Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 4/1948, Kronika, s. 90-91

Opisy zdjęć powyżej, u góry, od lewej: [1] Brat Zeno Żebrowski z Mugenzai no Sono cieszy się wielką popularnością w Japonii, zwłaszcza wśród opuszczonej młodzieży. Półnagie, bezdomne i głodne sieroty znajdują spokój w ramionach Brata Zenona, który je karmi i przyodziewa w miarę swych sił. Pisma japońskie zamieszczają sporo ilustracji o dobrym Bracie Zenonie. [2,3] Pierwszą Mszę św. na biegunie południowym odprawił ks. kap. W. Mouster, który udał się z amerykańską wyprawą w okolice Antarktydy [4] Rybacy polscy na połowach dalekomorskich na lugrze "Ławica" [na dole, od prawej] [5] Hania Żukowska z Warszawy jest sierotą, ma 12 lat i chodzi do V oddz. szkoły powszechnej. Ojciec zginął w obozie koncentracyjnym, a matka zmarła w 1946 r. Pomimo propozycji przyjęcia do zakładu zamkniętego, Hania nie chciała opuścić swego brata Gustawa (18 lat), który pracuje w fabryce mebli i utrzymuje dom. Hania przygotowuje obiad dla siebie i brata. [6] Uganda w Afryce będzie mieć wkrótce spory zastęp rodzimych kapłanów, którzy się kształcą w Seminarium w Mili Hill


W Jędrzejowie ks. bp Cz. Kaczmarek poświęcił świeżo wybudowany przez miejscowe społeczeństwo budynek "Caritasu", obejmujący 3 klasy przedszkola na 100 dzieci, kuchnię, jadalnię, biuro i magazyn.

Nowi biskupi. Ojciec Św[ięty] Pius XII mianował ks. dra Władysława Surzyńskiego, rektora seminarium duchownego w Białymstoku - biskupem sufraganem w Białymstoku; ks. dra Mariana Jankowskiego, rektora sem. duch. w Siedlcach - biskupem sufraganem w Siedlcach; ks. dra Bernarda Czaplińskiego prepozyta koś[cioła] św. Jana w Toruniu - bisk[upem] sufr[aganem] w Pelplinie.

Katolicki Związek "Caritas" liczy obecnie 272.962 członków. W roku ubiegłym z pomocy "Caritas" korzystało 5,5 miliona ludzi. W żłóbkach "Caritasu" znalazło ochronienie 45.000 sierot. 346 kuchni wydaje biednej ludności bezpłatne posiłki.

Walka z alkoholizmem wzmacnia się w Polsce. W powiecie żnińskim (Pz) różne organizacje na wniosek swego starosty podpisały deklarację, w której zobowiązały się nie pić wódki a w razie złamania tego przyrzeczenia płacić za każdy wypity kieliszek po 300 zł na rzecz biednych dzieci. Koło P.C.K. w Kolanie (Lb) uchwaliło jednogłośnie urządzać zabawy bez bufetu.

"Duchowym przywódcą milionów Hindusów i człowiekiem walczącym zawsze o pokój" nazwał Papież Gandhiego, gdy przesyłał kondolencję z powodu jego tragicznego zgonu. "Oss. Rom." pisze: "Gandhi znał, kochał i naśladował wiarę chrześcijańską... W Chrystusie widział Odkupiciela, wyzwalającego z cierpień, niewolnictwa, niesprawiedliwości, gwałtu i ucisku". Często chwalił misjonarzy katolickich, stawiając ich ofiarne życie za wzór dla rodaków. Potępił prześladowanie chrześcijan. (Fot. obok przedstawia Gandhiego w czasie ostatniego postu).

Seminarium Społeczne o tworzył biskup Malagi (Hiszpania). Tu młodzi kapłani studiują specjalnie zagadnienia społeczne i przygotowują się do pracy wśród robotników.

Schizmatycka Abisynia po 15 wiekach rozłąki chce się pojednać z Kościołem katolickim. Przed wojną metropolita Abraham, a obecnie metr. Jan robią w tym kierunku poważne starania. Misjonarze katoliccy swą wiedzą, gorliwością i uprzejmością zdobyli sobie sympatię ludu. "Osservatore Romano" pisze: "Jeżeli masy etiopskie są na drodze, która prowadzi do Rzymu, Rzym, jak zawsze, nie pozostaje nieruchomy, lecz z sercem matki wychodzi naprzeciw wracającym doń dzieciom, wyciąga ręce, by je uścisnąć i dać im pocałunek pojednania i pokoju".

Stulecie wolności obchodzi w br. Kościół katolicki w Holandii. Przed wiekiem było tu zaledwie 50.000 katolików bez prawa piastowania jakichkolwiek urzędów państwowych, bez pełnej wolności sumienia. Dziś jest ich 2 i pół miliona, partia katolicka posiada większość w obu izbach parlamentu, a jej przywódca L. Beel jest premierem. W wielkich miastach, które dawniej były fortecami protestantyzmu, dziś tętni życie katolickie. Ilość szkół katolickich wynosi 43,5%, gdy protestanckich jest 27,3% a państwowych 27,6% . (przed 20 laty tych ostatnich było 75%). Jedną z przyczyn rozwoju katolicyzmu są wielodzietne rodziny katolickie.

Katolicka Rada Lekarska dla Misji z Ameryki wysłała do różnych misji w 1945 r. - 40.000 funtów, w 1946 r. - 88.000 f., a w 1947 r. - 100.000 f. cennych lekarstw, przyrządów i wyposażeń medycznych, szczególnie przeciw trądowi, oraz stale wysyła misjonarzom wiadomości i porady lekarskie.

181 uczonych, artystów i dziennikarzy podpisało deklarację, wydrukowaną w greckim piśmie "Aktine", oświadczając, że postępy umysłu doprowadziły ich do odkrycia Boga. "Szczęśliwy rozwój - czytamy w oświadczeniu - zarówno pojedynczego człowieka, jak i całej ludzkości, jest uwarunkowany naszym oparciem o zasady chrześcijaństwa".

Antropologia współczesna potwierdza, że najdawniejszy człowiek był istotą rozumną, wierzył w jednego Boga i żył w jednożeństwie, że wszyscy ludzie wywodzą się z jednej wspólnej rasy. Uczony Levy-Bruhl wyznał na łożu śmierci, że odkrycia antropologiczne nie popierają wyznawanej dotąd przez niego teorii, jakoby pierwotny człowiek nie był istotą rozumną.

"Mówiono nam przez 30 lat, że wzorowa rodzina powinna mieć 2 lub 3 dzieci, że wstrzemięźliwość jest szkodliwa itd. A teraz co nam mówią nowoczesne badania? Teraz uczeni głoszą: żadnych stosunków płciowych przed małżeństwem, jeden mężczyzna i jedna kobieta na całe życie, rozwód i sztuczne wystrzeganie się potomstwa - szkodliwe dla rodziny i społeczeństwa". - Takie oświadczenie słyszymy w cyklu radiowym o małżeństwie

nadawanym przez Radę Narodową Mężów Katolickich Ameryki.

Misjonarze Madagaskaru w wikariacie ap. Diego-Suarez utworzyli 9 spółdzielni dla obrony Malgaszów przed dotychczasowym wyzyskiem. Rezultaty są wspaniałe. Polepszył się znacznie dobrobyt materialny członków.

Pionierami cywilizacji i wiedzy są misjonarze kapucyńscy w Kolumbii. W Sibundoy olbrzymie tereny, porosłe lasem dziewiczym, przekształcili w kraj uprawny, a 3 szczepy indiańskie prawie całkowicie ucywilizowali. Nadto utworzyli i sami obsługują "Ośrodek Badań Lingwistycznych i Etnologicznych Amazonii Kolumbijskiej" (CILEAC), który odkrył 12 języków całkowicie nieznanych i opublikował szereg prac naukowych o folklorze i etnologii.

Wśród wojny domowej w Chinach misjonarze prowadzą ofiarną akcję pokojową. O. Bouttar skłonił walczące w Sikangu strony do rozejmu. W Ma-Tao wpadał na mule w sam środek bitwy, w której zginęło już 100 osób i paliła się wieś, i swymi prośbami osiągnął zgodę na zaprzestanie walki, a licznych jeńców wykupił. Wspiera całe rodziny poszkodowane.