Z WATYKANU
KATOLICKI BISKUP MOSKWY W WATYKANIE. Ojciec Św[ięty] przyjął w lipcu [1934] r. na audiencji biskupa Neveu, Administratora Apostolskiego Moskwy, który od 20 lat zajmuje się duszpasterstwem w Rosji. Ks[iądz] biskup (z pochodzenia Francuz) jest jedynym biskupem katolickim, który cieszy się jaką taką swobodą w Sowietach. Zawdzięcza to temu, że od 8 lat sprawuje obowiązki kapłańskie w kościele św. Ludwika, który jest przeznaczony dla dyplomatów-katolików, przebywających w Sowietach. Pracował on przedtem w Petersburgu oraz jako proboszcz na terenach kopalni węgla, święcenia biskupie otrzymał w Rosji z rąk przejeżdżającego abp. d’Herbigny. Przybył mu obecnie na pomoc o. Brown, zakonnik amerykański; mógł więc wyjechać do Rzymu i złożyć sprawozdanie Ojcu Św[iętemu].
ŚLEPCY U OJCA ŚWIĘTEGO. Dnia 19 lipca Ojciec Św[ięty] udzielił audiencji wychowankom rzymskich instytutów dla niewidomych, kierowanych przez zakony somasków i Sióstr z Góry Kalwaryjskiej. Jeden z niewidomych odczytał odbity systemem Braille adres do Ojca Św[iętego], po czym ofiarowano papieżowi różne wyroby wykonane niezwykle precyzyjnie przez niewidomych. W przemówieniu, wygłoszonym do ślepców, Ojciec Św[ięty] pocieszał ich w ich kalectwie, zaznaczając, że wobec Prawdy Wiekuistej wszyscy jesteśmy ślepi i stale błagać musimy Boga o światło, konieczne do poznania prawd najbardziej żywotnych i najbardziej szacowanych.
DAR KARDYNAŁA VERDIER DLA OJCA ŚW[IĘTEGO]. Arcybiskup Paryża, kardynał Verdier, ofiarował papieżowi piękną, w zdobnym marmurze wykonaną, kopię posągu Najśw. Maryi Panny Królowej Pokoju, stojącej w absydzie bazyliki Sacre Coeur na Montmartre. Ojciec Św[ięty] przeznaczył tę statuę dla willi w Castel Gandolfo. Kardynał Verdier wręczył również papieżowi plany pomnika Zbawiciela, który ma stanąć na najwyższym szczycie w Europie na Mont Blanc.
AUDIENCJA POŻEGNALNA PROF. ROSENA U OJCA ŚW[IĘTEGO]. Ojciec Święty udzielił specjalnej, pożegnalnej audiencji prof. Rosenowi, który po ukończeniu pracy nad freskami w willi papieskiej Castel Gandolfo, powraca do Polski. Papież raz jeszcze dał wyraz swemu najwyższemu zadowoleniu z dzieła dokonanego przez znakomitego malarza polskiego i podkreślił wielkie walory artystyczne obrazu. Ojciec Św[ięty] cieszy się, że w swej rezydencji letniej będzie miał tak wymowną pamiątkę swego pobytu w Polsce.
U NAS
O KANONIZACJĘ BŁ. BRONISŁAWY. Z okazji 675-lecia (29 sierpnia) śmierci bł. Bronisławy, PP. Norbertanki w Krakowie wszczęły starania o kanonizację Patronki polskiej. Ogłaszają zbiórkę "darów duchownych", tj. modlitw i dobrych uczynków, by przez nią ogół społeczeństwa mógł się przyczynić do przyśpieszenia kanonizacji i kultu bł. Polki.
ZASZCZYTNE ODZNACZENIE KAPŁANA. Znany powszechnie z wielkich zasług ks. infułat Józef Kłos, prepozyt metropolitalny kapituły poznańskiej, a od około czterdziestu lat naczelny redaktor poczytnego "Przewodnika Katolickiego", został mianowany przez papieża, w uznaniu zasług, protonotariuszem apostolskim.
KONGRES SODALICJI MARIAŃSKICH. W dniach 4 i 5 lipca [1934] r. odbył się w Częstochowie kongres mariańskiej młodzieży męskiej szkół średnich z całej Polski. Kongres ten, połączony z Jubileuszem Odkupienia i 15-[le]cia Związku (1919-1934), odbył się pod protektoratem J.E. ks. metropolity Sapiehy i ks. biskupa dr. T. Kubiny. W uroczystości wzięło udział około 1000 sodalisów i 50 księży.
MIĘDZYNARODOWY KONGRES FILOZOFICZNY. W Poznaniu, w ostatnich dniach sierpnia, odbył się Międzynarodowy Kongres Filozofii Tomistycznej (św. Tomasza z Akw[inu]). Wzięło w nim udział szereg uczonych z innych krajów. Tematem były poglądy św. Tomasza na sprawę żydowską, porządek społeczny, na własność itp. Wiadomo, że św. Tomasz jest jednym z największych filozofów w Kościele katol[ickim] i dzisiejsza katolicka nauka w znacznej mierze opiera się na jego dziełach.
KONGRES EUCHARYSTYCZNY. Wzorem innych diecezji diecezja lubelska, z inicjatywy i pod protektoratem J.E. ks. bpa Mariana Fulmana, urządza w dniach 8 i 9 września Kongres Eucharystyczny w Chełmie Lubelskim.
ZE ŚWIATA
KORONACJA POSĄGU NAJŚW. MARYI P[ANNY]. W Asyżu odbyła się uroczysta koronacja tysiącletniego posągu Najświętszej Panny, zwanego przez Włochów: "Vergine del Pianto". Przechowywana jest w miejscowej katedrze. Koronacji dokonał delegat papieski G. Serafini w obecności licznych biskupów i władz świeckich, oraz wielkiej rzeszy wiernego ludu. Statua po koronacji niesiona była w procesji do bazyliki św. Franciszka, a po zachodzie słońca, przez oświetlone ulice, odniesiona z pochodniami znowu do katedry.
OBRADY DZIENNIKARZY KATOLICKICH W ST. ZJEDNOCZONYCH. W lipcu [1934] r. odbyło się Cleveland doroczne zebranie związku dziennikarzy katolickich. Obrady dotyczyły zagadnienia rozwoju prasy katolickiej w Ameryce. Biskup Schrembs z Cleveland w referacie o celach prasy katolickiej powiedział m.in.: "W naszych czasach teatr, kino i większa część prasy są otwartymi wrogami Boga i chrześcijaństwa, zwłaszcza zaś Kościoła katolickiego. Prasa katolicka musi nie tylko bronić wiary, lecz w ogóle oświetlać wszystko, co się dzieje na świecie, z katolickiego punktu widzenia". Biskup zwrócił też uwagę na rolę, jaką mogą odegrać przy propagandzie na rzecz prasy katolickiej związki katolickiej młodzieży. Dla poparcia swych słów wspomniał, że "The Catholic Universe Bulletin", organ diecezji Cleveland, obchodzący właśnie w tym roku swój diamentowy jubileusz, dzięki akcji Związku Młodzieży zdobył 20.000 nowych prenumeratorów.
OLBRZYMI KRZYŻ JUBILEUSZOWY. Ojcowie Pasjoniści na pamiątkę roku świętego wystawili wielki pomnikowy krzyż (fot. 1) na górze Argentario we Włoszech, w miejscu, które bardzo ukochał ich założyciel św. Paweł od Krzyża; tam też pragnął on założyć pierwszą kolebkę kongregacji. Na poziomym ramieniu krzyża (19 m wysoki) widnieje hasło OO. Pasjonistów: "Jesu XPJ Passio"; u podstawy zaś znajduje się kapliczką z ołtarzem. Odsłonięcie krzyża nastąpiło w dniu św. Pawła od Krzyża przy asyście J.Em. ks. kard. Kamila Laurenti.
PIERWSZY KONGRES MARIAŃSKI W STANACH ZJEDNOCZONYCH. W dniach 12-15 sierpnia r. [1934] w Portland, w stanie Oregon przy sanktuarium 7 Boleści Najśw. Maryi Panny, wzniesionym przez Kongregację Serwitów (Ordo Servorum Mariae), odbył się pierwszy w Ameryce kongres mariański, mający być, w rozpoczynające się 8. stulecie istnienia zakonu, odpowiedzią Ameryki na wezwanie Ojca Św[iętego] do uczczenia pamiątki Odkupienia.
STYGMATYCZKA Z KONNERSREUTH. Wedle doniesienia prasy niemieckiej w sprawie Teresy Neuman nie zaszły żadne istotne zmiany. Ekstazy i wizje trwają nadal z tygodnia na tydzień, przy czym daje się zauważyć, jakby pewne spotęgowanie tych zjawisk. Całkowite powstrzymanie się Teresy od jadła i napoju trwa już od września 1927 r., a zatem od 7 lat, i nie było nigdy naruszone. Na życzenie kurii biskupiej w Regensburgu odwiedziny stygmatyczki są dopuszczalne tylko za specjalnym piśmiennym zezwoleniem władz kościelnych.
WYJĄTKOWA UROCZYSTOŚĆ. W archidiecezji Bordeaux 407 par małżeńskich obchodziło niedawno diamentowe albo złote gody. Prezydent Francji Lebrun przesłał osobiście tym "najlepszym mężom i żonom" swe powinszowania i życzenia. O oznaczonej porze uderzono we wszystkie dzwony kościelne diecezji. Po każdą parę jubilatów wysłano auto, które zawiozło ich do kościoła, gdzie na ich intencję odprawioną została Msza św. W chwili opuszczenia kościoła licznie zebrane dzieci i wnukowie zarzucili czcigodnych staruszków deszczem kwiatów.
KATEDRA MATKI BOŻEJ W PORT-SAID. Z inicjatywy wikariusza apostolskiego ks. biskupa Angelo Hiral przystąpiono w Port-Said do budowy katedry pod wezwaniem Najśw. Maryi Panny, Królowej świata.
BŁOGOSŁAWIONĄ ZWAĆ MIĘ BĘDĄ WSZYSTKIE POKOLENIA... Klasztor w Einsiedeln w Szwajcarii obchodzi w tym roku 1000-letni Jubileusz swego istnienia. Jest tam cudowna figura Matki Bożej, do której już przed wojną przybywało rocznie 200.000 pielgrzymów. Po wojnie liczba ta znacznie wzrosła.
DAWNY MARYNARZ - KAPELANEM MARYNARKI. Ks[iądz] biskup ordynariusz z Haarlem wyświęcił niedawno pierwszego kapłana holenderskiego, przeznaczonego dla tzw. "apostolstwa morskiego". Jest nim ks. Jan Welsch, który przed wstąpieniem do seminarium duchownego pracował przez przeciąg jednego roku na okręcie jako marynarz, by zapoznać się z życiem i warunkami pracy duszpasterstwa wśród marynarzy.
PIERWSZY KAPŁAN KATOLICKI Z DZIELNEGO PLEMIENIA IROKEZÓW. Irokezi, znani ze swej dzielności wśród Indian północno-amerykańskich, posiadają od niedawna pierwszego kapłana katolickiego tubylczego pochodzenia. Nowy kapłan za przedmiot swego kazania prymicyjnego obrał sobie apoteozę działalności misjonarzy katolickich, którzy niegdyś ginęli ofiarnie pod tomahawkami jego przodków.
NOWY KOŚCIÓŁ NAD JORDANEM. Generał zakonu Braci Mniejszych, O. Leonard Bello, dokonał uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego pod nowy kościół franciszkański na brzegu rzeki Jordan w miejscu, gdzie Pan Jezus był ochrzczony przez św. Jana. Rząd palestyński ofiarował zakonowi, pełniącemu w Ziemi Świętej straż u Grobu Chrystusa, część wybrzeża Jordanu na zbudowanie nowej świątyni. Kościół, którego budowa wkrótce się rozpocznie, wzniesiony zostanie na pamiątkę 600. jubileuszu straży Grobu Pańskiego przez zakon św. Franciszka.
ARABSKA AKADEMIA EGIPTU mianowała swym członkiem zakonnika katolickiego, o. Anastazego Marię od św. Eliasza, karmelitę. Jest to pierwszy nie-mahometanin w gronie egipskich "nieśmiertelnych".
OGÓLNA LICZBA KATOLIKÓW W STANACH ZJEDNOCZONYCH za rok 1933 wynosi 20.322.594 (prawie tyle, co w Polsce). Ogółem nawróciło się na katolicyzm w Stanach Zjednoczonych 49.181 osób, czyli o 8.955 więcej aniżeli w roku 1932.