Kronika

Ze Rzymu

Dary Ojca Św[iętego] Z okazji rocznicy swej koronacji, Ojciec Św[ięty] złożył ofiarę dla ubogiej ludności katolickiej w Wiedniu, w ilości 600 tys. franków. Ponadto przesłał 10 tys. frank. na ręce biskupa z Pignerol dla ofiar pożaru w Grand-Puy. (P. K.)

Kard. O’Connel, arcybiskup bostoński, w dniu swego wyjazdu z Rzymu do Ameryki, otrzymał z rąk Ojca Św[iętego] piękne i bogato oprawne dzieło łacińskie, drukowane w w. szesnastym, pt.: "De dignitate et officio Cardinalis", wraz z listem papieskim, zawierającym błogosławieństwo dla kardynała, oraz dla kleru i katolików djec. Bostońskiej.

Modły za uniwerstytety katolickie. Stolica św. wydała rozporządzenie odprawiania w kościołach specjalnych modłów na intencję rozwoju uniwersytetów katolickich. Ojciec Św[ięty] życzy sobie, aby uniwersytety katolickie dążyły nie tylko do stworzenia elity sił naukowych katolickich, ale ponadto, aby były żywym przykładem i apologią wiary i cnót chrześcijańskich dla ludu katolickiego. (P. K.)

Telefon bez drutu w Watykanie. Dnia 15 marca wieczorem, w mieszkaniu prywatnym Ojca Św[iętego] został uruchomiony aparat, za pomocą którego można otrzymywać komunikaty radio - telegraficzne nie tylko z Europy, ale i z Ameryki. W chwili uruchomienia aparatu Ociec św. i osoby przy nim wówczas obecne, usłyszały śpiew i muzykę z tragedii Borys Godunow, którą w tym czasie wykonywano w teatrze rzymskim Constanzi. Potem aparat połączono z Londynem, skąd otrzymano inne melodje i motywy muzykalne, trochę jednak zamącone wskutek licznych transmisji radiotelegraficznych. Ojciec Św[ięty] był bardzo zadowolony z tej pierwszej próby. (P. K.)

Nowi Kardynałowie. Podczas ostatniego konsystorza Papież Pius XI wywyższył J.E. ks. arcybiskupa Mundeleina z Chicago J.E. ks. arcybiskupa Hayesa z Nowego Jorku do godności kardynałów. (N.Ż.)

Biblioteka Watykańska. Ojciec Św[ięty] Pius XI, dbający tak bardzo o rozwój biblioteki, zamierza przyłączyć lokale, w których się mieści fabryka mozajki. Odzie przeniesioną będzie fabryka mozajki, jeszcze niewiadomo. (P. K.)

Ze świata

Nawrócenia w Anglii Ogólna liczba nawróceń w Anglii osiągnęła w roku 1922 cyfrę 12.406. Liczba ta z roku na rok wzrasta; tak przeszło na katolicyzm w r. 1916 osób 8501, a w r. 1920 osób 12.621. Mianowicie uwidocznia się wzrost liczby nawróceń od początku wojny światowej tak, że w ostatnim 7-leciu 1916-1922 roku nawróciło się razem 74.161 osób. Między wyznaniami, na które Anglia jest znacznie podzielona, zajmie niebawem katolicyzm pierwsze miejsce; nie znaczy to jednak jeszcze, że osiągnie przewagę ponad wszystkimi wyznaniami razem wziętymi. Kościół państwowy w Anglii miał komunikujących, tzn. czynnych adherentów 2.294.190; a gdy do tego doliczy się liczbę Szkotów, to ogólna liczba wzrośnie do 2,5 milionów. Kościół zaś katolicki liczy obecnie 2.580.000 członków, do czego dochodzą konwertyci ostatniego [1923] roku.

Przed mniej więcej 75 laty była Anglia uważana że kraj misyjny, zależny od Kongregacji de Propaganda Fide. Obecnie zaś posiada ona 4 prowincje kościelne z 12 biskupami diecezjalnymi i kilku sufraganami. Szkocja posiada 2 arcybisków i 4 biskupów; jest to liczba większa, niż przed reformacją. Ten sam objaw odnosi się do całej W. Brytanii, w której liczba obecna 28 arcybiskupów i biskupów przewyższa liczbę z przed reformacji. W 2572 kościołach pracuje 4530 księży; klasztorów razem jest 800, to jest więcej, niż było kiedykolwiek od założenia Kościoła katolickiego na brytyjskich wyspach. Szkocja miała przed mniej-więcej 100 laty 70.000 katolików, podczas gdy obecnie ich liczy 600.000. Proces rozkładowy który przenika protestantyzm angielski, coraz gwałtowniej popycha w objęcia katolicyzmu i nie brak już nie tvlko pojedynczych nawróceń, ale i całych klasztorów.

(Wiad. Past.)

Odznaczenie J.E. ks. abp. Cieplaka, w Warszawie. J.E. ks. abp. [Janowi Feliksowi] Cieplakowi przyznano odznakę wojskową za wybitne zasługi czcigodnego pasterza w Rosji w okresie 1917-1919 r. (Gon. Kat.)

Zgon zasłużonego biskupa.

Dnia 29 marca zmarł w Przemyślu ks. biskup [Sebastian] Pelczar. Niedawno, bo dopiero 19 marca obchodził on jubileusz 60-lecia swego kapłaństwa. Jako biskup pracował 25 lat. Pozostawił po sobie liczne dzieła, wyjaśniające zasady naszej wiary św[iętej], działalność masonerii i innych wrogów religii; wskazywał on także w swych pismach drogę do prawdziwej świętości.