Kronika

Ze Rzymu

OJCIEC ŚW[IĘTY] I PRASA KATOLICKA

Papież na przyjęciu pielgrzymki mediolanskiej, która reprezentowała i diecezjalną "dobrą prasę", wypowiedział dłuższą mowę o znaczeniu dobrej prasy, o konieczności zakładania wszędzie dobrych dzienników i rozszerzania lektury takowych, o odpowiedzialności tych obojętnych katolików, którzy bezmyślnie często czytają i prenumerują obojętne lub złe dzienniki, o szkodzie, jaką wyrządza zła prasa.

KAZANIE KARDYNAŁA KAKOWSKIEGO

W dniu 11 listopada, bawiący tam J.E. ks. kardynał [Aleksander] Kakowski wygłosił w kościele OO. Jezuitów włoskie kazanie na cześć św. Jozafata jako w 300-letnią rocznicę jego męczeństwa. Uroczystość odbyła się z wielką okazałością, przy licznym udziale publiczności rzymskiej, tak świeckiej, jak duchownej.

Ze świata

O BEATYFIKACJĘ PIUSA X

Kardynał [Louis-Henri-Joseph] Luçon gorącym listem przyłącza się do prośby licznych biskupów o beatyfikację Piusa X.

KATOLICYZM W SZKOCJI I NA WYSPACH SHETLAND

Szkocja od tak zwanej reformacji znaną jest z kalwinizmu zaciekłego swej ludności; ale katolicyzm się rozszerza. W małej wiosce Carfin, w diecezji Glasgow, górnicy wybudowali grotę M.B. z Lourdes. Od tego czasu miejsce to stało się głośnem. Tłumy pielgrzymów ściągają; na Boże Ciało przybyło 50 tysięcy. Dzieją się wielkie łaski i cuda. Wyspy Shetlan i są oddzielone od lądu morzem często burzliwym, "Liga kobiet katolickich" i "Apostolstwo morza" wybudowały tam hotel dla dziewcząt, zatrudnionych przy rybołówstwie. Obecnie na Orkney w Kirwall jest ksiądz stały i kaplica. Obsługuje od czasu do czasu Lervick, główne miasto Shetland, gdzie katolicy są za ubodzy, aby utrzymać księdza. Dla tych więc katolików nowy hotel w Lervick będzie centrum apostolstwa i wzmocnienia.

NAWRÓCENIE ARCHIMADRYTY SERGIUSZA DABICZA

W Paryżu przeszedł niedawno na łono Kościoła Katolickiego wysoki dostojnik prawosławny arch. Sergiusz. Doktor prawa i teologii; przez 6 lat był kapelanem legacji rosyjskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Grecji, następnie wydelegowano go do zachodniej Europy, jako przedstawiciela administracji cerkiewnej kilku diecezji prawosławnych południowej Rosji. Wreszcie ostatnimi czasy zajmował odpowiedzialne stanowisko rektora cerkwi prawosławnej w Austrii, Węgrzech i Niemczech. Ceremonii przejścia do Chrystusowego Kościoła dokonał ks. biskup [Emanuel] Chaptal [de Chanteloup].

NOWY WIELKI DZIENNIK POLITYCZNY KATOLICKI

Zaczął wychodzić w Strasburgu nowy wielki dziennik polityczny katolicki pod nazwą "Echo Alzacji Lotaryngii," Dyrektorem jego jest poseł dr Pfleger. - Czy to nie wstyd dla nas? Polska, kraj katolicki, kilka razy większy od Alzacji z Lotaryngią, nie może się jeszcze zdobyć na podobny dziennik czysto katolicki!!...

STAN RELIGIJNY POLAKÓW W AMERYCE

Rozwój na polu religijnym wśród Polonii Amerykańskiej szybko postępuje naprzód. W roku 1870 miała ona zaledwie 17 parafii, w r. 1880 - 75 parafii, w r. 1890 - 170 p., w 1900 r. już 390 parafii, w 1910 r. 512, a w r. 1920 aż 762. W 5 Stanach znajduje się tylko po 1 parafii, w 9 po 10 parafii, w Pensylwanii jest parafii polskich aż 154, a księży 196, w diecezji Pitsburg 85 parafii, w diecezji Wisconsin 90 parafii i 111 księży, w diec. New-York 88 parafii i 132 księży, w diecezji Illinois 70 parafii i 154 księży, w diecezji Michigan 57 parafii i 92 księży, w Massachusets 48 par. i 62 księży.

Polskich szkół parafialnych było w 1921 r. 511, sił przy nich nauczycielskich 3.568, a dzieci 219711. Średnich zaś szkół było 9.

Daje się teraz odczuwać wielki brak biskupów polskich. Obecnie bowiem jest zaledwie jeden biskup polak Ks. biskup Paweł Rhode. To też w ostatnich czasach rozpoczęto usilnie starania w tym kierunku.

KRWAWE WALKI W CERKWI

Moskwa. Koła rządowo-komunistyczne są poważnie zaniepokojone zdarzeniem, które miało miejsce przed kilku dniami w Saratowie.

W jednej z saratowskich cerkwi, pop, należący do tak zw. "żywej cerkwi", wygłosił po nabożeństwie mowę, w której krytykował ostro patrarchę Tichona. Wtedy obecni w cerkwi tichonowcy przerwali mowę i zaczęli bić popa, w obronie którego stanęli jego stronnicy.

W cerkwi rozpoczęła się formalna walka. Zaczęto wynosić z cerkwi zbroczonych krwią rannych. Nadbiegła policja i nie mogąc dać sobie rady, zawezwała oddział wojskowy.

Jednak żołnierze, dowiedziawszy się o co chodzi, odmówili kategorycznie interwencji, twierdząc:

- Niech tych zwolenników antychrysta pobiją dobrze. Walka trwała dwie godziny. Dwóchrannych zmarło.

Z Moskwy została wysłana specjalna komisja dla przeprowadzenia śledztwa.

U nas

INGRES ARCYBISKUPA LWOWSKIEGO

Dnia 11 listopada odbyła się we Lwowie uroczystość ingresu (objęcia władzy biskupiej, którego znakiem jest uroczyste wejście do swej katedry) nowomianowanego arcybiskupa metropolity lwowskiego ks. Bolesława Twardowskiego. Po cichej Mszy św. w kościele ÓO. Dominikanów, gdzie arcypasterza powitał kanonik kapituły, ks. Zajchowski, olbrzymia procesja ruszyła do katedry. Pochód otwierała kompania honorowa 19 p.p., po czym szły kolejno procesje ze wszystkich kościołów lwowskich, duchowieństwo, wśród którego 8 biskupów, przedstawiciele władz i instytucji, cechy i związki ze sztandarami. Po odczytaniu bulli papieskiej i złożeniu przez duchowieństwo hołdu arcybiskupowi, nastąpiła suma uroczysta z kazaniem. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem arcypasterza.