Kronika

Z Watykanu

Odpusty za duchowe nawiedzenie Najświętszego Sakramentu. Ojciec Św[ięty] udzielił odpustu cząstkowego pięciu lat "toties quoties", czyli za każdy raz, gdy ktoś [z] sercem skruszonym nawiedzi duchowo P[ana] Jezusa w Najśw. Sakramencie i odmówi 5 Ojcze nasz, 5 Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu na intencję Ojca Św[iętego]. Odpust ten można zyskać tylko wtedy, gdy przeszkody od naszej woli niezależne, jak choroba lub inne, nie pozwalają na osobiste nawiedzenie P[ana] Jezusa. Jeśli ktoś takie nawiedzenie duchowe czyni codziennie, może nadto raz na tydzień uzyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach.

Niezwykły zegar w darze dla papieża. Pani Irena Kandutsch z Wiednia ofiarowała papieżowi zegar, wskazujący miejsca na świecie, gdzie i o której godzinie odprawia się Msza św. Zegar ma kształt kuli, podtrzymywanej przez 2 aniołów i oświetlonej elektrycznością.

U nas

Diecezjalne kongresy eucharystyczne w Polsce. W czerwcu odbyły się trzy kongresy eucharystyczne: 1) w Grybowie, w którym wzięło udział 3 biskupów, przeszło 100 księży i 80.000 wiernych, 2) w Kłobucku z udziałem ok. 20.000 uczestników, 3) w Rawie Mazowieckiej, w którym uczestniczyło około 50.000 osób. W kongresie tym wziął udział J.Em. ks. kard. Kakowski. W uchwalonej rezolucji postanowiono prowadzić wytrwałą i odważną akcję przeciwko bezbożnictwu i sekciarstwu, oraz powzięto specjalne uchwały, mające na celu szerzenie czci Najświętszego Sakramentu.

Kongres III Zakonu Św[iętego] Franciszka z Asyżu. W dniach od 14 do 16 czerwca odbywał się w Krakowie kongres tercjarski pod protektoratem J.E. księcia metropolity Sapiehy. Na jednym z plenarnych posiedzeń postanowiono stać mocno przy zasadach katolickich, oraz powzięto szereg rezolucyj: 1. Podniesiono protest przeciw zamierzeniom wprowadzenia szkoły koedukacyjnej; 2. Napiętnowano i potępiono szerzoną rozpustę: wspólne kąpiele i plaże oraz zalew pornografii; 3. Postanowiono krzewić w społeczeństwie, szczególnie przykładem życia codziennego, "Pokój i Dobro"; 4. Wspomagać modlitwą i pracą "Akcję Katolicką"; 5. Złożyć 100 zł na rzecz Arcybiskupiego Komitetu Ratunkowego.

Święta religijne a obchody świeckie. J.E. ks. bp Łukomski wydał odezwę o nadużywaniu nazwy "święto" przy różnych obchodach świeckich. Coraz częściej - pisze Ks[iądz] Biskup - obchody świeckie nazywa się "świętami". Doszło już do tego, że prawdziwe święta kościelne zepchnięte zostały w cień przez "święta" wiosny, lasu, morza, matki, Warszawy, a nawet zwierząt, które to "święta" urządzane są zazwyczaj w święta kościelne i niedziele i dominują nad tymi ostatnimi. Przenoszenie tego miana na sprawy świeckie i przyrodzone jest jego nadużyciem.

Zjazd katolicki w Borku. W dniu 6 i 7 lipca [1935] r. obradował w Borku XV Wielkopolski Zjazd Katolicki nt. "Maryja Królową Apostołów". Wśród rezolucji powzięto uchwałę, że apostolstwo świeckie Akcji Katol[ickiej] szerzyć będzie cześć Matki Bożej w Polsce. Zjazd stanął w obronie sakramentu małżeństwa, zwrócił szczególną uwagę na sekciarzy i wolnomyślicieli oraz na pracę katolicką i wypowiedział się przeciw koedukacji w szkołach.

Ze świata

Kongres eucharystyczny w Jugosławii. W końcu czerwca r. [1935] odbył się w Lublanie krajowy jugosłowiański kongres eucharystyczny, na który Legatem papieskim został mianowany Prymas Polski, J.Em. ks. kard. Hlond. Ks[iędzu] Kardynałowi zgotowano nadzwyczaj uroczyste przyjęcie. Na wstępie Ks[iądz] Prymas wygłosił przemówienie, w którym wyraził szczególne pozdrowienie w imieniu Ojca Św[iętego], następnie głęboką swą radość, że jemu, Słowianinowi, Opatrzność Boża powierzyła posłannictwo zastępowania wspólnego Ojca chrześcijaństwa na kongresie. W końcu wskazał cele narodowych i międzynarodowych kongresów eucharystycznych, którymi jest spotęgowanie wiary i życia nadprzyrodzonego w jednostkach i wzmożenie życia chrześcijańskiego w dziedzinie społecznej.

Kongres katolików w Czechosłowacji. W ostatnich dniach czerwca r. [1935] odbył się w Pradze pierwszy ogólnopaństwowy zjazd katolików Czechosłowacji, któremu przewodniczył, jako legat papieski, arcyb[isku]p Paryża ks. kardynał Verdier; witano go bardzo uroczyście. Po raz pierwszy od powstania republiki państwo zademonstrowało tak stanowczo i tak uroczyście swój stosunek do katolicyzmu. Na uroczystości zjazdowe przybyło z kraju do Pragi ok. 450.000 osób, a nadto liczni przedstawiciele emigrantów czeskich i słowackich z Ameryki, z Polski itd.

Wybitny polityk chiński kapłanem katolickim. Długoletni poseł chiński w Petersburgu i Hadze, następnie minister spraw zagranicznych i prezes rządu chińskiego Lu-Czang-Cieng, który po śmierci swej żony wstąpił w roku 1927 do klasztoru benedyktyńskiego w Brukseli, otrzymał w dniu 29 czerwca r. [1935] święcenia kapłańskie.

Krucjata różańcowa przeciw nowemu pogaństwu. Z inicjatywy opactwa benedyktyńskiego w Jerozolimie oraz przy poparciu patriarchy łacińskiego Jerozolimy i wielu biskupów świata, rozpoczęto starania o utworzenie krucjaty różańcowej przeciw szerzącym się prądom nowego pogaństwa. Wydana w tym celu odezwa nawołuje wiernych do codziennego odmawiania Różańca, conajmniej trzeciej części, który jest bardzo skuteczną bronią do walki z tym potężnym wrogiem.

Stan katolicyzmu w Belgii. Według ostatniego spisu ludności Belgia liczy 8.213.449 mieszkańców, z czego 7.678 tys. tj. 93,5% jest katolików. Protestanci stanowią 8 proc, żydzi 0,7 proc, mahometanie 0,1 proc. oraz bezwyznaniowcy 4,9 proc.

Niemcy chcą być... poganami! Ogłoszono niedawno w Niemczech "katechizm" pogańsko-germański pod tytułem "ABC germańskiego poganina". Niektóre wyjątki tego bluźnierczego pisma brzmią następująco:

...Każdy kto jest prawdziwym poganinem germańskim, umie zakreślić właściwe granice sprawom religijnym w świecie rzeczywistości. Odrzucamy wierzenia przodków, ponieważ wierzymy w Niemcy. - ... Współczesna młodzież niemiecka poszukuje kultury nie w Biblii, lecz w znajomości dziedzictwa i krwi i w swej wierze w Niemcy.

Na takich bredniach i krwiożerczych zasadach opiera się wychowanie młodego pokolenia w hitlerowskich Niemczech. -

Ludność katolicka w Indiach. Według najnowszych spisów mieszka w Indiach, w Birmie i na Cejlonie 3.888.707 katolików, co oznacza wzrost liczby katolików w ostatnich 50 latach o 150%. Niezwykle pocieszającym objawem w dzisiejszych Indiach jest udział świeckich w pracy apostolskiej, który prorokuje w przyszłości obfite żniwa.

Nawrócony ateista. W Montr[e]alu (Kanada) przystąpił do Kościoła katolickiego znany komunista i bezbożnik Albert Pilon, niejednokrotnie karany za swoje gwałtowne ataki na duchowieństwo i rozliczne bluźnierstwa. Ciekawym momentem w tym nawrócenin jest to, że skruszonego bezbożnika przyjął na łono Kościoła ten sam franciszkanin, którego Pilon w swoim czasie gwałtownie zwalczał.

"Apostolstwo Modlitwy" w liczbach. "Apostolstwo Modlitwy", mające na celu szerzenie czci Najśw. Serca Jezusowego, istnieje zaledwie od 70 lat. Według ostatniej urzędowej statystyki liczy 89.851 placówek, rozsianych po całym świecie, a obejmujących ok. 30 milionów członków. Wydaje ono swój organ pt. "Posłaniec Serca Jezusowego" w 45 językach. Ogólna liczba prenumeratorów "Posłańca" wynosi 2 miliony 252 tys. W Polsce "Apostolstwo Modlitwy" obejmuje 2230 ognisk.

Radiofonia katolicka. W Portugalii zostanie wkrótce uruchomiona katolicka stacja nadawcza. W Rejkiawiku na Islandii radio tamtejsze postanowiło nadawać katolicką muzykę kościelną.

Męczeństwo misjonarza. W Tsitsikar, Mandżuria, bandyci chińscy zamordowali o. Antoniego Joery, misjonarza z Betle[j]emskiego Towarzystwa Misji Zagranicznych. O. Jerzy należał do stacji misyjnej w Mongudaum.

Pływający kościół. W Ameryce Północnej istnieje wiele katolickich osad rybackich, które nie mają kościołów. Niedawno wierni za wspólne pieniądze nabyli stary parowiec i zamienili go na kaplicę. Odtąd statek trafia do wszystkich osad, umożliwiając opuszczonym katolikom spełnianie praktyk religijnych.

Klasztor katolicki w głębi Sahary. W miejscowości El Abiodh Sidi Cheikh, w odległości 800 km od brzegów Sahary, poświęcono niedawno nowy klasztor Braci Najśw. Serca Jezusowego. Osiedliło się w nim 5 młodych kapłanów francuskich, znających język i obyczaje okolicznych szczepów. Porzucili wszystko, by życie swe oddać na usługi bliźnim.

Ilość katolików w krajach Europy. Według ostatnich spisów ludności wśród ogółu mieszkańców było na sto osób, katolików: we Włoszech 99, we Francji 95, w Austrii 92, w Czechosłowacji rzymsko- i greko-katolików 77, w Polsce rzymsko-katolików 64, greko-katolików 11, na Węgrzech 67, w Jugosławii 37, w Niemczech 32 i w Anglii 5.