Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 4/1949, Kronika, s. 118-121

Opisy zdjęć powyżej: [1] Ojciec Św[ięty] ogląda nowy spektroskop (przyrząd optyczny do badania widm ciał świecących) w Obserwatorium Watykańskim, które jest kierowane przez Jezuitów

[2] Francuzi zorganizowali dwie naukowe wyprawy polarne: jedną do bieguna północnego, drugą na Antarktydę. Wyprawa do krajów arktycznych spędziła 5 miesięcy na Grenlandii, przygotowując się do ekspedycji głównej, która wyruszy na wiosnę. Na ilustracji uczestnicy wyprawy z kierownikiem prof. E. Victorem (drugi z prawej strony)

[3] Sesja 25 Tygodnia Społecznego w Kanadzie, który się odbył się w Trois Rivieres.Sesja 25 Tygodnia Społecznego w Kanadzie, który się odbył się w Trois Rivieres.

[4] W 7 okręgach Włoch odbyło się dotąd 140 "Dni Radości", urządzanych przez członkinie Małego Dzieła Wieży z Kości Słoniowej z Turynu. Grupa, złożona z 20 osób - głównie urzędniczek, krawcowych, pielęgniarek, studentek - z bagażem 40 waliz, zawierających radiogłośniki, mikrofon, kostiumy itd., objeżdża różne miejscowości, urządzając pokazy skromnej mody, uczciwych tańców, wygłaszając odczyty czy rozmówki o miłości, małżeństwie, zachowaniu się młodych. Śmiałe apostołki trzymają się zasady: "Nie byłoby złych mężczyzn, gdyby tylko były dobre kobiety", i pokazują dziewczętom na własnym przykładzie, że prawdziwa radość wynika z praktykowania życia chrześcijańskiego. "Dzień Radości" kończy się nabożeństwem w kościele i rozdaniem kartek z postanowieniami. Na lustracji prelegentka w ślubnym stroju wygłasza przemówienie

[5] Mieszkańcy polskiego ośrodka Rockenfetd (Niemcy) wybudowali, za inicjatywą ks. kapelana F. Korzonka, wspaniały Pomnik Wdzięczności Sercu Pana Jezusa. Poświęcenia dokonał 23 stycznia br. ks. dziekan W. Wnuk. W przemówieniu swym wykazał kulturalną i duchową wyższość "barbarzyńców ze wschodu", którzy nawet w najcięższych warunkach oddają hołd Stwórcy, nad najeźdźcami "kulturalnego zachodu", niszczącymi wszelkie ślady kultury

[6] Państwowe Zakłady Higieny w Warszawie prowadzą badania nad wirusami grypy celem sporządzenia szczepionki przeciw, grypowej. Hodowanie zarazków odbywa się w zarodkach jaj. Doświadczenia prowadzi dr Woźniakowska-Wałkowska

[7] Kurpianka w stroju regionalnym maluje piękne wzory. Starodawny zwyczaj malowania pisanek jest wyrazem artystycznych zamiłowań ludu polskiego

[8] 6 lat temu wybuchł w Meksyku nowy wulkan Paricourtine, który zalał lawą dwie wioski. Uczeni mieli możność przestudiować naukowo na tym przykładzie narodziny wulkanu, a Indianie do dziś zapytują się, czy zniszczenie ich wiosek nie jest karą Boską


W Kanadzie, za specjalnym indultem papieskim, wyświęcono na kapłana niewidomego od urodzenia. Jest nim ks. Rolland Campbell, członek Kongregacji św. Wiato.a. Ukończył uniwersytet w Montrealu, a potem filozofię i teologię, z której otrzymał najwyższe stopnie. Przy odprawianiu Mszy św. posługuje się alfabetem Braillea.

Ksiądz Paweł Marcellino, przełożony Tow. św. Pawła, przystąpił już do zakładania radiostacji i kin w Japonii, spotykając się z przychylnym nastawieniem władz. Towarzystwo rozpoczęło ostatnio wydawanie miesięcznika japońskiego pt. ,.Przyjaciel Rodziny".

Ojciec Św[ięty] wydał 11.2. napomnienie apostolskie wzywające kler i wiernych do specjalnego wynagrodzenia za grzechy niewiary i nienawiści wobec Boga. W tym celu poleca, by w Niedzielę Męki Pańskiej (3. 4) kapłani odprawili po 2 Msze św. (drugą - wotywę "O odpuszczenie grzechów" według intencji Ojca Św[iętego]), a wierni jak najliczniej przystąpili do Komunii św. i gorąco się modlili w tejże intencji.

Kongregacja Soboru dekretem z 28.1. przywróciła częściowo dawne przepisy odnośnie do postu, zawieszone w 1941 r. z powodu trudnych warunków wojennych. Obecnie wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki roku, a post ścisły w Popielec, Wielki Piątek i wigilie: Wniebowzięcia N.M.P. i Bożego Narodzenia. W dniach, w których obowiązuje post ścisły, można spożywać (wszędzie) jaja i nabiał, również przy posiłku rannym i wieczornym. Od postu w inne dni biskupi mogą dawać dyspensę wszystkim wiernym, a korzystający z niej winni chętnie spełniać praktyki doskonałości chrześcijańskiej i uczynki miłosierdzia, zwłaszcza wobec biednych i chorych, oraz pomodlić się w intencji Ojca świętego.

Celem najwyższego wsławienia wybitnych założycielek zgromadzeń zakonnych Ojciec Św[ięty] 13.2. zarządził ogłoszenie czterech dekretów Kongregacji Obrzędów. Są to: dekret "de tuto" w sprawie kanonizacji bł. Joanny de Valois, królowej Francji, która założyła zakon Zwiastowania N. Maryi Panny, dwa dekrety "de miraculis" - o cudach zdziałanych przez Boga za wstawiennictwem bł. Bartolomei Capitanio, założycielki Instytutu Sióstr Miłości, i bł. Marii J. Rossello, tercjarki franciszkańskiej, założycielki Zgrom. Córek Matki Bożej Miłosierdzia, oraz dekret "de tuto" w sprawie beatyfikacji czcig. Anny Marii Javouhey, założycielki Instytutu Sióstr św. Józefa z Cluny. Wkrótce te osoby będą kanonizowane, a ostatnia beatyfikowana.

W Pradze odbyło się walne zebranie "Caritasu" czeskiego. Z odczytanego na nim sprawozdania wynika, że "Caritas" w Czechach utrzymuje 370 różnych zakładów dobroczynnych i wydała po wojnie prawie miliard koron na cele charytatywne.

W Padwie powstała katedra kultury franciszkańskiej, której kierownictwo powierzono o. Elidorowi Mariani.

Wierni archidiecezji Mediolańskiej na noworoczny apel kard. Schustera zebrali w ciągu 2 tygodni 1 miliard lirów na budowę mieszkań dla młodych ubogich rodzin robotniczych. Kardynał pierwszy oddał swój pierścień biskupi, a po nim przychodzili diecezjanie, głównie ubodzy, ofiarując pieniądze, biżuterię, nawet ślubne obrączki. Ofiary napływają nadal, a za nie buduje się kilka tysięcy mieszkań dla młodych małżeństw.

15.3. minęło 100 lat od śmierci kard. Mezzofantiego. poligloty światowej sławy. Mówił on biegle 30 językami, m. in. polskim, węgierskim, arabskim, hinduskim, chińskim i kilkudziesięcioma dialektami, a nadto znał 30 innych języków; razem znał 115 języków i dialektów. Dziś słynnym lingwistą jest ks. H. Stieglecker, b. profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego, który włada 60 językami i dialektami, m. in. chińskim, japońskim i hinduskim.

Stolica Święta ostrzegła katolików, by nie łączyli się z Unitariańskim Ruchem Postępowych Chrześcijan lub podobnymi organizacjami, których zasady są niezgodne z nauką katolicką.

Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie, założone w 1866 r. przez OO. Zmartwychwstańców i zasłużone wychowaniem w najcięższych dla Polski czasach 30 naszych biskupów i b. wielu kapłanów, zostało oddane pod kierownictwo OO. Jezuitów.

Najpożyteczniejszą dziś książką w Japonii - jak wykazała ankieta dziennika "Yomiuri" - jest dzieło dra Takashi Nagai, znanego profesora Uniwersytetu Medycznego w Nagasaki, pt. "Opuszczając swe dzieci". Jest to wzruszający testament duchowy uczonego katolika, pełen ducha chrześcijańskiego. Pisał go w ostatnim stadium choroby atomowej, która go dręczy od czasu spuszczenia bomby atomowej na Nagasaki.

Francja katolicka utrzymuje swoje prywatne szkolnictwo, od szkół początkowych przez średnie i techniczne aż do uniwersytetów w liczbie 4, olbrzymim kosztem 10 miliardów franków, a w tym roku 14 miliardów, Do szkół katolickich uczęszcza 1,5 miliona młodzieży, a do państwowych 4,5 miliona. Szkoły katolickie są pozbawione pomocy państwa, skutek czego katoliccy rodzice muszą płacić podwójny podatek szkolny.

W Anglii żyje kilku słynnych powieściopisarzy katolickich, m. in. Green, Cronin - autor "Kluczów Królestwa" i Ludwik de Wohl. Ten ostatni wydał w ub. r. powieść o znalezieniu Krzyża ("The Living Wood"), przetłumaczoną już na większość języków europejskich, w obecnym roku - książkę pt. "Atilla", przedstawiającą św. Leona I, papieża, powstrzymującego hordy Hunów, a na rok przyszły z inspiracji Ojca Św[iętego] przygotowuje powieść o św. Tomaszu z Akwinu.

Według pisma protestanckiego "Kościół Powszechny", w Polsce jest obecnie 90 tysięcy luteranów, 50 tys. metodystów, 20 tys. baptystów, 10 tys. kalwinistów i 30 tys. innych sekciarzy, razem 200.000 protestantów.

Henryk A. Fisher, syn arcybiskupa Cantenbury, prymasa kościoła anglikańskiego, przeszedł na wiarę katolicką. Fakt ten wywołał w Anglii sensację, ponieważ jest to syn pierworodny prymasa.

"Gazeta kościoła anglikańskiego" wydrukowała artykuł dra Wilsona, biskupa anglikańskiego, w którym przepowiada, że "za 25 lat Kościół Rzymski może być największym liczbowo i najbardziej wpływowym politycznie z wszystkich wyznań chrześcijańskich w Anglii".

Dzięki nabożeństwu do Matki Najśw., za pośrednictwem Cudownego Medalika, ks. Antonio Ribeiro Pinto z Uracania (Brazylia) doprowadził już 50 tys. ludzi do Spowiedzi i Komunii Św., uzdrowił wielu niewidomych, głuchych, paralityków, chorych umysłowo, kalek. Wiadomość tę podał tamtejszy arcybiskup z Mariana, H; Gomez de Oliveira.

Indianie brazylijscy, znani ze swej dzikości, wybrali ostatnio na naczelnika swego szczepu misjonarza, k. Colbachini, który od 46 lat ofiarnie wśród nich pracuje.

O. Alfons Świtała T.J., dziekan szkoły lekarskiej przy uniwersytecie w St. Louis, otrzymał złoty medal od Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarskiego za wybitne zasługi dla medycyny i pracy społecznej na polu zdrowotności.

Na Papieskie Dzieło Rozkrzewienia Wiary zebrano w 1947-48 r. następujące sumy: 48.000 funtów - w Anglii, 17.400.000 franków belg, - w Belgii, 74.000.000 franków we Francji, 6.643.000 pesetów - w Hiszpanii, 895 000 guldenów - w Holandii. 373.000 marek - w Niemczech, 207.000 franków szwajcarskich - w Szwajcarii, 435.000 dolarów - w Kanadzie, 3.082.000 dolarów - w Stanach Zjednoczonych.

Obserwatorium meteorologiczne Zikawei w Szanghaju, prowadzone przez Jezuitów, oddaje wielkie usługi komunikacji morskiej i powietrznej na Dalekim Wschodzie. Od 1923 r. stosuje metodę, przyjętą dziś przez marynarkę amerykańską, wykrywania obecności tajfunów i oceniania ich wysokości za pomocą b. czułych sejsmografów. Obserwatorium temu trzeba przypisać uratowanie od śmierci kilkuset tysięcy ludzi, głównie rybaków chińskich, których przez specjalne strzały armatnie umiało zawsze w porę przestrzegać przed grożącą burzą. W 1945 r. obserwatorium zastosowało użycie radaru, którego technikę samo studiowało i sformułowało od 1938 roku. Na wzór obserwatorium jezuickiego władze świeckie tworzą 2 obserwatoria w Japonii i i w Hongkongu.

Towarzystwo św. Pawła w Tokio wydrukowało w 3 ostatnich latach 109 dzieł w języku japońskim (liczących 200-300 stron, a niektóre 500 i nawet 1.000) o łącznym nakładzie 375.000 egzemplarzy. 17 dalszych tomów jest w druku. Misjonarze założyli wspaniałą szkołę techniczną, która ma 3 działy: drukarski, radiotechniczny i filmowy. Chcą apostołować nie tylko przez prasę, ale także przez radio i kino. Zakładają już własne kina i radiostacje.

Prefektura Apostolska w Ndola (Rodezja płn.), kierowana przez OO. Franciszkanów Konwentualnych, została podniesiona 13.1. do godności wikariatu apostolskiego, a jej kierownik o. Franciszek Mazzieri, zasłużony w pracy dla Murzynów, otrzymał sakrę biskupią.

W Trędowni w Biwasaki (Japonia) SS. Franciszkanki Misjonarki Maryi zastosowały nowy środek tzw. promyn, leczący trąd. Pierwsze próby, przeprowadzone nad 12 chorymi, dały w wyniku po kilku tygodniach zamykanie się ran i znikanie plam.

Trapistki na wyspie japońskiej Hokkaido, pracując tu od 50 lat - dziś w ilości 100 zakonnic, samych Japonek - oddały olbrzymie usługi miejscowej ludności przez wprowadzenie nowoczesnych metod uprawy roli. Z okazji jubileuszu ludność wyspy wyraziła zakonnicom swą wdzięczność, a burmistrz nazwał je - skarbem swego miasta.

Rząd Syjamu ogłosił nowy regulamin szkolny, wprowadzający naukę religii we wszystkich szkołach. W ten sposób i misjonarze katoliccy w szkołach misyjnych mogą wykładać katechizm. Jakaż to zmiana w porównaniu z latami 1940-43, kiedy to w Syjamie srożyło się prześladowanie chrześcijan.

Najbardziej kwitnącą misją świata jest misja na wyspie Flores (Indonezja). Gdy w 1914 r. Jezuici opuszczali tu swe placówki odstępując je Werbistom, liczba ochrzczonych wynosiła 30.000. Dziś, po 30 latach, Flores liczy 407.000 katolików, 58 stacji misyjnych, 900 kościołów i kaplic, obsługiwanych przez 107 kapłanów, w tym 15 tubylczych. Rocznie bywa tam średnio 20.000 nawróceń i jest nadzieja, że wkrótce cała wyspa będzie katolicka. Jest to oaza spokoju w Indonezji. Misjonarze prowadzą 304 szkoły, wychowujące 50.000 dzieci, nadto liczne szkoły zawodowe, oraz szereg instytucji charytatywnych.