Z Watykanu
Wyjazd Ojca Św[iętego] do Castelgandolfo. Dnia 21 lipca [1935] r. Ojciec Św[ięty] opuścił Watykan, udając się do swojej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Będzie tam prawdopodobnie do końca września roku [1935].
Konkordat Jugosławii ze Stolicą Apostolską. Dnia 23 lipca r. [1935] przybył do Rzymu jugosłowiański minister [Ljudevit] Auer dla podpisania konkordatu. Akt ten odbył się w dniu 25 lipca roku [1935].
Odznaczenie prezydenta. Ojciec Św[ięty] nadał najwyższe odznaczenie - Order Chrystusa - prezydentowi republiki francuskiej, [Albert] Lebrun. Jest to najwyższa odznaka Stolicy Świętej, zarezerwowana tylko dla monarchów i głów państw. Dotychczas posiadali to odznaczenie królowie belgijscy, włoscy i prezydenci Austrii i Argentyny.
U nas
Proces beatyfikacyjny Polki. Od dłuższego czasu toczy się proces beatyfikacyjny naszej rodaczki, Maryi Teresy Ledóchowskiej, założycielki sodalicji św. Piotra Klawera, zmarłej w opinii świętości w dniu 6 lipca 1922 r. Obecnie ukończono prace wstępne. Pozostaje jeszcze zbadanie wszystkich pism czcig. Służebnicy Bożej.
Pierwszy świecki pracownik na niwie misyjnej. W czerwcu [1935] r. na pracę misyjną do Indii Przedgangesowych wyjechał p. Edwin Góra, mgr filozofii, członek Sodalicji Mariańskiej Akademików Uniwersytetu Jag[ielońskiego]. P[an] mgr Góra obejmie stanowisko profesora fizyki w misyjnym gimnazjum Księży Jezuitów w Calicut.
Wzmożenie propagandy "Badaczy Pisma Św[iętego]" na Pomorzu. Na terenie województwa pomorskiego od szeregu lat ożywioną akcję bałamucenia ludności prowadzą tzw. "badacze Pisma Św[iętego]". W ostatnim czasie daje się zauważyć wzmożenie agitacji tej sekty. Wysłannicy jej rozdają ulotki o treści antykatolickiej, obrażającej Kościół katol[icki] i duchowieństwo oraz wciągają tu i ówdzie obałamuconych wieśniaków w swoje sidła. Ta niezwykła ruchliwość sekciarzy winna rozbudzić czujność społeczeństwa katolickiego i skłonić do tym czujniejszej troski o los braci wydanych na łup nędzy materialnej i moralnej.
Ze świata
Proces beatyfikacyjny nauczycielki angielskiej. Jest nią Teresa Higgnison, urodzona w r. 1884 w Holywell, zmarła w r. 1905 w Chudleigh. Grób jej w Nesten Cheshire odwiedzany jest przez tysiące pielgrzymów. Prośbę o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego zmarłej podpisało przeszło 100.000 osób. Dnia 10 lipca r. [1935] Ojciec Św[ięty] wyznaczył kard. [Raffaele] Rossi relatorem tej sprawy. Pierwszym urzędowym aktem będzie badanie przez dwóch teologów listów zmarłej.
Wielkie święto chorwackie. W dwa tygodnie po Kongresie Eucharystycznym w Lublanie była Jugosławia widownią drugiego wielkiego święta katolickiego: oto w Bistricy odbyła się uroczystość koronacji figury (fot. 1) M[atki] Bożej z Dzieciątkiem od lat 250 słynącej cudami. Ceremonii koronacji dokonał osobiście metropolita chorwacki, arcybiskup Antoni Bauer, w asystencji trzech biskupów i przy udziale kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów, przybyłych z najodleglejszych zakątków kraju.
Nowe cudowne uzdrowienie w Lourdes. Biuro Badań Lekarskich w Lourdes zapisało nowe cudowne uzdrowienie wśród pielgrzymów angielskich przybyłych do Lourdes. Panna Alicja Monaghan z Bootle od 7 lat nie mogła opuścić łóżka, cierpiąc na reumatyzm, serce i nerki. Fakt uzdrowienia zostanie zarejestrowany po ponownym zbadaniu w Biurze Lekarskim w Lourdes w przyszłym roku.
Oficer zawodowy - kapłanem katol[ickim]. W wiedeńskim "Pazmaneum" otrzymał święcenia kapłańskie kapitan wojsk węgierskich Ernst Zsivkowich. W czasie wojny światowej brał udział w walkach na wszystkich frontach, ostatnio w 1918 r. pod Verdun i zdobył szereg odznaczeń za waleczność. W roku 1931 porzucił służbę wojskową w królewsko-węgierskim pułku honwedów i wstąpił do seminarium duchownego, poświęcając się studiom teologicznym.
Najwyżsi dostojnicy państwowi uczestnikami pielgrzymki do Mariazell. W tegorocznej pielgrzymce z Wiednia do słynnego sanktuarium Mariazell wzięli udział prezydent Austrii [Wilhelm] Miklas, kanclerz związkowy dr [Kurt von] Schuschnigg, minister dr [Karl] Buresch, minister oświaty [Hans] Pernter oraz burmistrz Wiednia, b[yły] minister [Richard] Schmitz. Wszystkie przemówienia, wygłoszone przy tej okazji w Mariazell, podkreślały chrześcijańskie podłoże reformy państwowej Austrii. "My wszyscy - mówił kanclerz - nie życzymy sobie niczego innego, jak tylko, by silna Austria chrześcijańska służyła idei Bożej". Prezydent Miklas oświadczył: "Wiara katolicka jest nierozerwalnie złączona z tym, co stanowi prawdziwą austriackość, z miłością Ojczyzny, która nie da się odłączyć od wyznania katolickiego, od prawdziwie katolickich przekonań".
Minister hiszpański składa publiczny hołd Najśw. Pannie. W miejscowości Perena odbyła się niedawno wielka uroczystość ku czci Niepokalanej, w czasie której hiszpański minister sprawiedliwości [Cándido] Casanueva [y Gorjón] poświęcił odznaki swego urzędu Najśw. Pannie, by uprosić błogosławieństwo Maryi w swojej działalności dla dobra państwa i narodu.
Odezwa Gen. Czang-Kaj-szeka do misjonarzy. Generał Czang-Kaj-szek, naczelny wódz chińskiej armii i właściwy kierownik rządu nankińskiego, zwrócił się do misjonarzy chrześcijańskich z publiczną odezwą, w której zaznacza m.in., że tylko wpływ chrześcijaństwa może umocnić i podnieść poczucie moralne narodu chińskiego i że tylko przy pomocy chrześcijaństwa może zrodzić się w Chinach nowy człowiek. Oświadczenie to nabiera szczególniejszego znaczenia, gdy się weźmie pod uwagę wrogie stanowisko generała do katolicyzmu w czasie wojny w 1927 roku.
Nawrócenie córki mandaryna. Panna Hoang-Thi-Hoan, córka wybitnego mandaryna, otrzymała - mimo sprzeciwu rodziny - chrzest z rąk o. Depaulis. Ukończyła ona studium uniwersyteckie z dobrym wynikiem, a życie prawdziwie chrześcijańskie jednej z jej profesorek dodało jej bodźca do zapoznania się z nauką katolicką. W jednym z listów do o. Depaulis pisała, że gotowa jest do największych cierpień, aniżeli zaprzeć się wiary katolickiej.
Kongres w Lourdes na intencję powołań kapłańskich. W dniach od 1 do 4 sierpnia r. [1935] obradował w Lourdes narodowy kongres poświęcony sprawie powołań kapłańskich. Pierwszy dzień kongresu przeznaczono dla dzieci, drugi - dla duchowieństwa. W dniu tym wygłoszono przemówienia na temat: "Dlaczego nazywamy Najśw. Pannę Królową duchowieństwa?", następnie o nabożeństwie do Najśw. Panny, o budzeniu powołań kapłańskich itp. W trzecim dniu chorzy ofiarowali swe modły w intencji kapłanów i powołań kapłańskich.