Iskierki
Drukuj

Polska zawarła z Bułgarią (29.5.) i z Węgrami (18.6.) sojusze czyli układy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy.

Nowy ustrój szkolnictwa w Polsce wchodzi w życie od 1.9. Zamiast dotychczasowych szkół powszechnych i średnich będzie jednolita szkoła 11-klasowa ogólnokształcąca, podzielona na 2 stopnie: podstawowy (7 lat) i licealny (4 lata).

Plan Gospodarczy na rok 1949 przewiduje wzrost produkcji o 23%.

Ogólny dochód z artykułów monopolowych (sól, tytoń, zapałki, spirytus) wynosił w 1947 r. 61, 9 miliardów zł, czyli 27, 7% wszystkich przychodów państwowych. Projektuje się w b.r. produkcję spirytusu na 100 milionów litrów, a w 1949 r. na 105 mln. litrów.

Hasło wyścigu pracy czyli współzawodnictwa w pracy rolniczej, rzucone na wieś, ma podnieść poziom gospodarczy, oświatowy i estetyczny gromad.

W Krakowie toczy się proces Bühlera, szefa rządu G. G. i zastępcy gubernatora Franka. Materiał dowodowy zbrodni hitlerowskich w Polsce zawarty jest w 140 tomach. Proces odsłania walkę hitleryzmu z Kościołem w Polsce. Z rąk hitleryzmu zginęło 1.811 księży oraz 521 zakonników i zakonnic. Do więzień nie dopuszczono kapelanów. Skazanym na śmierć odmawiano pociechy religijnej. Zamknięto prawie wszystkie seminaria duchowne. Zrabowano dzwony i najcenniejsze zabytki sztuki kościelnej. Frank mówił: "Kościół katolicki stał się bardzo nieprzyjazny w stosunku do Niemców", "księża są naszymi śmiertelnymi wrogami".

Akuszerki okręgu katowickiego na swoim walnym zebraniu potępiły praktykę sztucznego przerywania ciąży i oświadczyły, że do zabójstwa dzieci nienarodzonych nigdy nie przyłożą ręki.

Prezydentem Czechosłowacji po ustąpieniu Benesza został Gottwald, przewodniczący partii komunistycznej.

Na Węgrzech upaństwowiono wszystkie szkoły.

Konferencja londyńska państw zachodnich postanowiła wprowadzić kontrolę międzynarodową zagłębia Ruhry i utworzyć rząd Zachodnich Niemiec. Polska zaprotestowała.

W Warszawie obradowała od 23.6. konferencja 8. państw Europy wschodniej nad ich stosunkiem do spraw niemieckich.

W Palestynie trwa 4-tygodniowy rozejm między Arabami i żydami.

We Wrocławiu przygotowuje się największą wystawę, jaka kiedykolwiek była w Polsce - Wystawę Ziem Odzyskanych, która zapozna wszystkich z naszym dorobkiem gospodarczo-kulturalnym na tych ziemiach.

W ciągu 5 miesięcy br. polski handel zagraniczny ogromnie się ożywił; eksport wynosi 180 milionów dolarów a import 282 mil. dolarów.

"Dni Morza", obchodzone z końcem czerwca, uczyły społeczeństwo, jak Polska ma w pełni korzystać ze swego wielkiego dostępu do morza.

Wyścig kolarski dookoła Polski rozpoczął się 22.6. i będzie trwał 11 dni na trasie 2.000 km. Biorą w nim udział zawodnicy ze Szwecji, Węgier, Czechosłowacji i Polski.

Na Ziemiach Odzysk. prowadzi się kampanię zwalczania stonki, wielkiego wroga ziemniaków.