Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 4/1949, Kronika, s. 183-185

Opisy zdjęć powyżej, od lewej: [1] Młody żeglarz z Paryża, Włodzimierz Westanowicz, zamierza odbyć podróż naokoło świata na łodzi domowego wyrobu. Zabiera z sobą 80 gallonów wody do picia oraz żywność na 6 miesięcy. Podczas niesprzyjającej pogody będzie zakotwiczał swą łódź, a sam - nakrywał się wiekiem [2] Grób siedmio sierotek, które zginęły 17 stycznia br. w czasie pożaru sierocińca w Mugenzai no Sono (Japonia) [3,4] Dnia 23 kwietnia br. otwarte zostały XXII Międzynarodowe Targi w Poznaniu. Na lewo: hala ciężkiego przemysłu, na prawe: stoisko drobnego przemysłu ludowego [5] Dr Mildred C. Rebstock, 28-letnia Amerykanka, po 4 latach badań naukowych w laboratorium w Detroit sformułowała wzór umożliwiający masową produkcję syntetycznej chloromycetyny - potężnego środka przeciwko tyfusowi [6] 24.4.49 w Parku Paderewskiego w Warszawie odbył się doroczny wyścig kolarski na dystansie 180 km. Zwyciężył Węgier Tobias


Ojciec Św[ięty] wydał 15.4 nową encyklikę "Redemptoris nostri" o miejscach świętych w Palestynie. Domaga się w niej umiędzynarodowienia Jerozolimy z okolicą, wolności pielgrzymowania i prowadzenia katolickich instytucji oraz utrzymania wszystkich praw, jakie katolicy nabyli w ciągu wieków w Ziemi Świętej.

W Rzymie powstał Papieski Instytut św. Eugeniusza, w którym młodzi księża rzymscy bodą prowadzić życie wspólne, zaprawiając się w cnocie i nowoczesnych metodach apostolstwa - przed udaniem się na placówki duszpasterskie.

Z inicjatywy O. Riccardo Lombardi, słynnego kaznodziei włoskiego, powstaje pod Rzymem "wioska św. Franciszka", która dostarczy 100 mieszkań rodzinnych bezdomnej ludności rzymskiej. Na ten cel zebrano, w ciągu jednego tygodnia, 50 milionów lirów. Podobne wioski będą zbudowane pod Mediolanem i Neapolem.

Papież wystąpił z apelem wzywającym ekonomistów do rozwiązania kwestii mieszkaniowej zgodnie z potrzebami rodziny, a nie według dotychczasowych sposobów, które nie zostawiały miejsca dla dziecka. Wolę tą wyraził 25.3 na audiencji udzielonej delegatom Międzynarodowej Komisji Urzędu Pracy.

W Niemczech rozpanoszyły się choroby nerwowe, które są - według oświadczeń" rzeczoznawców - następstwem zatracenie wiary i sensu życia. W związku z tym rozwinął się szybko nowy zawód: psychoterapeuty czyli lekarza-misjonarza.

Telewizja stanie się skutecznym środkiem propagandy katolickiej. "Świat przekona się, że Kościół nie zamiera, ale rozwija się wszędzie, gdy ujrzy wielkie tryumfy Eucharystii i Matki Bożej, tłumy na placu św. Piotra rozliczne dzieła kulturalne i społeczne Kościoła" - powiedział Ojciec Św[ięty] w Wielkanoc, kiedy po raz pierwszy ukazał się w programie telewizyjnym transmitowanym z Watykanu na Francję.

W "Aktach Stolicy Apostolskiej" ogłoszono nowe prawo małżeńskie dla Kościół Wschodniego, złożone ze 131 kanonów. Prawo to stanowi część przygotowywanego kodeksu, który będzie pierwszym w historii Kościoła greckokatolickiego.

Zakon Braci Mniejszych założył w Grotta Ferrata 2 kolegia: kolegium apostolskie, które przygotowuje młodych kapłanów franciszkańskich do współczesnej pracy apostolskiej, i kolegium duchowe, kształcące mistrzów nowicjatu i seminariów według metod nowoczesnej pedagogii zakonnej.

O. Balic, rektor Uniwersytetu św. Antoniego i wybitny mariolog, założył w Rzymie bibliotekę Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Biblioteka gromadzi wszystkie materiały dotyczące Wniebowzięcia.

Doktor Kinji Chikayama, profesor historii na Uniwersytecie Keio, nawrócił się z żoną i córką na wiarę katolicką.

Na Korei utworzono delegaturę apostolską z biskupem Byrne na czele. W kraju tym jest 178.000 katolików, 8 650 katechumenów, 161 księży tubylczych i 74 zagranicznych, 12 braci tubylczych i 24 zagr., 344 zakonnic tubylczych i 31 zagr., 1.560 katechistów, 537 nauczycieli i 105 kleryków.

Jan Myong Chang, delegat Korei w ONZ, jest gorliwym katolikiem i tercjarzem św. Franciszka, stoi na czele akcji katolickiej w swym kraju, wydaje katolicki dziennik "Kgeng Hyang" o nakładzie 75.000 egz., a przy tym wychowuje przykładnie 7 swych dzieci.

W wiosce Ora-Con (Ton-kin) 170 nowonawróconych rozebrało swą starą pagodę i zbudowało kaplicę katolicką, w której biskup Gomez udzielił im bierzmowania a 200 ich dzieciom pierwszej Komunii św.

W Szanghaju, kilkumilionowym mieście chińskim, do którego napłynęło z linii frontowej setki tysięcy uchodźców, zapanowała nędza. Misje katolickie i protestanckie złączyły się we wspaniałej akcji charytatywnej, dzięki której już 60 tysięcy uciekinierów znalazło dach i strawę.

Legion Maryi w Chinach odbył w Szanghaju (26. 3) swój pierwszy zjazd, w którym przewodniczył sam internuncjusz biskup Riberi. Stara się on rozwinąć przez Legion wielki ruch nawróceniowy. Rezultaty, Jakie organizacja ta zdążyła już osiągnąć w niektórych miejscach, uważa za "widoczny dowód, że Niepokalana chce podbić Chiny dla Swego Boskiego Syna".

W Indiach o. Armando Alvares T. J., naśladując słynnego o. Nobili z XVII w., stosuje w apostolacie misyjnym metodę adaptacyjną. Ubiera się jak bramini, nie używa mięsa, jaj ani ryb, zmienił nawet nazwisko na hinduskie. "Aby zbawić dusze - mówi - musimy używać wszystkich środków, jakie mamy do dyspozycji.

Katolickie tygodnie społeczne odbywają się w tym roku (w kwietniu) w Madrycie pod hasłem: "Ku sprawiedliwemu rozdziałowi bogactw"; w Lille (Francja), 18-23 lipca, z głównym tematem: "realizm ekonomiczny i postęp społeczny".

Dr Vannever Bush, naukowiec amerykański, który walczy z poglądem neomaltuzjańskim, udowadnia, że "ziemia może wyżywić każdego", że "gdy będzie więcej ludzi, będzie im lepiej".

Misyjne Siostry Lekarki w 1948 r. wyleczyły w swych zakładach w Azji, Afryce i Ameryce 133.000 osób. Prowadzą one szereg domów położniczych, a nawet" spieszą z pomocą matkom po domach. W Santa Fe (USA) odwiedziły w ub. r. 4.000 położnic.

Od 1933 do 1947 r., katolicka ludność Australii wzrosła o 21%, tj. o 280.729, tak że obecnie jest tu 1.569.726 katolików. Stanowią oni 20,7% ludności, podczas gdy anglikanie - 30%, metodyści - 11,5%, prezbiterianie - 9,8%.

Po czterdziestoletniej pracy misyjnej w Australii zachodniej wrócił do Europy bp F. Gsell. Dokonał wielu reform wśród tubylców, zwłaszcza uwolnił wiele młodych dziewcząt z haremów starych wodzów szczepów, wychował je w szkole misyjnej i wydał za młodzieńców według ich wyboru.

Rząd Angoli zniósł wśród tubylców w miastach wielożeństwo, które było największą przeszkodą w ewangelizacji kraju. Misjonarze pracują nad tym, by wielożeństwo zniknęło i we wsiach murzyńskich.

O. Van Haelst podjął się w Afryce środkowej apostolstwa przez kino. Objeżdża tereny wozem, zaopatrzonym w aparaty, sam filmuje sceny z życia wiejskiego lub z ośrodków wychowawczych, a potem wyświetla. Celem jego jest dać Murzynom zdrowy film, dostosowany do ich umysłowości.