21 Międzynarodowe Targi Poznańskie otwarto 24 IV [1948]. W wystawie wzięło udział ponad 2000 firm polskich i 235 firm z 16 państw.
Święto 1 maja odbyło się w Polsce pod znakiem jedności partii robotniczych: PPR i PPS oraz jedności organizacji młodzieżowych.
"Dzień Oświaty" obchodzono w Polsce 1-4 maja pod hasłem walki z analfabetyzmem i upowszechnienia kultury.
Polska odstąpiła Czechosłowacji strefę wolnocłową w Szczecinie.
120 tysięcy chłopów wielkopolskich obchodziło setną rocznicę zwycięstwa nad Niemcami pod Miłosławiem w czasie "wiosny ludów". W uroczystości wziął udział Prezydent Bolesław Bierut.
W wyborach włoskich zwyciężyła Chrześcijańska Demokracja, zyskując do izby deputowanych 48,7% głosów, do senatu 47,9%. Prezydentem został M. Einaudi, premierem nadal de Gasperi.
Z powodu strajku kolejarzy wojsko przejęło w Ameryce zarząd nad kolejnictwem.
Rządy: radziecki i amerykański wymieniły noty w sprawie uregulowania istniejących między nimi różnic.
Za 100 dolarów chińskich można było kupić w 1937 r. 2 krowy, w 1941 r. - cielę, w 1943 r. - kurczę, w 1946 r. - jajko, a dziś - trzecią część pudełka zapałek.
40 wagonów czarnych jagód zamówiła w Polsce Anglia.
3.762 pociągi na dobę kursuje w Polsce w sezonie letnim.
Tegoroczna akcja wczasów letnich w Polsce ma objąć ok. 800.000 dzieci i młodzieży.
Utworzono Centralny Związek Spółdzielczy jako zwierzchnią instytucję spółdzielczą, kierującą całością ruchu spółdzielczego w Polsce.
Stulecie Kościoła Najśw. Panny Pracy obchodzono uroczyście w Paryżu. Kościół ten lubią szczególnie robotnicy, z miłością patrząc na statuę przędzącej Dziewicy z Jezusem odpoczywającym po pracy u Jej kolan.
W Związku Radzieckim z okazji Dnia Prasy (5 V) podano statystykę prasy. Ukazuje się tu ponad 7000 gazet w nakładzie 30 milionów egzemplarzy dziennie (w tym ponad 2100 gazet w językach nierosyjskich) oraz 1195 różnych czasopism o nakładzie 257 milionów egz.
Zmarł Orvile Wright, Amerykanin, który ze swym bratem zbudował w 1905 r. pierwszy samolot.
Hr. Folke Bernadotte [fot. 1], szef Nacz[elnej] Rady Skautów Szwedzkich i przewodniczący Szwedz[kiego] Czerwonego Krzyża, wyznaczony został przez Org[anizację] Zjednoczonych Narodów na rozjemcę w sporze między Żydami palestyńskimi a Arabami. W czasie wojny hr. Bernadotte rozwinął piękną akcję pomocy więźniom i jeńcom w Niemczech. Dzięki jego staraniom przewieziono do Szwecji na wypoczynek i leczenie ok. 30.000 b[yłych] więźniów, w tym prawie 10.000 Polaków. Akcję pomocy dla Polski przeprowadza Szw[edzki] Czerw[ony] Krzyż do dzisiaj.
Przyjęło polski projekt kanału Odra-Dunaj. Wskutek sporej różnicy poziomu między tymi rzekami, w pewnym miejscu będzie zbudowana przenośnia, która dźwigać będzie statki na wysokość 50 m i w ten sposób przenosić je z jednej śluzy do drugiej.
Izrael jest to państwo żydowskie w Palestynie, proklamowane 15 maja [1948] r., ze stolicą w Tel-Aviv. Od pierwszego dnia swego istnienia musi staczać zacięte walki z państwami arabskimi: Egiptem, Transjordanią, Syrią i Irakiem.