Kronika

Z Watykanu

PROCES BEATYFIKACYJNY ZAŁOŻYCIELA - STOWARZYSZENIA MISYJNEGO KSIĘŻY PALLOTYNÓW. Dnia 12 stycznia [1932] r. odbyło się; w pałacu Watykańskim, w obecności Jego Świątobliwości, papieża Piusa XI, posiedzenie Św[iętej] Kongregacji Obrządków. Obecni na posiedzeniu kardynałowie, prałaci i konsultorowie roztrząsali sprawę cnót w stopniu heroicznym wielebnego sługi Bożego ks. Wincentego Pallottiego, kapłana rzymskiego, założyciela Stowarzyszenia Misyjnego Księży Pallotynów i wydali wyrok przychylny. Jest to więc ważny krok na drodze do beatyfikacji wielebnego sługi Bożego i spodziewać się należy, że w najbliższym czasie ks. Pallotti będzie zaliczony w poczet błogosławionych.

MUSSOLINI NA AUDIENCJI U OJCA ŚW[IĘTEGO]. Dnia 11 lutego [1932] r., tj. w trzecią rocznicę zawarcia pomiędzy Stolicą Św[iętą] i Królewstwem Włoch układów lateraneńskich, przyjął Ojciec Św[ięty] na audiencji premiera Italii Mussoliniego wraz z wyższymi urzędnikami państwa. Audiencja odbyła się w prywatnej bibliotece papieża i trwała przeszło godzinę. Przy wejściu do Sali audiencyjnej Mussolini przyklęknął i ucałował rękę Ojcu Św[iętemu]. Po wizycie Mussolini na zapytanie dygnitarzy odrzekł: "Co za piękna wizyta!". Potem udał się do bazyliki watykańskiej. U wejścia podał mu wodę święconą arcybiskup Pellizzo. Mussolini przeżegnał się pobożnie i podszedł do przygotowanego dlań klęcznika przed ołtarzem Najśw. Sakramentu. Ujrzawszy objektywy fotografów nastawione na siebie, premier energicznym ruchem ręki wzbronił robić zdjęcia i dodał: "Gdy się modli, to się nie fotografuje". Następnie ukląkł na klęczniku i zagłębił się w kilkuminutowej modlitwie. Podobnie pomodlił się Mussolini na grobie św. Piotra. Miasto w dniu wizyty ozdobione było flagami, a w Citta del Vaticano powiewały chorągwie o barwach papieskich. - Na fot. 1 Mussolini wśród dygnitarzy.

U nas

70-LECIE URODZIN J.EM. KS. KARDYNAŁA KAKOWSKIEGO. Ks[iąd] Kardynał obchodził z początkiem lutego siedemdziesiątą rocznicę urodzin. Obchodził ją w Rzymie - dokąd wyjechał na dziesiątą rocznicę rządów Ojca Św[iętego] Piusa XI, którego w Warszawie konsekrował na biskupa. Podczas przyjęcia w Rzymie u ambasadora Skrzyńskiego kardynał Pacelli, sekretarz stanu, wręczył ks. kardynałowi Kakowskiemu portret Ojca Św[iętego] z odręcznym podpisem Piusa XI i dedykacją: Memu konsekratorowi.

POLAK OKULISTA - MISJONARZEM W CHINACH. Na polską misje w Szuntefu w Chinach przybyły ostatnio trzy Siostry Szarytki z Polski. Na misji tej przebywa obecnie kilku misjonarzy ze zgromadzenia św. Wincentego a Paulo i kilka sióstr Szarytek. Jednym z misjonarzy polskich w Chinach jest ks. dr Wacław Szuniewicz, były profesor Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, który przed dwoma laty otrzymał świecenia kapłańskie i wyjechał do Chin w charakterze misjonarza, gdzie darmo leczy Chińczyków na oczy.

WYBÓR PROJEKTÓW NA ŚWIĄTYNIĘ OPATRZNOŚCI BOŻEJ. Sąd konkursowy na projekt szkicowy wotum narodowego świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w osobach: J.Em. ks. kardynała Al. Kakowskiego, J.Em. ks. kardynała Prymasa Hlonda, J.E. Ks. metropolity Sapiehy, wicemarszałków Sejmu, pp. Makowskiego i Polakiewicza, prezydenta miasta p. Słomińskiego, przedstawicieli Rob[ót] Publ[icznych], Min[isterstwa] WRiOP, przy udziale Związku Zrzeszeń Architektów Polskich, dokonał wyboru projektu przyszłej świątyni. Prawie jednomyślnie przyjęto projekt arch. Bohdana Pniewskiego. Na podstawie tego projektu rozpocznie się budowa monumentalnej świątyni narodowej.

WYSTAWA KOŚCIELNA W RADOMIU. Od 25 czerwca do 3 lipca [1932] roku odbędzie się w Radomiu Powszechna Wystawa Kościelna z powodu Kongresu Eucharystycznego diecezji sandomierskiej w Radomiu. Wystawa ta budzi duże zainteresowanie w sferach handlowo-przemysłowych, co jest zupełnie zrozumiałe. Będzie ona świetną okazją zetknięcia się konsumenta z wytwórcą. Wystawa daje możność wystąpienia jedynie tylko chrześcijańskim wytwórcom, co również stanowi dodatnie walory wobec wszechwładnej konkurencji obcego handlu i przemysłu.

MAŁE SEMINARIA DUCH[OWNE] W POLSCE. W dziele "Współczesna Polska pod względem religijnym" znajdujemy rozdział pt. "Małe seminaria diecezjalne i zakonne w Polsce". Dowiadujemy się z niego, że pierwszą taką instytucją na ziemiach polskich jest małe seminarium metropolitalne we Lwowie (rok założenia 1840). Przed wojną było tych zakładów 11, wszystkie (prócz włocławskiego) w b[yłym] zaborze austriackim. Wychowywało się w nich 680 chłopców. Obecnie liczba małych seminariów wynosi 52, z tego 3 obrządku wschodniego. Wychowanków obrządku łacińskiego jest 4020, wschodniego 413.

Ze świata

ZŁOTY MEDAL ZA NAJMORALNIEJSZY UTWÓR TEATRALNY. Katolicka Liga Aktorów w Stanach Zjednoczonych Am. Półn. ufundowała nagrodę w postaci złotego medalu, jaki co roku przyznawany będzie autorowi najmoralniejszej a jednocześnie zajmującej sztuki teatralnej. Również dla aktora, który w takiej sztuce najlepiej odegra główną role, przeznaczony zostanie w nagrodzie medal złoty.

WYNIKI SPISU LUDNOŚCI WE WŁOSZECH. Z ostatniego spisu ludności we Włoszech wynika, że kraj ten liczy 41.220.434 obywateli, w tym 11.060.963 katolików. Spośród pozostałych mieszkańców przypada na wyznania niekatolickie 139.090 (tj. 3,4 promile) i 17.494 (tj. 0,4 promile) na bezwyznaniowców. Protestantów wraz z sektami protestanckimi (głównie waldensi, pochodzący z Piemontu) liczy Italia 82.569, przy czym stanowią oni w przeważnej części element napływowy. Żydów wreszcie liczą Włochy 47.485, tj. 1,2 promile. Z powyższego wynika, że w Italii obecnie przypada na 10.000 mieszkańców 9961 katolików.

KONGRES EUCHARYSTYCZNY. Od 22 do 26 czerwca [1932] r. odbędzie się w Dublinie, stolicy Irlandii, 31 międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Pod protektoratem J.Em. Ks[ię∂za] Kardynała Prymasa organizuje się polska pielgrzymka narodowa na ten kongres. Program pielgrzymki przewiduje wyjazd 15 czerwca, powrót 1 lipca; prócz czterodniowego pobytu w Dublinie, obejmuje on zwiedzanie Lisieux i Londynu. Koszta pielgrzymki wyniosą od 600 do 1200 zł. Zgłoszenia przyjmuje ks. dr St[anisław] Janicki, Poznań, Ostrów Tumski 1.

WDZIĘCZNOŚĆ TURKÓW DLA PAPIEŻA. Wielki miłośnik pokoju, papież Benedykt XV, który w czasie wojny światowej wielokrotnie nawoływał narody i państwa do zaprzestania morderczego rozlewu krwi, znanym był w całym świecie jako jałmużnik pokrzywdzonych przez wojnę, spierał więc hojnie wszystkich, bez względu na religię lub narodowość, bo bliźnim według Ewangelii jest każdy, kto pomocy potrzebuje, więc i poganie.

W uznaniu ogromnych zasług jakie ten wielki papież położył wobec Turków przez swe chrześcijańskie miłosierdzie wystawiono mu pomnik w Konstantynopolu (fot. 2). Mahometanie - papieżowi!

PRZEDSTAWICIEL CHIN W LIDZE NARODÓW PROSI OJCA ŚW[IĘTEGO] O WSTAWIENNICTWO. Przewodniczący chińskiej delegacji przy Lidze Narodów, p. Yen, zwrócił się do Ojca Św[iętego] z prośbą o wstawiennictwo za Chinami przy obecnym konflikcie na Dalekim Wschodzie. Kardynał Sekretarz Stanu Pacelli odpowiedział telegraficznie, że Papież, jako Wspólny Ojciec, obejmuje swą miłością wszystkie narody, a narodowi chińskiemu dał niewątpliwe dowody swojej dla niego przychylności. W obecnej chwili Ojciec Św[ięty] pragnie gorąco i modli się o to, by pomiędzy obu wielkimi narodami, którym Opatrzność Boża wyznaczyła miejsce obok siebie, zapanował pokój, aby mogły w zgodnym współżyciu korzystać z dobrodziejstw pokoju. Ten apel narodu chińskiego do Stolicy św. posiada wielkie znaczenie, albowiem jest to jeden z rzadkich wypadków odnoszenia się o pośrednictwo do Stolicy Apostolskiej ze strony narodu pogańskiego.

GŁÓD MODLITWY I BREWIARZ EWANGELICKI. W niemieckim czasopiśmie "Liturgische Zeitschrift" zamieszczony został ostatnio artykuł na temat świeżo wprowadzonego do protestanckiej liturgii ewangelickiego brewiarza. Autor artykułu dr. Pohl pisze: "W brewiarzu ewangelickim widzimy pierwszą ze strony protestanckiej próbę wykorzystania myśli oraz skarbów rzymskiego brewiarza dla wzbudzenia pobożności w protestantyzmie. Żąda się bowiem, w przeciwieństwie do subjektywnych modlitewników, "objektywnej" książki do modlitwy... Jest to głos Kościoła, który słyszymy, jest wołanie modlitwy poprzez wieki, a nawet lat tysiące... Chodzi wogóle o to, ażeby znowu zaczęto regularnie się modlić.

Jest rzeczą charakterystyczną, że protestantyzm w wielu krajach, widząc skostniałość i obojętność u swoich członków, poczyna wprowadzać obrzędy liturgiczne. A wyraźnem. naśladowaniem rytuału rzymskiego, szerzyć kult ku Matce Bożej, a ostatnio wprowadzać brewiarz. W Polsce pastorzy również wprowadzili zmiany w liturgii, nie mówiąc już o używaniu (coprawda bezprawnie) tytułów przysługujących hierarchii rzymsko-katolickiej.

"OJCZE NASZ" W 31 JĘZYKACH. Na jednym tylko obszarze misyjnym "Ojcze nasz" odmawiane jest w 31 językach. Jest to wikariat apostolski" Rabaul, gdzie właśnie ta różnojęzyczność krajowców stanowi najgłówniejszą przeszkodę dla misjonarzy, którzy muszą nabożeństwa i kazania mieć w języku każdego szczepu.

MIĘDZYNARODOWA AKCJA KOBIET KATOLICKICH NA RZECZ POKOJU. Uważając, że zagadnienie pokoju jest bezsprzecznie najważniejszej zagadnieniem moralnym doby obecnej, Międzynarodowa Unia Katolickich Organizacji Kobiecych podjęła szeroką akcję współpracy w tej dziedzinie.

Akcja rozwinęła się w trzech kierunkach: 1) modlitwy o światło i dobrą wolę narodów i ich przedstawicieli; w tym celu 28 milionów stowarzyszonych przystąpiło na tę intencję do Stołu Pańskiego w dzień otwarcia Konferencji Rozbrojeniowej, tj. dnia 2 lutego; 2) przedstawienie członkom Konferencji Rozbrojeniowej postulatów kobiet katolickich, które ujęte zostały w szeregu rezolucji podpisanych przez wszystkie kraje, przesłanych przez Unię do Genewy; 3) zgłoszenia gotowości do współpracy z Ligą Narodów w dziedzinie pracy nad ustaleniem pokoju; w sprawie tej został wysłany do Sekretariatu Ligi Narodów specjalny memorjał. W memorjale tym, jak również i w przesłanych rezolucjach, podkreślany był zawsze i przede wszystkim moment moralny - konieczności oparcia stosunków międzynarodowych na czynnikach miłości i sprawiedliwości, jako jedynych podstawach na których oprzeć się może prawdziwy pokój, przy odpowiednich gwarancjach i sankcjach międzynarodowych, mogących zapewnić ogólne bezpieczeństwo.

W akcji tej wzięły również udział następujące polskie organizacje należące do Międzynarodowej Unii: Zjednoczenie Katolickich Związków Polek, Zjednoczenie Młodzieży Polskiej, Młode Ziemianki i Polskie Stowarzyszenia Młodych Kobiet.

CUDOWNE UZDROWIENIE PODCZAS WYSTAWIENIA RELIKWII ŚW. FRANCISZKA KSAWEREGO. Pisaliśmy już o relikwiach apostoła Indii, św. Franciszka Ksawerego złożonego w Goa (Indie Portugalskie). Otóż z miejscowości tej donieśli o kilkunastu wypadkach cudownych uzdrowień, stwierdzonych tam w czasie wystawienia relikwii św. Franciszka Ksawerego. Między innymi uzdrowiony został 6-letni chłopiec, Walery Augustyn z Karkal (Mangaiore) od 4 lat tknięty paraliżem kończyn. Nieszczęśliwe dziecko leczone było przez najsławniejszych lekarzy w Mangalore i Madrasie bez najmniejszego skutku. W dniu 12 grudnia [1931] r. zrozpaczony ojciec przywiózł swego synka do Goa i stanąwszy przy trumnie św. Franciszka, polecił dziecku ucałować stopy świętego. W tej samej chwili chory poczuł dziwny skurcz we wszystkich członkach, po czym mógł już spokojnie się poruszać. Przed ponownem zamknięciem ciała Świętego do trumny komisja złożona z 5 lekarzy badała relikwje i stwierdziła, że stan skóry i ciała nie uległ zmianie od 360 lat.

Z RAJU BOLSZEWICKIEGO. Bolszewicy rozbijają rodzinę przez małżeństwa cywilne i rozwody, a dzieci zabierają do zakładów państwowych na wychowanie. Ponieważ jednak tych zakładów jest bardzo mało, a te, co istnieją, są bardzo śle zaopatrzone, dlatego też aż 9 milionów dzieci pozostaje bez opieki. Wałęsają się wszędzie napół nagie i głodne i dopuszczają się wielu zbrodni: (kradzieży, podpaleń, zgwałceń, morderstw. Na 30 milionów dzieci w wieku szkolnym tylko 13 milionów uczęszcza do szkół, reszta żyje samopas dla braku szkół i nauczycieli. Wydatki bolszewików na szkoły są o połowę mniejsze niż za czasów carskich.

ZAKONNICA ODZNACZONA LEGIĄ HONOROWĄ. W Szanghaju została odznaczona przez rząd francuski krzyżem Legii honorowej zakonnica s. Maria z Zakonu S[ióstr] Miłosierdzia za pełną poświecenia działalność na niwie samarytańskiej. Odznaczenia dokonał admirał, dowódca floty francuskiej na Dalekim Wschodzie.

S. Maria czynną jest od 30 lat jako siostra miłosierdzia w Szpitalu Św[iętej] Maryi w koncesji francuskiej w Szanghaju.

Mussolini wśród dygnitarzy

[Fot. 1: Mussolini wśród dygnitarzy.]

Pomnik papieża

[Fot. 2: Pomnik papieża Benedykta XV w Konstantynopolu.]