Kronika

Z WATYKANU

PRZEMÓWIENIA OJCA ŚW[IĘTEGO] W ROKU JUBILEUSZOWYM 1983. Papież Pius XI wygłosił w ciągu Roku Jubileuszowego 620 przemówień, 14 homilii (mów z okazji kanonizacji lub beatyfikacji świętych) oraz 9 przemówień na konsystorzach.

NOWE WYDANIE ALPEJSKICH PISM OJCA ŚW[IĘTEGO]. Z okazji 50-tej rocznicy założenia mediolańskiej sekcji Włoskiego Klubu Alpejskiego sporządzono nowe wydanie pism Ojca Św[iętego] Piusa XI, poświęconych wrażeniom i przeżyciom w czasie wycieczek i wypraw w góry. Książka ta jest wezwaniem młodzieży do poznania i wchłaniania w siebie sił żywotnych, które drzemią w majestatycznych, niedostępnych górach. Jak wiadomo, papież Pius XI, zanim wstąpił na Stolicę Piotrową, z wielkim zamiłowaniem uprawiał w wolnych chwilach od pracy turystykę. Historyczne prace Ojca Św[iętego] przetłumaczono na język angielski.

SKAUCI FRANCUSCY W WATYKANIE. Tysiąc pięćset skautów francuskich przybyło do Rzymu na zakończenie Jubileuszu Odkupienia i na uroczystości kanonizacyjne. Ojciec Św[ięty] przyjął skautów na audiencji, witając ich serdecznie i wyrażając swoje uznanie dla głębokich zasad katolickich, którymi owiany jest cały skauting francuski. Ojciec Św[ięty] dał wyraz swej radości, że ze skautów francuskich, liczących dziś z górą 50 tysięcy członków, wyjdzie młode pokolenie obywateli, które na zasadach chrześcijańskich odrodzi swoją ojczyznę. W katakumbach rzymskich na grobach męczenników skauci pod wodzą generała Guyot de Salins odnowili swą przysięgę służenia Bogu i ojczyźnie.

DZIENNIKARZE KATOLICCY W RZYMIE. Z okazji Roku Świętego na uroczystość Zielonych Świąt przybyła do Rzymu Międzynarodowa Pielgrzymka Dziennikarzy Katolickich, zorganizowana przez Międzynarodowe Biuro Prasy Katolickiej. Prócz kierowników i redaktorów dzienników katolickich całego świata wzięli w pielgrzymce udział także członkowie katolickich stowarzyszeń zawodowych dziennikarskich.

ZE ŚWIATA

JUBILEUSZOWE KOMUNIE ŚW[IĘTE]. W Anglii odbywają się każdego roku tzw. "jubileuszowe Komunie Św[ięte]". W uroczystościach tych biorą udział ci, którzy pragną odnowić w swych wspomnieniach chwilę Pierwszej Komunii Św[iętej], przyjętej przed 15, 20, 25, 30, 50 lub więcej laty.

CHRZEST PO 18 LATACH. Ks. arcybiskup Torrony udzielił sakramentu chrztu, bierzmowania i Komunii Św[iętej] żołnierzowi włoskiemu Sturla (fot. 1), który do 18 r[oku] życia jako sierota przebywał w Rosji, gdzie był pozbawiony nauki religii. Nadano mu imię Józefa, bolszewicy natomiast - Rewolucjonisty.

OLBRZYMI KRZYŻ. Na najwyższym wzgórzu w pobliżu San Francisco (Stany Zjedn.) postawiono niedawno olbrzymi krzyż z betonu o wysokości 30 m. Ramiona krzyża wynoszą 14 m, podstawa zaś 25 m średnicy. Krzyż ten, nazwany "Krzyżem Wielkanocnym", wznosi się na 300 m ponad poziomem morza.

BUDOWA KOŚCIOŁÓW W HISZPANII. W Hiszpanii buduje się nowe kościoły. W Barcelonie rozpoczęto budowę nowego kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Kamień węgielny pod budowę położył biskup miejscowy.

KOMUNIA ŚW[IĘTA] STUDENTÓW FRANCUSKICH. Studenci wyższych szkół francuskich przystąpili gromadnie do Komunii Św[iętej] wielkanocnej. Na zaproszeniu do wspólnej Komunii złożono 16.337 podpisów. Pozwala to stwierdzić, że następuje szybkie odrodzenie religijne francuskiej inteligencji.

STATUA MATKI BOŻEJ W PARYŻU. Niedawno ks. kardynał Verdier, arcybiskup Paryża, dokonał poświęcenia pięknej statuy Najśw. Panny Maryi Pokoju w bazylice na Montmartre (fot. 2).

KATEDRA MATKI BOŻEJ W PORT-SAID. Z inicjatywy wikariusza apostolskiego ks. biskupa Angelo Hiral, przystąpiono w Port-Said do budowy katedry pod wezwaniem Najśw. Maryi P[anny] Królowej świata. Specjalnym listem pasterskim ks[iądz] biskup zawiadamia wiernych o założeniu kamienia węgielnego pod nową świątynię i wzywał gorąco do ofiar na budowę.

PRZEKŁAD PISMA ŚW[IĘTEGO] NA JĘZYK LITEWSKI. Litwini nie posiadali dotychczas całkowitego tłumaczenia Pisma Św[iętego]. Na przełomie XV i XVI wieku przetłumaczono tylko Ewangelię na niedziele i święta. Potem w XVIII wieku drukarnia uniwersytecka w Wilnie sporządziła wydanie czterech Ewangelii w językach litewskim i polskim. Dopiero obecny arcybiskup Kowna, po trzydziestoletniej wytężonej pracy, dokonał całkowitego przekładu Pisma Św[iętego] na język litewski.

OLBRZYMIA MONSTRANCJA. W najbliższym czasie zostanie przekazana kościołowi św. Franciszka z Asyżu w Melbourne w Australii nowa monstrancja dwumetrowej wysokości, zakupiona za 6 tysięcy dolarów, zapisanych na ten cel przez panią Marię Franciszkę Marlow. Kościół ten obsługują Ojcowie Najświętszego Sakramentu, którzy przybyli tutaj z Ameryki w 1929 roku. Odbywa się w nim ustawiczna adoracja Najśw.- Sakramentu, a świątynia przez cały dzień jest wypełniona wiernymi. Odprawiają się tu Msze św. bez przerwy aż do południa, a podczas ostatniej Mszy św. jest błogosławieństwo Najśw. Sakramentem.

U NAS

UROCZYSTOŚCI KU CZCI BŁ. JANA SARKANDRA. Na prośbę ks. biskupa Adamskiego i całego Episkopatu polskiego Ojciec Św[ięty] Pius XI rozszerzył kult bł. Jana Sarkandra na całą Polskę. W związku z tym rozpocznie się tydzień obchodów, który zakończy się uroczystą sumą odprawioną w główną uroczystość, tj. w niedzielę po Bożym Ciele (3 czerwca) przez J.E. ks. biskupa Adamskiego przy kaplicy na wzgórzu skoczowskim.

KRZYŻ NAD ZBRUCZEM. W nadgranicznym miasteczku Podwołoczyskach w niedzielę palmową [1934] r. dokonano poświęcenia i przeniesienia wielkiego krzyża nad granicą Zbrucza, gdzie ustawiono go na wysokim wzgórzu na pamiątkę 1900-nej rocznicy męki Zbawiciela świata. Krzyż ten ofiarowali żołnierze 4 komp. KOP, dzięki inicjatywie dowódcy kpt. Niedźwiedzkiego. W uroczystości wzięły udział wszystkie tamtejsze organizacje polskie i tysiączne rzesze wiernych.

ZGON MŁODEGO KLERYKA FRANCISZKAŃSKIEGO. Dnia 11 kwietnia [1934] r. zmarł po krótkiej chorobie br. Marcin (Czesław) Rożen, kleryk. Urodził się dnia 21 VII 1913 r. w Zbulitowie Małym, pow. Radzyń Podlaski. Do Zakonu wstąpił w r. 1932, a w następnym roku (1933) złożył śluby zakonne i dalej odbywał swe studia w Niepokalanowie. Lecz gruźlica zmusiła go do przerwania nauki, a przełożeni wysłali go celem leczenia się w strony rodzinne. Niestety, słaby organizm uległ w walce z tą straszną chorobą. Krótki żywot w służbie Maryi zakończyła piękna śmierć. Zmarł, powtarzając z miłością i bez przerwy: Jezus Maria!

Był członkiem "Milicji Niepokalanej". Odznaczał się prawdziwie dziecięcą miłością i nabożeństwem do Matki Najświętszej. Oddał był Najświętszej Panience całego siebie w Jej słodką niewolę według wskazówek bł. Ludwika z Montfortu. Mamy nadzieję, że Niepokalana przyjęła swego wiernego niewolnika do wiecznej chwały. Requiescat in pace!

NOMINACJA BISKUPA SUFRAGANA DIECEZJI KATOWICKIEJ. Ojciec Św[ięty] mianował ks. prałata dra Teofila Bromboszcza (fot. 3) proboszcza z Mysłowic, biskupem-sufraganem diecezji katowickiej.

Ks. prałat Teofil Bromboszcz urodził się 25 kwietnia 1886 r. w Ligocie pod Katowicami, wyświęcony został 26 czerwca 1912 r., mianowany następnie prałatem domowym Jego Świątobliwości i kanonikiem kapituły katedralnej w Katowicach, piastował jednocześnie funkcje cenzora książek i egzaminatora prosynodalnego.

Dostojnemu Nominatowi redakcja "Rycerza Niepokalanej" przesyła najserdeczniejsze życzenia, błogosławieństwa Bożego i opieki Niepokalanej Matki w nowej, odpowiedzialnej pracy. Ad multos annos!

PRZYJAZD PRZEŁOŻONEGO POLSKIEJ MISJI W AFRYCE DO POLSKI. W ostatnich dniach marca [1934] r. przybył do Krakowa msgr Brunon Wolnik TJ, prefekt apostolski Brokenhillu, który po ośmioletniej pracy misyjnej w Afryce powrócił do Polski w sprawach powierzonego mu okręgu misyjnego. W prefekturze brokenhillskiej pracuje 12 kapłanów i 18 braci misjonarzy tow[arzystwa] jezusowego, franciszkanów (włoskich) kapłanów 5, kapucynów 5, sióstr misjonarek 28. Prefektura liczy prawie 11.000 wiernych. W roku 1932/33 misja udzieliła porad lekarskich w 12.230 wypadkach. W misji brokenhillskiej jest 90 szkół elementarnych i dwa seminaria nauczycielskie.

ZNÓW SPRAWA BEZPRAWNEGO NOSZENIA UBIORÓW DUCHOWIEŃSTWA KATOLICKIEGO PRZEZ SEKCIARZY. Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrywał w kwietniu [1934] r. sprawę przeciwko agitatorom sekciarskim mariawickim i tzw. kościoła narodowego, St. Piekarzowi, Cz. Dyoniziakowi, St. Kugielowi, H. Laskowskiemu i A. Żółtowskiemu. Obchodzili oni domy z wydawnictwami swych sekt, przy czym wprowadzali w błąd ludność ubiorami duchowieństwa katolickiego. Również tytuł wydawnictwa "Rycerz Chrystusowy", które roznosili, był obliczony na wprowadzenie w błąd przez podobieństwo do naszego "Rycerza Niepokalanej". Wszystkich oskarżonych sąd skazał na grzywny po 100 zł każdego i nakazał im zdjąć sutanny. Innego sekciarza, Kazimierza Ciacha, za oszustwo sąd skazał na miesiąc aresztu.

KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI. Z odzyskaniem wolności Kościół założył Katolicki Uniwersytet w Lublinie. Istnieje on już 16 lat, rozwija się wysiłkiem katolickiego społeczeństwa, zwłaszcza duchowieństwa. Konieczną jest jednak pomoc pieniężna, by można dokończyć budowę gmachów, przebudować kaplicę, powiększyć bibliotekę, obsadzić nowe wydziały naukowe itd. Ojciec Św[ięty] pragnie, by istniał i rozwijał się Katolicki Uniwersytet Lubelski i błogosławi tym, którzy do tego pomagają. Dlatego wszyscy ludzie dobrej woli niech złożą według swej możności datki na KUL w dniu 10 czerwca, w którym odbędzie się zbiórka w całym państwie z wyjątkiem śląska za zgodą Ministra Spraw Wewn[ętrznych] lub prześlą ofiarę wprost do KUL przez PKO nr 39.712 na konto Kat. Un. Lub. Zbiórka po kościołach odbyła się w drugi dzień Zielonych Świąt.

Chrzest Józefa Sturla

[Fot. 1: Ks. abp Torrony udzielił sakramentu chrztu, bierzmowania i Komunii Świętej żołnierzowi włoskiemu. Otrzymał imię Józef.]

Królowa Pokoju

[Fot. 2: Statua NMP Królowej Pokoju w bazylice na Montmartre w Paryżu.]

Bp Teofil Bromboszcz

[Fot. 3: Pius XI mianował ks. Teofila Bromboszcza - proboszcza z Mysłowic, biskupem-sufraganem diecezji katowickiej.]