzieciobójstwo. W obronie godności człowieka występuje szczególnie inteligencja katolicka. Katolicka Organizacja Kulturalna, złożona z wielu lekarzy, prawników, dyplomatów i profesorów uniwersytetu, rozesłała do odpowiednich urzędów i organizacji specjalną broszurę pt. "Obrona życia ludzkiego", w której wykazuje, że od szacunku, jaki się należy każdej osobie ludzkiej zależy "godność, dobrobyt, a w ostatecznej analizie samo istnienie rasy ludzkiej; gdy to się kwestionuje, wszystko spada do barbarzyństwa".

W miejscowości Saga (Japonia), w dwa miesiące po odprawieniu tam pierwszej Mszy Św., odbywają się masowe chrzty. W święto Wniebowzięcie N.M.P. ochrzczono 1.200 osób. W całym miasteczku pozostało zaledwie 850 pogan. Za przykładem Saga idą okoliczne miasta Fukochigama i Ayabe oraz wiele wsi.

Nowy minister Oświaty w Indiach Madhava Menan wyraził swój podziw dla pracy misjonarzy na polu oświaty, zwłaszcza dla ich akcji wychowawczej w więzieniach i domach poprawczych.

Coraz większą sympatią darzą Kościół Dajakowie na Borneo. W Karakan pewne towarzystwo naftowe chciało przejąć miejscowy kościółek, obiecując zbudować piękny kościół w innym miejscu. Sprzeciwił się temu sułtan Bulunga, muzułmanin, mówiąc: "Dwa razy w czasie wojny Bóg oszczędził ten kościół; jeśli go zniszczycie, przyjdzie na nas nieszczęście". Raz w parlamencie gdy przeciwko wnioskowi o odbudowaniu internatu katolickiego powstała opozycja, mahometański poseł Kertanegara zainterweniował: "Panowie, wniosek jest zupełnie słuszny, gdyż misja katolicka jest jedyną organizacją, która pracuje dla dobra ludu". W czasie wojny, gdy Japończycy wygnali misjonarzy, pewien poganin zbierał katolików i pogan na modlitwę w kaplicach, dzięki czemu dziś misjonarze mają ułatwioną pracę.

Za przykładem katolików belgijskich, którzy adoptowali Nazaret, katolicy francuscy przyjęli pod opiekę Betlejem dokąd przesyłają dary dla ofiar wojny. W Palestynie działa również charytatywna misja papieska.

W Egipcie zmarło dwóch wybitnych literatów katolickich: Naguit Rihani, nazywany Molierem egipskim (w jego pogrzebie wzięło udział 50.000 osób, głównie mahometan) i Khali Moutran, "książę poetów". Przez 30 lat odgrywali oni pierwszorzędną rolę w życiu narodu egipskiego.