Z WATYKANU
ROZSZERZENIE ROKU JUBILEUSZOWEGO. Dnia 3 kwietnia [1934] r. ogłoszona została bulla "Quod superiore anno" rozszerzająca odpust Roku Świętego na cały świat katolicki. Na wstępie Ojciec Św[ięty] wyraża zadowolenie ze wspaniałego przebiegu Jubileuszu, czego wyrazem były liczne i tłumne pielgrzymki przybywające z całego świata. Ponieważ jednak nie wszyscy mogli przybyć do Rzymu, Ojciec Św[ięty] uważa za wskazane rozszerzyć Jubileusz na cały świat, a mianowicie na okres od oktawy Wielkiejnocy r. [1934] (8 IV) do oktawy Wielkiejnocy roku 1935, 28 kwietnia. Poza tym Papież wzywa duchowieństwo, aby odpowiednio przygotowało swych wiernych do wykorzystania dobrodziejstwa tego przywileju i pragnie, by podniosły się do Boga błagania o dalszy wzrost misji i o powrót dysydentów do owczarni Chrystusowej oraz, by zadośćczyniono za krzywdy wyrządzone Boskiemu Majestatowi przez wojujących bezbożników. W ciągu roku odbędzie się w bazylice św. Piotra nabożeństwo ekspiacyjne z udziałem Ojca Św[iętego].
ODPUSTY W DZIEŃ UROCZYSTOŚCI PAPIESKICH. Trybunał Penitencjarii Apostolskiej ogłosił dekret, mocą którego udziela się zupełnego odpustu tym wiernym, którzy w rocznicę wyboru lub koronacji Ojca Św[iętego] przystąpią do spowiedzi i Komunii Św[iętej], modląc się w intencji Papieża, odpustu zaś dziesięciu lat tym, którzy w jednym z tych dni wezmą udział w nabożeństwach i modlić się będą w intencji Ojca Św[iętego], nie przystępując do Św. Sakramentów.
DAR PATRIARCHY INDII DLA OJCA ŚW[IĘTEGO] Patriarcha Indii przesłał Ojcu Św[iętemu] niezwykle cenny dar w postaci miniaturowej srebrnej reprodukcji relikwiarza, w którym znajdują się śmiertelne szczątki św. Franciszka Ksawerego w Goa. Miniatura wykonana jest z niezwykłą precyzją przez pewnego wybitnego artystę hinduskiego.
U NAS
JUBILEUSZ S[IÓSTR] JÓZEFITEK. Zgromadzenie zakonne Sióstr Józefitek obchodzi półwiekową rocznicę swego założenia. Charytatywne to zgromadźcie powstało w roku 1884 we Lwowie dzięki inicjatywie i przy współudziale ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Oddało się ono z wielkim pożytkiem opiece nad chorymi, ubogimi, starcami, nadto wychowaniu dzieci w ochronkach i po szkołach. Obecnie mają Siostry Józefitki 27 domów, w których pracuje 220 Sióstr.
NAJWIĘKSZA ŚWIĄTYNIA ŻELBETOWA. W Białymstoku powstaje największy kościół żelbetowy w Polsce (fot. 1), pod wezwaniem św. Rocha, utrzymany w stylu nowoczesnym, lecz przystosowanym do budownictwa kościelnego. Jego ozdobą będzie wieża wysokości 75 m. Budowa postępuje w szybkim tempie. Tak to cement zdobywa sobie coraz szersze zastosowanie.
EUCHARYSTYCZNY KONGRES DIECEZJALNY W TARNOWIE. Ruch czci Eucharystii coraz bardziej się szerzy w świecie katolickim. W nowszych czasach na pierwszy plan wysuwają się kongresy, czyli zjazdy, których celem jest publiczne oddanie czci Boskiemu Zbawicielowi pod postacią chleba i pogłębienie jej w sercach wiernych. W dniach 8-10 czerwca [1934] r. odbędzie się pierwszy kongres diecezjalny w Tarnowie, który ma być ukoronowaniem Jubileuszu Eucharystii, ma ożywić wiarę i miłość ku Jezusowi ukrytemu w Najśw. Sakramencie.
PRZED KORONACJĄ OBRAZU MATKI BOŻEJ W BOCHNI. Dzięki staraniom ks. prał. dra Wł. Kuca, popartym gorąco w Rzymie przez J.E. ks. bpa tarnowskiego Fr. Lisowskiego, Stolica Św[ięta] zgodziła się na uroczystą koronację sławnego z cudów obrazu Matki Bożej w kościele farnym w Bochni. Uroczystość koronacyjna została wyznaczona na dzień 15 sierpnia [1934] r. Spodziewany jest udział szerokich sfer społeczeństwa katolickiego w tej manifestacji religijnej, żywo obchodzącej nie tylko Bochnię i ziemię krakowską, ale całą Polskę, zawsze wierną i oddaną Najśw. Maryi Pannie.
ZJAZD REDAKTORÓW PISM KATOLICKICH. W dniu 15 marca [1934] r. w siedzibie Katolickiej Agencji Prasowej w Warszawie odbył się pod przewodnictwem ks. bpa St. Adamskiego zjazd redaktorów tygodników i innych pism periodycznych katolickich, który zaszczycił swą obecnością J.E. ks. kard. A. Kakowski. Wygłoszono szereg odczytów, w których zwrócono uwagę na znaczenie prasy i metody jej rozszerzania.
ZE ŚWIATA
NAJŚW. MARYJA PANNA PATRONKĄ ARMII PARAGWAJSKIEJ. Prezydent republiki Paragwaju, Ayala, wydał dekret, w którym ogłasza Najśw. Maryję Pannę Patronką armii paragwajskiej. Dodać należy, że wojsko tego kraju szczególną czcią i miłością otacza Matkę Bożą. Na wielkim placu do ćwiczeń wojskowych w Asunción, stolicy Paragwaju, znajduje się figura Najśw. M[aryi] Panny, przed którą odbywają się modlitwy żołnierzy.
MONETY Z WIZERUNKIEM NMP W AUSTRII. W Austrii ulegną wycofaniu z obiegu pięcioszylingowe banknoty, które będą zastąpione przez monety srebrne z wizerunkiem Najświętszej Panny z Zeller. W ten sposób Austria wraca do starodawnego zwyczaju. Imiona Matki Bożej i wielu świętych tłoczone były na monetach już w XI wieku. W przeciwieństwie do krajów germańskich, we Włoszech monety Maryjne pojawiły się dopiero po reformacji.
MISJE WŚRÓD ŻYDÓW. Kościół nie porzucił myśli nawrócenia żydów. Próby istniały już dawniej, ale właściwa misja wśród żydów ma swój początek w Rzymie przed 90 laty. Założył ją w r. 1842 Alfons Ratisbonne, Izraelita, który w tymże roku dostąpiwszy w kościele S. Andrea delle Frate w Rzymie łaski widzenia Najśw. Maryi Panny, nawrócił się na katolicyzm. On to wraz ze swym bratem Teodorem, również nawróconym, a późniejszym kapłanem katolickim, utworzył żydowską organizację, mającą na celu nawracanie żydów na wiarę prawdziwą. Organizacja ta posiada dziś szerokie rozgałęzienia we wszystkich niemal częściach świata. W ciągu ostatnich paru lat Anglia liczyła przeciętnie około 150 nawróceń rocznie. We Francji biskup Chaptal udzielił w roku [1933] sakramentu bierzmowania 150 nawróconym żydom.
MASOWY POWRÓT DO KOŚCIOŁA. W Austrii rzesze robotników pod groźbą bezrobocia i nędzy mieszkaniowej, zwiedzione namowami agitatorów socjalistycznych, stawały po ich stronie i za ich namową ogłaszały się bezwyznaniowymi. Obecnie, poznawszy rzeczywistą politykę swych przywódców, tłumnie wracają na łono Kościoła katolickiego. Władze duchowne musiały wydać specjalne zarządzenia, regulujące ten powrót, by uniknąć przeniknięcia w życie Kościoła żywiołów niepewnych. Przyjęcie w szeregi wyznawców-katolików może się odbyć jedynie po przejściu nauk przygotowawczych.
GDYBY TO WIDZIAŁ LUTER... Poważny lekarz luterański, Karol Thieme, na łamach jednego z czasopism pisze: "Kościół, w któryśmy wierzyli, już nie istnieje. Okazało się, iż przy ataku chrześcijan niemieckich wcześniej on już zginął. Cóż mogą innego uczynić luteranie, jeśli nie zwrócić się do jedynego autorytetu, który dziś pozwala jeszcze na śmiałe głoszenie Słowa Bożego - apostołów Chrystusowych, biskupów prawdziwych? Tajemnie wszyscy myślący chrześcijanie ewangeliccy rozumieją to co dzień lepiej, jak ów wybitny przywódca luteranizmu niemieckiego, który niedawno mówił: Gdyby Luter widział, co dziś się dzieje, rzekłby: synaczkowie, stańcie się prędko, prędko katolikami... Inni ubiegają się o wykazanie prymatu papieża, ustanowionego przez Boga. Niemało przyczynili się do tego nawet obiektywnie uczeni protestanccy, jak Kattenbusch. "Jeśli głos Boga chce do mnie przemawiać, może także przemawiać do mnie za pośrednictwem tego, którego sam ustanowił swoim jedynym, wyłącznym i najwyższym tłumaczem na ziemi (Mt 16,18)".
NAWRÓCENIA W ANGLII W CIĄGU 1933 ROKU. Liczba konwertytów w Anglii w ciągu 1933 roku wynosi 12.288. Wśród przyjętych do Kościoła znajduje się wiele wybitnych osobistości, a m.in.: znany Arnhold Lunn; były wikariusz anglikański od St. Agnes (Cardiff) W. H. Thomas; kapelan z "Worcester College" w Oksfordzie - William Force Stead; Miss Bidwell, córka anglikańskiego biskupa tego samego nazwiska, dziennikarz, współwydawca "Daily Sketch", Greville K. D. Boyle, oraz szereg znanych osobistości, o których pisaliśmy w poprzednich numerach "Rycerza".
NAWRÓCENIE WYBITNEGO UCZONEGO ANGIELSKIEGO. Powrócił do Kościoła katolickiego dr Alfred Piney, dyrektor oddziału patologicznego przy londyńskim instytucie rakowym. Mimo bardzo młodego wieku (38 lat życia) jest obecnie jedną z największych powag w dziedzinie badań nad rakiem. Jest on członkiem Royal Medical Society, towarzystwa patologów, związku lekarzy i autorem wielu cennych prac naukowych.
ROZWÓJ PRASY KATOLICKIEJ W HISZPANII. Prasa katolicka w Hiszpanii nic nie straciła na przewrocie. W dniu ogłoszenia republiki wielki dziennik katolicki "El Debate" bił 80.000 egzemplarzy, dziś nakład jego wzrósł do 200.000. Inne dzienniki jak: "La Gaceta del Norte" w Bilbao, i tygodnik "Jeromin", są pod wpływem "El Debate". Wydawanie tylu dzienników wymaga ogromnych pieniędzy. Przeważnie samo społeczeństwo katolickie wspiera wydawnictwa ofiarami. Niedawno redaktor naczelny "El Debate" otrzymał bezimiennie 300.000 pesetów na rozwój prasy katolickiej. Piękny przykład zrozumienia ważności apostolstwa prasy.
OO. PAULINI Z CZĘSTOCHOWY W RZYMIE. Do opieki nad kościołem św. Katarzyny della Rota, gdzie obecnie mieścić się będzie Archikonfraternia funkcjonariuszów dworu papieskiego, wezwani zostali OO. Paulini z Częstochowy. W ten sposób polscy OO. Paulini otrzymują placówkę w Rzymie. Przełożonym nowego klasztoru zostaje o. Klemens Izdebski.
PIERWSZY KOŚCIÓŁ KATOLICKI W SOWIETACH. Władze sowieckie na skutek umowy ze Stanami Zjednoczonymi, w której zagwarantowano obywatelom amerykańskim swobodę w wykonywaniu praktyk religijnych, wyznaczyły miejsce pod budowę kościoła katolickiego w Moskwie. Będzie to pierwsza świątynia w Rosji od czasów rewolucji, której proboszczem zostaje przybyły do Moskwy o. Leopold Braun z zakonu augustianów. Naturalnie ulga ta dotyczy jedynie katolików amerykańskich.
ILU JEST KATOLIKÓW W JAPONII? W Japonii i na wyspach sąsiednich istnieje 13 stacji misyjnych z ogólną liczbą około 100 tysięcy wiernych, a w krajach podlegających wpływom japońskim, jak Korea i wyspa Formoza, wyznaje wiarę katolicką około 135.000 osób. Gdyby na to pozwoliły środki pieniężne, należałoby utworzyć co najmniej 80 stacji misyjnych.
MUSSOLINI O CHRZEŚCIJAŃSKICH ZASADACH ŻYCIA. Podczas przyjęcia Rycerzy Grobu Św[iętego], przybyłych do Rzymu dla odprawienia pielgrzymki jubileuszowej, premier Mussolini zaznaczył, że noszona przez nich nazwa, przypominająca Grób Zbawiciela, skierowuje myśl ku najwyższym ideałom ludzkości. Przyczyną, z powodu której Europa i ludzkość odczuwa dziś tak głęboki kryzys, jest przede wszystkim to, że zapomniano o tych zasadach i ideałach, jakie stanowią fundament życia chrześcijańskiego. Dla Rycerzy Grobu Św[iętego] zasadami tymi są obrona wiary św[iętej], ojczyzny i prawość w życiu, dlatego też słusznie z dumą noszą czerwony krzyż gorejący na płaszczach.
PRACE NAUKOWE ZAKONNIKÓW. O. Mulie z belgijskiej kongregacji misyjnej w Scheut wydał trzytomową (przeszło 1400 str[on] obejmującą) gramatykę języka chińskiego. Napisał ją w języku flamandzkim, równocześnie ukazało się jej tłumaczenie angielskie. Księża Smedt i Mostaert z tej samej kongregacji wydali fonetykę, gramatykę i słownik języka mongolskiego. Hiszpański jezuita, ks. Luic Maria Nieto, wydał słownik chińsko-hiszpański, obejmujący 900 str[on] druku.
ILOŚĆ SZPITALI I PIELĘGNIAREK KATOLICKICH NA ŚWIECIE. Na całym świecie jest czynnych 21 tysięcy szpitali katolickich, w których pracuje 206 tysięcy sióstr pielęgniarek. Ponadto pielęgniarki katolickie zajęte są w 96 tysiącach różnych ambulatoriów katolickich. Wielkie to tereny katolickiego miłosierdzia i imponująca armia ofiarnych dusz...
AKTORKA PARYSKA ZAKONNICĄ. Była artystka francuska, Yvonne Hautin, która przed półtora rokiem wstąpiła do klasztoru benedyktynek przy kościele św. Sulpicjusza w Paryżu, złożyła już wieczne śluby zakonne. W uroczystości wzięło udział wielu artystów i artystek z Komedii Francuskiej, którzy składali życzenia dawnej swojej koleżance.