Iskierki
Drukuj

Według dekretu ogłoszonego w 45 numerze Dziennika Ustaw R.P. wpłata nieumorzonych dotąd należności pieniężnych, powstałych w okresie przedwojennym i powojennym do 6.8.1949, może nastąpić tylko w walucie polskiej, przy czym różnica siły nabywczej pieniądza nie ma żadnego znaczenia.

Na podstawie dekretu o wymianie gruntów w tych wypadkach, gdzie będzie zachodzić potrzeba zracjonalizowania ustroju rolnego (likwidowanie szachownic, racjonalna zabudowa), wszelkie grunty mogą być poddane wymianie.

W połowie października rozpoczną się wykłady na 40 uniwersytetach ludowych rozmieszczonych po całym kraju.

Plan obław na dziki niszczące plony przewiduje zmniejszenie ich stanu o 75%.

Na akademickich mistrzostwach świata w Budapeszcie ekipa polska odniosła szereg świetnych sukcesów.

Blisko 4 i pół miliona żarówek znajduje się w sprzedaży wolnorynkowej w ciągu drugiego półrocza br. Już od 1 września żarówki elektryczne można nabywać bez ograniczeń.

Ubezpieczenie trzody chlewnej kontraktowej na rok 1950 będzie obowiązkowe. Stawki będą wynosić 450, 600 i 800 zł.

Morskie Zakłady Rybne uruchomiły we Władysławowie chłodnię oraz wytwórnię lodu. Obecnie transportu rybne z Władysławowa będzie można kierować bezpośrednio w głąb kraju.

Podczas tajfunu, jaki szalał w okolicy Szanghaju, utonęło ponad 15 tys. osób.

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło ostatni Turcję.

We Francji z powodu upałów powstały liczne pożary, które zniszczyły 104 tys. Ha lasów na Landach. Do ratowania użyto samolotów, które wytwarzały sztuczny deszcz.

18 września br. W Sali "Romy" w Warszawie odbyła się pod protektoratem Prezydenta R.P. B. Bieruta uroczystość otwarcia IV Międzynarodowego Konkursu im. Fr. Chopina. W konkursie wzięło udział 40 pianistów z 13 krajów. Rozdanie nagród odbędzie się 17 października.

27 listopada br. odbędzie się w Warszawie Kongres Zjednoczeniowy Stronnictw Ludowych.

W Warszawie ukończono budowę 2 eksperymentalnych domów szybkościowych. Budowa 4-piętrowego budynku trwała 23 dni robocze, a 3-piętrowego tylko 14 dni.

Agencja Tass podała do publicznej wiadomości, że ZSRR posiada już od 2 lat energię atomową, lecz mimo to stoi na stanowisku bezwarunkowego zakazu jej stosowania.

Nad Japonią środkową przeszedł gwałtowny tajfun. Ponad 100 tys. osób zostało pozbawionych dachu nad głową.

Funt szterling uległ dewaluacji o 30%. Dewaluację przeprowadzono również w innych krajach Europy Zachodniej.

Według nowej konstytucji węgierskiej najwyższym reprezentantem państwa nie będzie, jak dotąd, prezydent, lecz 21-osobowe prezydium.

W Moskwie pod przewodnictwem Generalissimusa Stalina odbyła się Wszech -związkowa Konferencja Zwolenników Pokoju.

Unię Afryki Południowej nawiedziła klęska posuchy.

Komisja racjonalizacji pracy przydzieliła nagrodę pieniężną J. Kowalczykowi, kolejarzowi z Olsztyna, za wynalazek uniemożliwiający wydobywanie się iskier z komina parowozu. Zastosowanie aparatu przyczyni się do zmniejszenia szkód powodowanych pożarami lasów.

Rząd Izraela wyraził gotowość przyjęcia 100 tys. uchodźców arabskich. Ogółem blisko 700 tys. uchodźców palestyńskich nie ma jeszcze stałego miejsca zamieszkania.

Największy teleskop świata na górze Palomar w Kalifornii został już oddany do użytku astronomów. Waży on 150 ton a mimo to może być poruszany z największą precyzją. Jego olbrzymi reflektor, o średnicy ponad 5 metrów, posiada zasięg około 1 miliarda lat świetlnych. Za pomocą tego teleskopu można by odkryć światło świecy na odległość 8 tys. km, a księżyc może być widziany jak gdyby z odległości 49 km. Aparatura teleskopu zawiera przyrządy do pomiaru stopka jasności i temperatury poszczególnych gwiazd oraz szereg innych ważnych urządzeń.

Skomplikowaną maszynę do przeprowadzania najbardziej zawiłych kalkulacji matematycznych, działającą na zasadzie promieni katodowych, zainstalował prof. Jefferson na uniwersytecie w Manchester. Obliczenia wymagające normalnie szeregu miesięcy pracy ludzkiej dokonywane są w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut. Wyniki poszczególnych działań podaje w ułamku sekundy po otrzymaniu danych.

Urząd Statystyczny Narodów Zjednoczonych podaje, że obecnie mieszka na kuli ziemskiej 2.320.000.000 ludzi.

Rząd francuski podjął na nowo przerwaną wskutek wojny realizację 10-letniego planu utworzenia 1.500 sztucznych oaz w Algierii na Saharze, zdolnych wyżywić półtora miliona ludzi. Pod piaskami pustyni na głębokości 180, a w niektórych okolicach 1.200 metrów od-kryto wielkie jezioro podziemne zasilane wodą spływającą z gór Atlasu. Wody tego jeziora wystarczyłyby do nawodnienia obszaru równającego się powierzchni Francji.