Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 3/1949, Kronika, s. 90-92

Opisy zdjęć powyżej, od lewej:

[1] DOM PIOTR C. LOU TSENG -TSIANG, opat benedyktyński, zmarł 15, 1. w Bruges (Belgia). Przed wstąpieniem do zakonu był trzykrotnie ministrem spraw zagranicznych, a dwukrotnie premierem republiki chińskiej i reprezentował swe państwo na konferencji pokojowej w Wersalu. "Bóg raczej, niż ja sam - pisał - wiódł mnie do Kościoła katolickiego, zakonu i kpłaństwa" [2] Assen Peikow kończy cyzelowanie gipsowego modelu posągu Stefana Eckerta, kapucyna, zmarłego w opinii świętości w 1923 r. w Milwaukee. Był on opiekunem kolorowych robotników w Ameryce [3] W Warszawie na Odolanach Polskie Koleje Państwowe uruchomiły warsztaty kolejowe. W pobliżu wybudowano hotel na kilkaset osób z którego korzystają maszyniści i obsługa pociągów [4] Widok iluminowanej katedry św. Stefana w Wiedniu, odbudowanej po zniszczeniach wojennych [5] Fabryka pianin i fortepianów w Legnicy znajduje się w odbudowie. Na razie przeprowadza się reperacje starych instrumentów [6] Misjonarz w Indiach - poskramiaczem wężów. "Łatwiej jest - mówi - poskromić jadowitego węża, niż dobrze wychować człowieka" [7] Dr G. Davey i dr F. H. S. Curd (na prawo), odkrywcy środka przeciwko śpiączce, którą wywołuje ukłucie muchy tse-tse


O masonerii mówił ostatnio O. Fabian Dix O.P. na zebraniu działaczy katolickich w Manchesterze. Przypomniał, że celem masonerii europejskiej jest zwalczać Kościół katolicki we wszelki możliwy sposób; ale dodał, że właściwie jest tylko jedna masoneria na świecie i dlatego trzeba być ostrożnym wobec przychylnych dla chrześcijaństwa oświadczeń niektórych masonów, tym więcej, że każdy mason przed wstąpieniem do loży składa przysięgę zachowania tajemnicy i poddania się wszystkim, nawet w chwili przysięgi nieznanym, obowiązkom masońskim.

Na zeszłorocznych Tygodniach Kleru Włoskiego, w których wzięło udział ok. 3.000 księży, podjęto szereg uchwał, m. in. że raczej katolicy świeccy niż kler winni administrować własnością parafialną i że bogatsze parafie winny się opodatkować na rzecz parafii biedniejszych.

Coraz sprawniej działa w świecie, zwłaszcza we Włoszech, Międzynarodowy Związek Pro Deo prowadzący od 20 lat apostolstwo opinii publicznej przez ogniska informacji (CIP), środkiem apostolstwa jest prasa, dyskusja, radio, film, uniwersytet. W każdej okolicy Związek stara się mieć korespondenta, który jest niejako stacją nadawczą i odbiorczą.

"Gdzie znajduje się chrześcijaństwo integralne?" Pod tym tytułem wydał książkę prof. O. M. Jugle. W sposób ściśle historyczny zestawia Kościół starożytny (do 9 wieku) z poszczególnymi kościołami dzisiejszymi, zwłaszcza wschodnimi, i udowadnia, że kościoły protestanckie, a nawet schizmatyckie wykazują poważne różnice w zakresie nauki i charakteru w porównaniu z Kościołem dawnym, natomiast Kościół katolicki odznacza się czystością nauki i żywotnością pierwszych wieków.

50 szkół "Mater Amabilis" w Holandii uczy dziewczęta, pracujące w fabrykach i urzędach, jak po katolicku prowadzić dom i rodzinę. 3-letni program obejmuje religijne, moralne, estetyczne i techniczne wychowanie przyszłej pani domu, przy uwzględnieniu najnowszej psychologii dziecka i medycyny. Obok fachowych wykładów są prace społeczne - w szpitalu lub w jakiejś rodzinie.

Znany lekarz R. W. Hynek, autor "Całunu Turyńskiego", ogłosił nowe studium medyczne o wyglądzie fizycznym Chrystusa na podstawie skrupulatnych badań naukowych nad Całunem.

Archidiecezjalna Rada Chicagowska Kobiet Katolickich, w związku z narodową kampanią oczyszczania księgarni z złych pism, postanowiła wysłać 500.000 kobiet do wszystkich księgarni, by usunęły z nich literaturę niemoralną.

W Nowym Orleanie (U.S.A.) jest uniwersytet katolicki Xavier. przeznaczony specjalnie dla Murzynów. W ciągu 23 lat istnienia nadał już 1.428 dyplomów naukowych. Na uniwersytecie studiuje ok. 40% niekatolików.

Po 25 latach apostazji od wiary i pracy antykatolickiej pojednał się z Kościołem ks. E. Boyd Barref, jezuita amerykański. Nawrócenie swe przypisuje swemu starszemu bratu, który przez 22 lata modlił się ustawicznie i codziennie przyjmował Komunię św. na intencję odstępcy. Nawrócony wystosował apel, by więcej serca okazywać "upadłym pasterzom", których zazwyczaj wykorzystują wrogowie Kościoła do "walki z Rzymem", ale których ci nowi "opiekunowie" wcale nie szanują. Krytykuje też nazwę "eks-ksiądz": odpadli księża nigdy nie przestają być kapłanami, a Kościół "wzywa ich do powrotu, zapewniając przebaczenie".

23 szpitale otwarli po wojnie katolicy amerykańscy w Stanach Zjednoczonych. Wszystkich szpitali katolickich jest tu 776. Mają one 111.728 łóżek i 20.735 łóżeczek dla niemowląt, i mogą obsłużyć rocznie ok. 3.600.000 pacjentów. Personel ich składa się m. in, z 25 tys. zakonnic i zakonników, należących do 283 zgromadzeń.

Coraz więcej pastorów protestanckich nawraca się do Kościoła katolickiego. W Karolinie Płd. (U.S.A.) nawróciło się w ciągu miesiąca 3 pastorów, m. in. R. Caster Sufherland z rodziną, w Denyer (U.S.A.) - pastor Bowser z żoną. Na Dalekim Wschodzie głośne jest przejście do Kościoła słynnego protestanta R. Kenneth J. Nakajo. Liczne nawrócenia notuje się także w Chinach. W Limko na Hainanie przyjęło chrzest w Kościele katolickim 20 protestantów, a 300 przygotowuje się do tego aktu.

200.000 robotników meksykańskich wzięło udział w 9 pielgrzymce do świątyni Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku.

Święta Kongregacja Obrzędów ustanowiła specjalny komitet, złożony z 5 lekarzy pod przewodnictwem prof. R. Lisi, do rozpatrywania cudów przy sprawach beatyfikacji i kanonizacji.

Kongres lekarzy katolickich w Bogocie (Kolumbia) powziął szereg postanowień przeciw zabijaniu dzieci nienarodzonych i ograniczaniu potomstwa, pochwalił kampanię przeciw niemoralnym filmom i skierował wezwanie do radia i prasy, aby unikały obrażania moralności publicznej.

Abp Roseli z Gwatemali potępił nieusprawiedliwioną zwyżkę cen środków żywnościowych w swym kraju, wywołaną przez spekulantów a zwiększającą ubóstwo wśród ludu.

Władze kościelne archidiecezji Nowego Jorku zaprotestowały przeciw usiłowaniom rozluźnienia prawa rozwodowego w Stanie N. Jorku i wezwały prawodawstwo stanowe do całkowitego zakazania rozwodu. Dotychczasowe prawo zezwalało na rozwód w razie niewierności, ale to było pokrywką do nadążyć, gdyż, jak ostatnio wykryto, corocznie tysiące mieszkańców N. Jorku otrzymywało rozwód na podstawie fałszywych zeznań.

Konstytuanta w Indiach uchwaliła "wolność wyznawania, praktykowania i rozszerzania religii", co ułatwi naszym misjonarzom apostolstwo. Posłowie hinduscy w czasie debaty składali hołd chrześcijaństwu za jego pracę i zasady pożyteczne dla narodu.

Apostolat przez korespondencję prowadzi wśród inteligencji hinduskiej ks. J. Sontag T.J. Kurs obejmuje 20 lekcji w ulotkach p.n. "Droga życia", do których dołącza odpowiedni kwestionariusz. Już ponad 500 osób odpowiada regularnie na kwestionariusz, a odpowiedzi są dowodem skuteczności tej akcji. "Nareszcie znalazłem religię, która daje pokój mojej duszy", pisze profesor. A wicekanclerz jednego z uniwersytetów odpowiada: "Za wszelką cenę muszę zostać katolikiem, bo katolicyzm jest jedynie prawdziwą religią".

W diecezji Innsbruck (Austria) z polecenia biskupa klerycy, studiujący teologię, muszą pracować fizycznie, przynajmniej przez 2 miesiące w jakiejś fabryce, by poznać bliżej życie robotnika. Na pracę tę poświęcają część swych wakacji.

Po wielu miesiącach poszukiwań katolickie kolegium św. Franciszka Ksawerego w Bombaju odkryło, że różne bakterie, zwłaszcza bakterie B paratyfusu. mnożą się nadzwyczaj szybko w soku kawonów i żyją tam dość długo, powodując choroby u spożywców. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia w wielu ośrodkach zakazało już sprzedaży krojonych kawonów.

Jezuici z prowincji Chicagowskiej założyli w czasie wojny 2 kolegia w Indiach: w Patna i Jaipur, do których uczęszcza po 300 studentów, w tym tylko kilku katolików. Kolegia są afiliowane do uniwersytetu w Cambridge, gdzie otrzymuje się dyplomy. Powodzenie swe zawdzięczają kolegia wysokiemu poziomowi nauczania i dobremu wychowaniu. Dzień zaczyna się tu odmówieniem "Ojcze nasz" i aktów wiary, nadziei, miłości oraz żalu, nadto pół godziny przeznacza się dziennie na lekcję moralności opartą na Ewangelii. Domagają się tego sami rodzice pogańscy i mahometańscy.

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów japońskich, dr Kunihinko Kaszimoto, poruszony śpiewem gregoriańskim, przyjął wiarę katolicką.

Dyrektor więzienia tokijskiego, Hiranuma, choć nie jest katolikiem, polecił co niedziela prowadzić młodocianych więźniów na Mszę św. i katolickie lekcje religii, wierząc, że fa religia może uleczyć przestępców,

M. Maria Okamura, przełożona Sióstr św. Jana Ewangelisty, przemawiała na ogólnokrajowym kongresie zakonnic buddyjskich w Tfurumi koło Tokio. Kongres miał je zapoznać z pracami społecznymi zakonnic katolickich. Poganki okazywały wielkie zainteresowanie się wiarą katolicką.

Biskup z Lipa (Filipiny) oświadczył, że oddał teologom do zbadania sprawę kilkakrotnych objawień Matki Bożej, jakie miały się zdarzyć karmelitańskiej postulantce S. Teresita w tym mieście. Objawieniom tym miał towarzyszyć deszcz płatków różanych. Botanicy, którzy badali te płatki, stwierdzają, że podobne róże nie rosną na Filipinach.

W Kongo misjonarze oduczyli tubylców pogańskiego zwyczaju duszenia niemowląt w razie śmierci matki. Sieroty oddaje się na wychowanie do różnych rodzin, choć pociąga to wielkie koszty. W samej misji Kyondo 200 takich sierot znalazło ciepło ogniska domowego.

Zgromadzenie Konstytucyjne Sudanu, będące pierwszym etapem ku niepodległości kraju, zebrało się w Chartumie. Na 12 posłów, wybranych z prowincji południowych, jest 5 katolików.

Robotnicy mahometańscy w Płn. Afryce Francuskiej złączyli się z Międzynarodową Federacją Chrześcijańskich Związków Zawodowych, liczącą 2.508.000 członków w Belgii, Holandii, Francji i Szwajcarii. "Przychodzimy - mówi ich przywódca - wam z pomocą, bo jesteście wierzący".

Misja polskich jezuitów w Rodezji działa owocnie mimo wielkich trudności. W 1927 r. było tu tylko 6.000 katolików, w 1937 - ponad 13.000, o w 1946 - 23.000. Z 15 księży misjonarzy zmarło już 5.

Arcybiskup Marsylii Delay wydał list pasterski o kwestii mieszkaniowej. Pisze, że 100.000 ludzi w jego mieście tłoczy się w ciemnych, ciasnych mieszkaniach lub norach, co odbija się na ich zdrowiu i moralności. Wzywa więc władze państwowe, by, mimo ogromnych trudności, rozwiązały jak najszybciej tę sprawę, a wszystkim chrześcijanom poleca pomoc "Uprzywilejowani winni zdobyć się na ofiarę, by przyjąć do siebie tych, co nie mają mieszkania, dając pierwszeństwo rodzinom wielodzietnym i młodym małżeństwom. W obecnych warunkach nie można pozwolić, by pokoje stały nie zajęte".

Ruch "O państwo chrześcijańskie", starający się o środki najbardziej nowoczesne na usługi apostolstwa katolickiego, powstał w Asyżu.

B. generał japoński, Yoshijiro Umezu, zasądzony na śmierć za przestępstwa wojenne, zmarł 10.1. w szpitalu w Tokio. Przed śmiercią, nawrócony przez swą córkę Klarę, katoliczkę, przyjął chrzest.

Amerykański "Caritas" N.C.W.C. postanowił zebrać w br. 5 milionów dolarów dla krajów poszkodowanych przez wojnę. 27.3. będzie odczytane z ambon specjalne orędzie Episkopatu zachęcające do ofiarności.

W ciągu 21 godzin rozkupiono pożyczkę pięcioprocentową na odbudowę kościołów we Francji. W ten sposób zebrano ponad 1 miliard franków. We Francji trzeba odbudować 5.862 kościołów i 2.852 kaplic, zniszczonych w czasie ostatniej wojny.