Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 11/1948, Kronika, s. 59-61

Opisy zdjęć powyżej, od góry od lewej: [1] Otwarcie Kongresu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w nowowyremontowanym gmachu Politechniki Warszawskiej. Przemawia Prezydent Bierut [2] Gmach Rady Państwa w Warszawie oddany został do użytku 22.12.1948. Poczekalnia [3] Figura Niepokalanego Serca Maryi postawiona w Byszkach, pow. chodzieski, na miejscu starej, którą zniszczyli Niemcy. Jako znak wdzięczności dla Matki Bożej postawili ją własnymi silami mieszkańcy wsi, mając wśród siebie utalentowanego artystę p. Antoniego Gładycha [4] W Indochinach od 22 lał rozwija się nowa religia, zwana kaodaizmem. Jest to mieszanina buddyzmu, taoizmu, konfucjanizmu i chrześcijaństwa. Uznaje jedną Istotę najwyższą i nieśmiertelność duszy. Na ilustracji dygnitarze kaodajscy przed portykiem największej świątyni w Tay-Ninh. [5] Ogólny widok stalowni w Elblągu, którą uruchomiono 4.12.1948 [6]Górnicze pogotowie ratunkowe w Bytomiu jest jednym z największych tego rodzaju stacji ratunkowych w Europie. Ma ono na celu niesienie szybkiej pomocy w nagłych wypadkach w kopalniach. Na ilustr. - Budowanie tamy wśród dymu palącej się kopalni.


W orędziu wigilijnym Ojciec Św[ięty] wytknął wszystkim katolikom podwójny obowiązek: 1) Niezłomną wierność dla dziedzictwa prawdy, jaką Chrystus przyniósł na świat, 2) sumienne wypełnienie przykazania sprawiedliwości i miłości, by na ziemi zatriumfował porządek społeczny, godny Boskiego Króla pokoju".

Wczesną wiosną br. mają się odbyć w Rzymie 3 konsystorze: tajny, na którym Papież mianuje zwykle nowych kardynałów, półpubliczny - w sprawie kanonizacji i publiczny - dla nadania nowym kardynałom czerwonych kapeluszy.

3-ci Krajowy zjazd Ligi Katolickiej odbył się 18-20 października ub. r. w Filadelfii. Ks. S. Piwowar, sekretarz Ligi, zdał sprawozdanie z 5-letniej jej działalności. Liga wysłała do Polski 47 transportów, w których znalazło się m. in. 14.000 ornatów, 10.000 kap, 1.300 kielichów, 1.200 puszek, 107.000 butelek wina mszalnego, 2.000 mszałów, 53.400 mszalików, 8.000 par trzewików dla sierot itd. Zebrano dotąd dla Polski 24 miliony dolarów. Bp R. Atkielski wezwał ludzi dobrej woli do dalszej intensywnej pomocy dla Kościoła w Polsce. Papież przesłał podziękowanie i błogosławieństwo dla uczestników zjazdu.

Ożywienie życia katolickiego obserwuje się na Śląsku. Z jednej parafii w Legnicy piszą nam: "Pracy coraz więcej, bo naród już się rozruszał. Parafia juz zorganizowana na dobre "Dzikie małżeństwa" znikają. W uroczystość św. Szczepana było 25 ślubów tych. którzy już od dawna żyli na wiarę. Specjalnie propaguje się nabożeństwo do Matki Bożej".

Biskupi polscy: ks. bp Tadeusz Zakrzewski z Płocka i ks. bp Michał Klepacz z Łodzi bawili w Rzymie w drugiej połowie grudnia ub. r., zdając Ojcu Św[iętemu] sprawozdania ze stanu swych diecezji.

Polską Misję Katolicką, podległą bezpośrednio Prymasowi Polski, utworzono w Szkocji, z siedzibą w Edynburgu, dla opieki duchowej nad przebywającymi tam Polakami. Rektorem został ks. Ludwik Bombas.

"La vie spirituelle", miesięcznik francuskich dominikanów, zamieścił w nrze 10 z ub. r. na czołowym miejscu obszerny życiorys O. Maksymiliana Kolbego pt. "Le fou de Notre Dame" (Szaleniec Matki Bożej), pióra Marii Winowskiej. życiorys ten, jak również tłumaczona na język francuski książka J. Dobraczyńskiego pt. "Skąpiec Boży", przyczyniły się wielce do spopularyzowania we Francji postaci bohatera oświęcimskiego.

Dobrodziejem Prowincji Chinghai nazywają Chińczycy O. Pawła Ćwika z Górnego Śląska, który od 17 lat głosi tam Ewangelię i ratuje najbiedniejszych z nędzy materialnej. On wyhodował specjalny gatunek kapusty, udający się nawet na nieużytkach a bogaty w witaminy B i C, i dziś kapusta O. Ćwika jest najtańszą i najzdrowszą jarzyną w Chinach. Nadto nauczył on Chińczyków uprawy buraków cukrowych i wyciskania z nich taniego syropu, który zastępuje tu cukier.

Katedra św. Stefana w Wiedniu, spalona przez hitlerowców w 1945 r., została już odbudowana i otwarta uroczyście 19 grudnia ub. r. Jest to jeden z największych pomników religijnych świata i najpiękniejszy przykład czystego gotyku.

Oberamergau (Bawaria), gdzie w 1950 r. zostanie odegrane tradycyjne misterium Męki Pańskiej odmówiło Hollywoodowi sfilmowania widowisk, podobnie jak w 1920 r., odrzucając wielomilionową ofertę.

Za dolą robotnika ujęło się ostatnio wielu biskupów francuskich w listach pasterskich. Bp Gournot z Kartaginy pisze: "Ciasnota mieszkaniowa, dysproporcja między płacami a cenami, i inne trapiące sprawy wytworzyły dla wszystkich palący obowiązek solidarności i wzajemnej pomocy. Czy ci, którzy mają wygodny dom, wystarczającą pensję, myślą dostatecznie o tych głodnych, pozbawionych dachu nad głową - nędzarzach?... Sąd Boży będzie nieubłagany dla tych, którzy się nie dali wzruszyć nędzą bliźnich".

Bp Remond z Nicei woła o serce dla małych ofiar nieszczęść społecznych - dzieci, które cierpią nie z własnej winy i na próżno oczekują ruchu, który by ulżył ich życiu smutnemu.

Wnuk generała Andre, słynnego ze zwalczania Kościoła, zwłaszcza wierzących oficerów, za rządów Combes’a, został ostatnio kapłanem. Dawniej wnuk bezbożnika Renana, Ernest Psichari, stał się wielkim katolikiem.

Parafię dla studentów i profesorów w łacińskiej dzielnicy Paryża utworzył kard. Suhard, obsadzając ją księżmi zdolnymi do apostolstwa wśród inteligencji. Paryż ma ponad 60.000 studentów.

Rok 1949 jest rokiem mariańskim we Francji i ma być przygotowaniem do Roku Świętego. Biskupi postawili katolikom potrójne zadanie: zorientowanie sumień, odrodzenie rodziny i podniesienie duchowe Akcji Katolickiej.

Na Kongresie Historyków nowoczesnej literatury w Sorbonie paryskiej dr J. Wu, ambasador chiński przy Watykanie, oświadczył wśród ogólnego zdumienia, że Daleki Wschód nie uważa za największego człowieka ani francuskiego Tine’a, ani niemieckiego Goethego, ani angielskiego Szekspira, ale... małą Teresę od Dzieciątka Jezus. U narodów zachodnich - mówił - jest zbyt wielka miłość wiedzy, a zbyt mała wiedza miłości.

Kongregacja Św. Oficjum umieściła na indeksie dzieła J. P. Sartre’a, publicysty francuskiego, jednego z głównych przedstawicieli modnego dziś w filozofii prądu - egzystencjalizmu, gdyż odrzuca on pojęcie Stwórcy i wolności osobistej, oraz zasady moralne.

W Palermo na Sycylii otwarto nowe "miasto chłopców" dla bezdomnych, mające sale szkolne, warsztaty pracy, kino i teatr, czytelnię, kaplicę itd. Jest to 60-ty ośrodek, otwarty w ciągu 4 ostatnich lat przez Narodowy Komitet dla Dzieci Ulicy, któremu początek dał ks. J. Carroll-Abbing z Irlandii.

Prezydent Republiki Włoskiej Einaudi złożył 15 grudnia ub. r. wizytę Ojcu Św[iętemu] w Watykanie.

Papież przesłał "Dziełu św. Pawła" we Fryburgu Szwajc. z okazji 75-lecia jego istnienia specjalny list, w którym, chwali szeroką akcję prasową Małych Sióstr w Szwajcarii, Francji i Afryce - która stawia Je "wśród najdzielniejszych żołnierzy wielkiej armii prawdy i dobra". Zakonnice same obsługują drukarnie.

"Pax Christi" dla zacieśnienia więzów wzajemnego zrozumienia sympatii i miłości między katolikami różnych krajów, utworzył Biuro Korespondencji Międzynarodowej z siedzibą w Nantes (Francja).

Ankieta, przeprowadzona przez prof. Le Bras, wykazała, że we Francji w okolicach bardziej katolickich jest mniej rozwodów, więcej narodzin, mniej przestępczości oraz mniej zabobonów i sekciarstwa. Odrodzenie katolicyzmu zaczyna się od elity umysłowej.

Legion Maryi we Francji, zacząwszy tu swą akcję w 1940 r. liczy dziś 40 grup czynnych, z których każda ma 100 członków, i tysiące pomocniczych. Jedne prezydia poświęcają się nauczaniu katechizmu w kościele i domu, inne rozszerzają dobrą prasę po domach, posługując się biblioteką ruchomą, inne odwiedzają rodziny, które oddaliły się od wiary. Wiele zrobiono dla chorych i biednych. W Paryżu utworzono ognisko "Gwiazda zaranna", które opiekuje się małoletnimi przestępcami, wypuszczonymi z więzienia.

Patriarcha Lizbony, kard. Cerejeira, ostrzegł swych księży przed biernością wobec skandalu wielkiej własności i samolubnego używania niezmierzonych bogactw przez jednostki a uciskiem masy biednych. Taka postawa nie jest zgodna z ideałem kapłana.

"Universe" podaje, że w Fatimie miał miejsce nowy cud. Matka Franciszka Arbones Ledo, przełożona Instytutu św. Doroty w Vigo (Hiszp.) została nagle uzdrowiona z gruźlicy stosu pacierzowego. Uzdrowienie zostało sprawdzone w szpitalu.

W Ameryce zmarł ks. Antoni Gonet, wicepostulator sprawy kanonizacji bł. Bronisławy i niezmordowany krzewiciel jej kultu wśród Polonii Amerykańskiej.

Wystawa sztuki tubylczej, organizowana w Rzymie z okazji Roku Świętego, pokaże światu, że miłość misjonarzy nie zna granic i że w dziedzinie kulturalnej Kościół szanuje ducha i cechy charakterystyczne wszystkich ludów.

Międzynarodowy Kongres Filozofów Katolickich odbył się w październiku ub. r. z okazji 400-letniej rocznicy urodzin Suareza T. J. (1548-1614), największego filozofa od czasów świętego Tomasza. Podniesiono m.in. jego zasługi jako nauczyciela prawa natury, prawa publicznego i praw narodów. Filozof ten zwracał się przeciwko indywidualizmowi renesansu jako też przeciw absolutyzmowi książąt. Dla niego naród w swej całości był właściwym podmiotem władzy państwowej.

Hierarchia Anglii i Walii utworzyła specjalny komitet dla niesienia pomocy duchowej uchodźcom, którzy pracują w Anglii. Jest ich 50.000 z 13 narodowości. Już 25 księży poświęca im cały swój czas.

Adwentowe listy pasterskie biskupów angielskich, wobec plagi rozwodów, zajęły się głównie sprawą rodziny chrześcijańskiej i zaapelowały do katolików, by byli pionierami w dziele rehabilitacji rodziny.

Kard. Griffin oświadczył, że katolicy angielscy powinni brać czynny udział w życiu politycznym i mogą należeć do różnych stronnictw według swobodnego uznania, z tym zastrzeżeniem, że nie mogą popierać partii walczących z religią.

W Ameryce zmarł wielki poeta murzyński Claude Mc Kay, autor słynnego poematu pt. "If we must die". W pierwszej części swego życia był sympatykiem bezbożnictwa, ale, zobaczywszy do czego ono prowadzi, przyjął wiarę katolicką i stał się gorliwym apostołem.

Rabin Rosenblum z Nowego Jorku w imieniu wszystkich żydów w Stanach Zjedn. podziękował Papieżowi za pomoc, dawaną przez Watykan żydom w czasie prześladowań hitlerowskich.

Za 25 lat Kanadyjczycy pochodzenia francuskiego, głównie katolicy, będą stanowić większość w prowincjach Kanady, niegdyś całkiem angielskich. Bez hałasu i gwałtu wygrają wojnę kołysek.

W Marysville (Kanada) zmarł ks. O’Gorman, proboszcz parafii Najśw. Maryi Panny, w której nie było żadnej rodziny niekatolickiej, a w każdej rodzinie odmawiano codziennie różaniec.

W La Paz, stolicy Boliwii, odbył się w połowie października ub. r. I Narod. Kongres Mariański, by podziękować Niepokalanej za 400-letnią opiekę nad miastem. Prezydent republiki, Hertzog, w czasie potężnej manifestacji, w której wziął udział cały rząd, poświęcił Boliwię Niepokalanemu Sercu Maryi. Na kongresie obradowano nad sprawami dziecka, młodzieży, matki, pokoju i ojczyzny.

W Ameryce Łacińskiej katolicy prowadzą wzmożoną walkę z niemoralnością. W Ekwadorze arcybiskup z Quito zabronił wiernym uczęszczać na 2 filmy niemoralne, w związku z czym Akcja Katolicka wymogła na radzie miejskiej zakaz na wyświetlanie tych filmów i wprowadzenie cenzury na filmy. W Kolumbii Akcja Kat. zaczęła wydawać biuletyn pn. "Kino i książka" i przeprowadziła ocenę filmów wyświetlanych do sierpnia ub. r., wg której tylko 1/5 (18%) nadawała się dla wszystkich, 1/3 (35%) - dla dorosłych, a reszta - prawie połowa - stanowiła filmy złe i zupełnie szkodliwe. Costa Rica zwalcza niemoralne filmy meksykańskie. W Urugwaju hierarchia kościelna dała wskazówki do klasyfikacji widowisk.

Już 2 miliony katolików w Chinach znalazło się w strefie opanowanej przez armię komunistyczną. Większość misjonarzy zostaje na zagrożonych przez wojnę terenach, ratując lud przed głodem i opiekując się rannymi. W katolickim szpitalu w Tungchow (Shensi) ponad 1.000 lennych żołnierzy zostało wyleczonych. Internuncjusz arcybiskup A. Riberi konsekrował dla Chin północnych 5 nowych biskupów: 3 tubylczych i 2 białych z zakonu św. Franciszka.

1.068 studentów japońskich z różnych uniwersytetów przygotowuje się obecnie do Chrztu św. Nawracają się oni nieraz za cenę wielkich ofiar, np. jeden, dowiedziawszy się z notatek swego brata, zabitego na wojnie, że został katolikiem i za to wydziedziczył go ojciec, kapłan buddyjski - postanowił poznać religię, za którą brat cierpiał, przekonawszy się o jej prawdzie, sam się nawrócił, gotów podzielić los brata. W ostatnich latach 20 akademików wstąpiło do seminarium duchownego w Tokio.

Największy archeolog japoński, prof. Yamaguchi, nawrócił się z całą rodziną na wiarę katolicką.

Międzynarodową pielgrzymkę do Japonii planuje się na maj 1949 r. b okazji 400-ej rocznicy wprowadzenia chrześcijaństwa do Japonii przez św. Franciszko Ksawerego.

Wikariat Apostolski w Phat -Diem, który poniósł najmniej szkód w ostatniej wojnie domowej, prowadzi szeroką akcję miłosierdzia dla najbardziej potrzebujących, zwłaszcza uciekinierów i sierot. Przez wiele miesięcy żywił codziennie 50.000 ludzi, a obecnie daje stałą opiekę 4.600 dzieciom. Misja zbudowała za 20 milionów franków tamę 12-kilometrową, zdobywając w ten sposób 700 ha ziemi, na której może się utrzymać 300 rodzin. Zorganizowała "Caritas", który w ciągu 3 lat zebrał 70 milionów franków od 120.000 wiernych wikariatu.

Belgijski biskup z diec. Liege "adoptował" miasto Nazaret, by nieść pomoc cierpiącym z powodu wojny arabsko-żydowskiej. Wezwał też innych do podobnej akcji.

Anglia przygotowuje się na Rok święty wzmożoną pracą misyjną. Setki księży świeckich opuszcza w tym roku swe parafie, by przeprowadzać misje, razem z zakonnikami, w innych parafiach tak dla katolików jak nie-katolików.