Iskierki
Drukuj

Sejm zatwierdził projekt ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej.

Polska nawiązała ostatnio względnie odnowiła stosunki handlowe: z Chińską Republiką Ludową, Pakistanem, Republiką Stanów Zjednoczonych Indonezji, Rumunią, Belgią, Holandią i Wielką Brytanią.

W roku 1949 zarejestrowano w Polsce 1.050.000 analfabetów. W tymże roku nauczaniem objęto 469.700 osób na 27.063 kursach i zespołach. W roku 1950 przewidziano 3,5 miliarda złotych na przeszkolenie 750 tys. analfabetów na 50 tysięcy kursach.

Mongolska Republika Ludowa nawiązała stosunki dyplomatyczne z Polską.

W Sztokholmie obradował Komitet Światowego Kongresu Obrońców Pokoju, który wydał oświadczenie, iż rząd, który użyje pierwszy bomby atomowej, będzie winien zbrodni przeciwko ludzkości.

Nadeszły pierwsze transporty broni amerykańskiej do państw objętych paktem atlantyckim. Wyładowanie okrętów natrafiło na przeszkody spowodowane akcją strajkową robotników portowych.

W Grecji nastąpiła zmiana rządu. Premierem został gen. Plastiras.

Wybory w jugosłowiańskiej strefie Triestu wypadły na korzyść Jugosławii.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów powziął uchwałę o podniesieniu hodowli owiec i produkcji wełny. W okresie planu 6-letniego pogłowie owiec zostanie zwiększone do 400 tys. sztuk.

We Wrocławiu powstanie pierwsze w Polsce miasteczko dziecięce.

W Warszawie zostanie uruchomiona wytwórnia cegły gruzo-wapiennej, która nie będzie ustępować cegle ceramicznej.

Zakład Osiedli Robotniczych rozpoczął na terenie Łodzi budowę wielkiej dzielnicy mieszkaniowej - Bałuty.

W dniach 16, 17 i 18 kwietnia odbył się w Warszawie Kongres Studentów Polskich.

1 września br. odbędzie się w Warszawie Polski Kongres Obrońców Pokoju.

Cztery łosie zauważono w lasach nad jeziorem Łeba w pow. słupskim. W Polsce żyje 11 łosi w Parku Narodowym w Białowieży oraz 5 w lasach nad rzeką Biebrzą.

Międzywojewódzki Komitet podjął w skali ogólnokrajowej akcję oczyszczania rzek w Polsce, szczególnie w województwach uprzemysłowionych.

Polska porcelana z fabryk dolnośląskich będzie wystawiona na targach wiosennych w Mediolanie, Lipsku i Utrechcie.

"Chłopi" Reymonta ukazały się ostatnio w przekładzie fińskim.

Ołtarz rzeźbiony przez Wita Stwosza został niedawno odkryty w kościele Benedyktynek w Salzburgu.

Podczas prac przy odbudowie opactwa benedyktyńskiego na Monte Cassino natrafiono na dobrze zachowane części murów pogańskiej świątyni Jowisza.

Na Węgrzech rozpoczęto wyrób brykietów opałowych z łusek ryżowych.


Z różańcem przez Rok święty

Wokół łask Roku Świętego mamy skupić rodzinę naszą. Do Was, Rodzice katoliccy, młodzieży i dziatwo, radosną zanoszę pasterską prośbę, abyście zespolili się w domostwach waszych na kolanach, w modlitewnej walce o dary jubileuszowe. Obchodźcie jubileusz rodzinami. Niech rodziny katolickie wypełnią życie swoje duchem modlitwy, miłości i pracy. Bierzcie do ręki i odmawiajcie społem różaniec. Niech ojcowe spracowane dłonie wypoczywają na jego pożywnych ziarnach; niech rozpogadzają się "Pozdrowieniem Anielskim" twarze matek; niech kształtują się tajemnicami radości, boleści i chwały serca braci i sióstr.

Ks. Prymas Stefan Wyszyński