Iskierki
Drukuj

Rada ministrów uchwaliła w dniu 18.6 dekret o rozpisaniu pożyczki państwowej pod nazwą "Narodowa Pożyczka Rozwoju Sił Polski" celem szybszego wzmożenia potencjału gospodarczego naszego kraju. Na apel Rządu R.P. akcja subskrypcji pożyczki ogarnęła całą Polskę.

12 czerwca nastąpił pierwszy spust stali z pieca martenowskiego Nr 1 nowej stalowni huty "Częstochowa" w Częstochowie na przedmieściu Raków. 17.6. uruchomiono tamże piec martenowski Nr 2.

16 czerwca ruszyła produkcja jednego z największych w kraju zakładów przemysłu chemicznego - wielkiej fabryki kwasu siarkowego w Wizowie na Ziemiach Odzyskanych.

W dniach od 10. do 17.6. odbył się III Tydzień Zdrowia". Z tej okazji uruchomiono w Pile największy w Polsce ośrodek kształcenia kadr młodszych pielęgniarek PCK.

W Warszawie obradował od 29.6. do 1.7. Kongres Nauki Polskiej. Powołano do życia Polską Akademię Nauk jako najwyższą ogólnopolską instytucję naukową.

Corocznie w Dniu Święta Odrodzenia 22.7. będą przyznawane "Państwowe nagrody za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki", ustanowione przez Radę Ministrów.

Na brzegu Świny w Świnoujściu powstaje baza rybołówstwa dalekomorskiego, jedna z największych w Europie. Obecnie kończy się budowę olbrzymiej chłodni.

Rada Ministrów powzięła specjalną uchwałę w sprawie kampanii żniwno-omłotowej w 1951 r., która powinna się rozpocząć w najkorzystniejszym czasie i odbyć sprawnie, szybko i terminowo.